آماده سازی خودرو برای سفرهای تابستانی

لیست موضوعات

سفرهای جاده ­ای به سواحل، کوه ­ها، بیایان­ها و شهرستان ­ها فرصتی مناسب برای دیدن مناطق کشور و گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه با خانواده و دوستان برای ما ایرانی ها به شمار می رود، و از جذابیت خاصی برخوردار است. ما می­توانیم با آماده سازی خودرو خود برای چنین سفرهایی آماده شویم. عدم توجه به مشکلات اتومبیل و عدم پیشگیری از تعمیر اتومبیل می­تواند هزینه ­های غیرمنتظره ­ای را در طول سفر به وجود آورد و تعطیلات و سفر شما را به اوقات تلخی تبدیل کند.

سفرهای طولانی به همراه رانندگی در شرایط سخت آب­ هوایی تابستان می­تواند باعث فاجعه ای برای اتومبیل شود که قبلا پیش بینی نشده است. اقدامات پیشگیرانه ساده مانند تعویض روغن، تنظیم باد لاستیک، چک کردن سیستم خنک­کننده می­تواند باعث شود سفر خاطره­ انگیزی را داشته باشیم. این اقدامات ساده باعث می­شود که سوخت اتومبیل نیز پایین بیاید و هزینه ­های سفر شما کاهش یابد.

شرایط آب و هوایی مختلف و شرایط جاده­ ای، اتومبیل را تحت تاثیر قرار می­دهد. بنابراین بسته به اینکه سفر شما با چه مقصدی است ساحل، کوه، بیایان یا شهرستان تنظیمات اتومبیل خود را باید تغییر و تنظیم کنیم.

 

سفر ساحلی

سطح زمین و درجه حرارت گرم در بسیاری از مناطق ساحلی، سفر بدون استرس و با سوخت پایینی را تضمین می­کند. با این حال آب و هوای شرجی باعث می­شود که برخی توجهات خاص به اتومبیل صورت گیرد. مثل موارد زیر:

شستشو و کشیدن صفحه مومی بر روی خودرو برای محافظت خودرو از زنگ زدگی در برابر هوای شور و شرجی ساحلی.

به طور مشابه قسمت­ های زیرین کاپوت و درون آن را تمیز کنید چون به احتمال زیاد پس مانده نمک و دوده از زمستان باقی مانده است و ممکن است به اتصالات الکتریکی و خطوط سوخت و ترمز آسیب برساند.

داخل خودرو و سطوح پلاستیکی را با با یک محافظ uv برای محافظت از اشعه­ های شدید خورشید تمیز کنید.

باد لاستیک را تنظیم نمایید. تنظیم باد نامناسب سوخت را افزایش می­دهد و  پوشش لاستیک ها را با یک محافظ uv براق کنید.

آماده سازی اتومبیل2

سفر به کوه

زمین شیب­دار، جاده های باریک و پر پیچ و خم، ارتفاعات و سطوح غیر مسطح چالش­های رانندگی در سفر به کوه می­باشد. برای سفر به کوه می توانید موارد زیر را رعایت کنید:

ترمز خودرو را چک نموده و لنت فرسوده را تعویض نمایید، جهت جلوگیری از بریدن ترمز در تپه­های شیب دار رو به پایین.

موتور، سیم­های انتقال و درایو نهایی را با توجه به دفترچه راهنمای خودرو  جهت کاهش فشار رانندگی در سفر به کوه چک نمایید و تنظیم کنید. روغن موتور را برای محافظت از موتور خودرو در شرایط آب و هوایی مختلف در نظر بگیرید تا سوخت کمتری داشته باشید.

چک کردن تیغه برف پاک کن و تعویض آن در صورت لزوم چون ممکن است در معرض بارش شدید و رگبار ناگهانی قرار بگیرید.

باتری را از نظر خوردگی و شارژ باقی مانده چک کنید. هنگام بالا رفتن از زمین های شیب تند با بار سنگین دمای موتور بالا می­رود و باتری ساییده می­شود.

آماده سازی اتومبیل3

رانندگی در کویر

رانندگی طولانی در صحراهای گرم، آب و هوای خشک بیابانی، جاده­های شنی و آفتاب شدید می­تواند روی هر گونه وسیله نقلیه فشار وارد کند. ضعف اصلی مربوط به نارسایی سیستم خنک کننده موتور است. موارد زیر را برای سفر در کویر مورد توجه قرار دهید:

بررسی سیستم خنک کننده و در صورت لزوم پر کردن گاز آن قبل از رفتن به سفر صحرایی، مایع خنک کننده مورد استفاده بسیاری از خواص محافظتی خود را از دست می­دهد و ممکن است باعث شود که ماشین بیش از اندازه گرم شود.

کمربند خود را چک کنید و اگر زدگی و پارگی دارد تعویض نمایید. رانندگی طولانی و دمای بالای هوا می­تواند باعث ضعیف شدن کمربند شود.

آزمایش عملکرد مناسب سیستم تهویه، رانندگی در بیایان با تهویه نامناسب می­تواند ناراحت کننده باشد و یا حتی خطرناک است بخصوص اگر کودک و افراد مسن همراهتان باشد.

چک کردن آج­های تایر و تنظیم باد مناسب با توجه به کتابچه راهنما خودرو. باید توجه داشته باشیم که گرمای شدید می­تواند به لاستیک آسیب جدی برساند.

آماده سازی اتومبیل4

گشت در مناطق شهری

ترافیک سنگین، سفرهای کوتاه توقف و رفتن در شهرستان­ های با جمعیت بالا می­تواند یک کار دلهره­آور نه تنها برای راننده و برای وسیله نقلیه نیز باشد.

تعویض روغن موتور با استفاده از روغن ترکیبی که در ترافیک­های شدید از موتور محافظت می­کند.

آماده سازی اتومبیل5

بررسی فیلتر هوا خودرو هنگامی که تعویض روغن انجام دادید، ممکن است مسدود شده باشند. فیلتر هوای کثیف ممکن است مانع روشن شدن خودرو شود.

تعمیر سیستم سوخت و تمیز کردن سوپاپ ها که سریعتر باعث شتاب و توقف خودرو می­شود. انجام این کار کمک خواهد کرد به حذف حالت آماده به کار طولانی خودرو، کاهش انتشار، بازیابی حداکثری از قدرت موتور، پایین آمدن مصرف سوخت.

بازرسی سیستم ترمز و تعویض آن اگر فرسوده باشد برای اطمینان از ترمز به موقع در دست­انداز هایی که در خیابان های صاف وجود دارد.

به جایی نمی­روید؟

کسانی که در تابستان به تعطیلات نمی­روند اما هر روز فعالیت روزانه­ یشان با اتومبیل شخصیشان است، فعالیت­ خودرو در آب و هوای گرم، رانندگی با بچه ­ها و … نیز بایستی چک و نگهداری عمومی از خودرو خود داشته باشند.

حتی اگر در حال برنامه ریزی برای رفتن به خارج از شهر و سفر نیستید تابستان تان دلچسب تر خواهد شد، اگر نگران ضعف و تعمیرات اساسی اتومبیل خود نباشید. چک و نگهداری عمومی اتومبیل شما نیازی به صرفه هزینه های بالا و وقت گیر ندارد.

آماده سازی اتومبیل6

 

 

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا