ابزار ضروری باغبانی

ابزارهای ضروری برای باغبانی

لیست موضوعات

گل‌ها و گیاهان نقش به سزایی در زیبایی طبیعت و محیط ما ایفا می‌کنند. گیاهان همانند موجودات زنده به مراقبت نیاز دارند و برای مراقبت از آنان باید از ابزارهای درست استفاده کنید.

اگر قصد دارید به باغبانی خانگی بپردازید و نمی‌دانید ابزارهایی که باید داشته باشید کدامند، با ما همراه باشید، ما لیستکاملی از ابزارهای لازم برای باغبانی را برای شما آماده کرده‌ایم.

 

بیلچه قیچی باغبانی
بیلچه قیچی باغبانی
 • بیل

بیل چندان به معرفی نیاز ندارد. از این ابزار برای کندن زمین و برداشتن خاک استفاده می‌شود.

انواع تیغه‌های بیل، کارکردهای متفاوتی دارند. اگر تیغه‌ی آن نوک‌تیز باشد برای خاک‌های سفت و حتی پر از سنگ مناسب است.

اگر بین تیغه و دسته زاویه وجود داشته باشد، این نوع بیل برای بیرون آوردن خاک از گودال استفاده می‌شود و اگر تیغه‌ی بیل، گرد باشد برای خاک‌های نرم‌تر و تیغه‌ی صاف تنها برای جابه‌جا کردن خاک کاربرد دارد.

 • چنگگ باغی

این وسیله در کارهای باغبانی استفاده می‌شود، از یک دسته‌ی معمولا چوبی و همانند چنگال دارای دندانه است. از چنکک باغبانی در جابجایی و پوک کردن خاک استفاده می‌شود و هم‌چنین برای جمع‌آوری و از بین بردن ریشه‌ی علف‌های هرز در خاک نیز از آن استفاده می‌شود.

 • دستکش باغبانی

دستکش باغبانی
دستکش باغبانی

باغبانی کاری جذاب و لذت‌بخش است اما در حین این کار جذاب هم باید مواظب سلامتی دست‌هایتان باشید. در صورتی که در هنگام باغبانی کردن از دستکش باغبانی استفاده نکنید ممکن است پوست دست‌هایتان توسط خار گیاهان آسیب ببیند، لذا استفاده از دستکش باغبانی مقاوم، شما را از چنین آسیب‌هایی دور نگه می‌دارد.

بهتر است هنگامی که از دستکش‌هایتان استفاده نمی‌کنید آن‌ها را دور از نور مستقیم خورشید، آب و حشرات نگه دارید.

 • بیلچه

بیلچه

همانطور که از نام آن پیداست، یک بیل کوچک است که دسته‌ای کوتاه دارد. در باغبانی از این وسیله برای کندن زمین، ایجاد حفره و برداشتن خاک، وجین کردن، افزودن کود، انتقال و کاشت گیاهان استفاده می‌شود.

اگر نمی‌خواهید در زمان کوتاه مجبور به تعویض ابزارتان شوید، بیلچه‌ای از جنس استیل ضد زنگ خریداری کنید، چراکه این جنس از دوام خوبی برخوردار است.

ابزار باغبانی
ابزار باغبانی
 • کج بیل

این ابزار در باغبانی برای شکل دادن به خاک، جمع کردن خاک دور ریشه‌ی گیاهان، کندن شیارهای باریک در خاک برای آبیاری یا کاشت بذر و بالاخص برای حذف علف‌های هرز و ریشه‌های پوسیده‌ی گیاهان استفاده می‌شود، هم‌چنین این وسیله برای برداشت محصولات کشاورزی، همچون سیب‌زمینی نیز کاربرد دارد.

کج‌بیل در دو نوع کلی وجود دارد که در یک مدل باغبان کچ‌بیل را روی خاک به سمت خود می‌کشد و در مدل دیگر آن را با حرکت متناوب به عقب و جلو حرکت می‌دهد.

در مدل اول، سری کج‌بیل عمود بر دسته بوده و رو به پایین است که برای کندن، کپه کردن خاک و حذف علف هرز استفاده می‌شود. در مدل دوم سری کج‌بیل رو به جلو قرار گرفته و از این مدل برای حذف علف‌های هرز از ریشه استفاده می‌شد، تیغه‌ی این مدل معمولا رو به جلو و به شکل فلش است.

 • کلوخ شکن

کلوخ‌شکن‌ها معمولا از دو قسمت تشکیل شده‌اند که یک قسمت برای کندن خاک و شکستن کلوخ و قسمت دیگر با داشتن دو شاخه‌ای فلزی و با فاصله برای برهم زدن خاک یا به اصطلاح شخم زدن خاک گلدان و باغچه استفاده می‌شود.

جابجا کردن خاک از جمله کارهایی‌ست که گیاهان به آن نیاز دارند و این کار منجر به تقویت خاک و رشد بهتر گیاهان می‌شود.

 • شن‌کش

شن کش
شن کش

این وسیله از ابزارآلات رایج باغبانی است. شن‌کش دسته‌ای بلند و مهمولا چوبی دارد که با سری فلزی شبیه شانه به یکدیگر وصل شده‌اند. از این ابزار در جداسازی و جمع‌آوری اجسام درشت و قلوه‌سنگ‌ها و شاخ و برگ‌ها از روی سطح خاک نرم استفاده می شود.

برخی از کشاورزان و باغبانان از شن‌کش به  عنوان کلوخ‌شکن نیز استفاده می‌کنند. در این نوع استفاده، با شن‌کش سوراخ‌هایی در خاک ایجاد می‌شود که پس از پاشیدن دانه در آن‌ها دوباره پر می‌شوند.

 • چنگگ باغبانی

چنگگ باغبانی
چنگگ باغبانی

چنگک نیز همانند شن‌کش از دسته‌ی چوبی و سری فلزی که معمولا از جنس فولاد است ساخته شده است. سری چنکگ چهارشاخه بوده و دارای کمی خمیدگی است. از این ابزار برای جدا کردن کاه از دانه استفاده می‌شود. کشاورزان برای بلند کردن چیزهای سبک و پرتاب کردن آن‌ها از چنکک استفاده می‌نمایند.

 • قیچی باغبانی

قیچی باغبانی
قیچی باغبانی

اگر تنها اندکی درگیر باغبانی بوده باشید، به خوبی از اهمیت هرس کردن گیاهان مطلع هستید و برای آنکه گیاهان به درستی هرس شوند به قیچی باغبانی نیاز دارید.

تیغه‌های این نوع قیچی بسیار تیز و قدرتمند هستند تا بتوانند به راحتی شاخه‌های درختان و بوته‌ها را ببرند. از قیچی باغبانی برای بریدن شاخه‌هایی با نهایت قطر ۲ سانتی‌متر می‌توان استفاده نمود.

قیچی‌های باغبانی مدل‌های مختلف دارند که تفاوت مدل‌های این ابزار با یکدیگر در نوع تیغه‌های آن‌ها است. یکی از انواع مدل‌های آن، سندانی نام دارد که در این مدلی یکی از تیغه‌ها تیز و دیگری تخت است. تیغه‌ی برنده که معمولا تیغه‌ی بالایی است، از هردو سمت تیز است. این تیغه‌ها برای بریدن شاخه‌های ضخیم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند و اگر برای بریدن شاخه‌های جوان و نرم از آن استفاده شود ممکن است باعث له شدن شاخه‌ی جوان شود.

مدل‌هایی که هر دو لبه‌ی تیغه‌ها تیز هستند برای بریدن شاخه‌های نازک‌تر کاربرد دارند.

 • اره باغبانی

اره باغبانی
اره باغبانی

اره ابزاریست که برای قطعه کردن تنه و شاخه‌ی درختان با حرکت رفت و برگشتی و ایجاد اصطکاک از آن استفاده می‌شود. اره‌های دستی معمولا از دسته‌های چوبی و تیغه‌های فلزی و بلند دندانه‌دار برخوردارند.

اره ابزاریست که شاخه‌هایی که با قیچی قابل بریدن نیستند را می‌توانید به وسیله‌ی آن ببرید.

 • شلنگ و سرشلنگ قابل تنظیم

سرشلنگ
سرشلنگ

آبیاری از ارکان اصلی نگهداری هر نوع گیاه است و برای آنکه بتوانید آب را از شیر به تمامی نقاطی که گیاهان روییده‌اند برسانید، حتما به شلنگ نیاز دارید.

استفاده از سرشلنگ که فشار آب آن قابل تنظیم باشد، به شما کمک می‌کند در مصرف آب صرفه‌جویی کنید و آب را به راحتی به تمام فضای باغچه یا باغ‌تان برسانید.

 • آب‌پاش

آب‌پاش
آب‌پاش

 

اگر محلی که قصد دارید در آن به پرورش گیاهان بپردازید از شیر آب بی‌بهره است، قطعا باید برای باغبانی‌تان آب‌پاشی در سایز متناسب با گیاهان‌تان تهیه کنید.

شاید تصور کنید در این مواقع می‌توانید با استفاده از پارچ هم به گیاهان آب بدهید، اما باید بدانید این امر باعث فرو رفتن خاک اطراف گیاه داخل گلدان می‌شود و بهتر است آب با فشار کم و یکنواخت روی خاک و گیاه ریخته شود.

 • قیچی هرس

قیچی هرس
قیچی هرس

در بسیاری فروشگاه‌های ابزارآلات، به قیچی‌های باغبانی قیچی هرس نیز می‌گویند. در برخی مدل‌های این قیچی‌ها، دسته‌های بلندی تعبیه شده تا افراد بتوانند بدون استفاده از نردبان و چهارپایه، به شاخه‌های بالایی درختان دسترسی داشته باشند و برگ‌های آنان را هرس کنند.

 • نخ سبک

حتما گیاهان بالارونده‌ی زیادی را دیده‌اید که مسیر خود را گم کرده‌اند و به ظاهر باغ آسیب زده‌اند. اگر بخواهید به این گیاهان مسیری که می‌خواهید را بدهید تا در راستای آن رشد کنند، داشتن نخ در میان وسایل باغبانی‌تان الزامیست.

 • سم و کود

کود
کود

گیاهان همانند دیگر موجودات زنده، علاوه بر غذای اصلی‌شان که همان نور و آب است به تقویت نیز نیاز دارند. علاوه بر تقویت، گاهی اوقات گیاهان دچار مسمومیت و مریضی نیز می‌شوند و نیاز به درمان دارند.

برای آنکه این دو نیاز گیاهان باغ خود را برطرف کنید، لازم و ضروری‌ست که در وسایل باغبانی خود کود و سم مناسب با گیاهی که پرورش می‌دهید را حتما داشته باشید.

 

ابزار باغبانی
ابزار باغبانی

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا