ابزار ضروری مکانیکی

ابزار ضروری مکانیکی

لیست موضوعات

کسب و کارهای غیر اینترنتی این روزها بسیار کم شده است، اما اگر قصد دارید یک کسب و کار کوچک فیزیکی همچون مکانیکی داشته باشید، باید بدانید ابزارآلات برای یک مکانیک، در حکم وسایل جراحی یک پزشک‌اند، همانقدر مهم و پر ارزش.

در این مقاله قصد داریم به معرفی ابتدایی‌ترین و ضروری‌ترین ابزارهایی که یک مکانیک باید داشته باشد اشاره کنیم، با ما همراه باشید.

 • آچار جغجغه

آچار جغجغه
آچار جغجغه

آچار جغجغه به ابزارهایی گفته می‌شود که برای بستن اتصالات بین پیچ و مهره به کار می‌روند.

اگر قصد دارید یک ست آچار جغجغه بخرید و یا در نظر دارید تنها اندازه‌های ضروری آن را خریداری کیند، دقت داشته باشید برای شروع کار شما حتما به اندازه‌های یک چهارم (کوچک)، سه هشتم (متوسط) و یک دوم (بزرگ) نیاز دارید. این سه سایز از آچار جغحغه پرکاربردترین‌های آنان‌اند.

 • آچار

آچار

تقریبا اهمیتی ندارد که قصد دارید در کدام صنعت فنی وارد شوید، در همه نوع فعالیت فنی نیاز به آچار واضح و مبرهن است.

بهتر است برای شروع به کار در مکانیکی‌تان، یک ست کامل از این ابزار تهیه کنید، خرید سایزهای پراکنده از این ابزار در طولانی مدت شما را پشیمان خواهد کرد. در هنگام خرید آچار در نظر داشته باشید که ابزار خود را از جنس خوبی انتخاب کنید، چرا که در شغل‌تان از آن‌ها زیاد استفاده خواهید کرد و اجناس کم کیفیت شما را به هزینه‌ی دوباره وادار خواهند کرد.

 • آچار سوکت

این وسیله برای باز و بسته کردن سوکت‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش استفاده از این ابزار به این نحو است که دهانه‌ی آچار روی سوکت محکم می‌شود و هر بار که در جهت عقربه‌های ساعت آن را بچرخانید، سوکت محکم‌تر می‌شود.

یکی از مهم ترین ویژگی های یک آچار سوکت خوب، قابلیت تنظیم آن است. اگر زیاد پیش می‌آید که نیاز به باز و بسته کردن سوکت داشته باشید، بهتر است یک آچار سوکت قابل تنظیم تهیه کنید که بتواند طیف گسترده‌ای از سوکت‌ها را ساپورت کند.

 • پیچ‌گوشتی

پیچ‌گوشتی
پیچ‌گوشتی

 

پیچ‌گوشتی یکی از آن ابزارهایی‌ست که در هر جعبه ابزاری یکی حداقل از آن پیدا می‌شود. یک مکانیک تازه‌کار باید چندین و چند پیچ‌گوشتی دم دست خود داشته باشد تا بتواند فعالیت‌های خود را به سرانجام برساند.

انواع پیچ‌گوشتی‌ها عبارتند از:

 • پیچ‌گوشتی‌ دسته کوتاه: این نوع از پیچ‌گوشتی‌ برای جاهای تنگ و فضاهای محدود و هم‌چنین در آوردن سنسورها بسیار مناسب است.
 • پیچ‌گوشتی‌ دسته متوسط: این نوع از پیچ‌گوشتی‌ برای کارهای همیشگی و معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پیچ‌گوشتی‌ دسته باریک: اگر چه این نوع از پیچ‌گوشتی‌ خیلی سریع و راحت می‌شکنند اما در نقاطی که امکان دسترسی به موضع مورد نظر به خاطر تنگ بودن فضا یا مسایل دیگر وجود ندارد، به راحتی می توانید از این نوع پیچ‌گوشتی استفاده کرده و کارتان را ساده‌تر کنید.
 • پیچ‌گوشتی‌ دوسو با قطر و دوام بالا: پیچ‌گوشتی‌هایی که بتوانید آن‌ها را با استفاده از چکش بکوبید در این حرفه بسیار ضروری هستند. به راحتی می‌توان از این نوع پیچ‌گوشتی به‌عنوان اهرم استفاده کرد.
 • پیچ‌گوشتی دوسوی کوچک: اگر چه معمولا این نوع از پیچ گوشتی‌ را فروشگاه‌های ابزار فروشی به صورت رایگان به مشتریان خود می‌دهند اما قیمت آن‌ها نسبت به دیگر پیچ‌گوشتی‌ها زیاد نیست. با این وجود از این نوع ابزار نیز استفاده‌های فراوانی در حرفه مکانیکی می‌شود.
 • پیچ‌گوشتی ستاره‌ای: این نوع از ابزار یک سر ستاره‌ای دارد و معمولا برای باز کردن سنسورها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی سازندگان مشهور خودرو از پیچ‌هایی که با این نوع پیچ‌گوشتی‌ باز می‌شوند بیشتر از دیگران استفاده می‌کنند.

داشتن ابعاد و اندازه‌های مختلف از پیچ‌گوشتی‌های ذکر شده نیز برای یک مکانیک تازه‌کار پیشنهاد می‌شود.

 

مشاهده انواع پیچ گوشتی
مشاهده انواع پیچ گوشتی

 

 • انبر

انبر
انبر

هر مکانیک تازه‌کاری برای تعمیر لوله‌ها و اتصالات به انبر نیاز دارد، البته داشتن این وسیله همچون آچار برای انجام اکثر امور فنی مورد نیاز است.

انواع انبرها به شرح زیر هستند:

 • انبرهای رایج : معمولا همه مردم تعدادی انبر در خانه خود دارند. دمباریک و انبر قفلی معمولا بیش از دیگر انواع این ابزار کاربرد دارند.
 • انبر قفلی: از این نوع انبر برای تعمیر شیلنگ خنک کننده و دیگر انواع گیره‌ها استفاده می‌شود. هم‌چنین می‌توان از آن برای بالا نگه داشتن درپوش‌ها و سیم‌های بزرگ استفاده کرد.
 • دم باریک‌های کوتاه و بلند: شاید دم باریم بلند کاربرد بیشتری داشته باشد اما داشتن هر دو نوع ضروری است.

در نظر داشته باشید که در هنگام خرید انبر، حساسیت زیادی در کیفیت این ابزار به خرج دهید تا احیانا انبری که خریداری کرده‌اید، رفیق نیمه‌راه نشود!

 

انواع انبر
انواع انبر

 

 • چکش

چکش

شاید تصور کنید چکش چندان ابزار پراهمیتی در یک مکانیکی نیست، اما این ابزار برای صاف کردن هر جایی از خودرو که دچار ضربه شده باشد مورد نیاز خواهد بود.

علاوه بر چکش‌های فلزی، نوعی چکش پلاستیکی نیز وجود دارد که این چکش‌ها در مواقعی که محل ظریفی نیاز به صافکاری و ضربه‌های کم دارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • چراغ قوه

چراغ قوه
چراغ قوه

یک مکانیک در هر زمانی ممکن است نیاز داشته باشد داخل کاپوت ماشین را به دقت مشاهده کند و همیشه نور محیط همه‌ی زوایای داخل کاپوت را روشن نمی‌کند. در این مواقع است که نیاز اساسی به چراغ‌قوه حس می‌شود.

علاوه بر یک چراغ‌قوه، بهتر است هدبند چراغ‌قوه دار نیز داشته باشید تا در مواقعی که دست‌هایتان درگیر است، نیاز به نگه داشتن چراغ‌قوه نداشته باشید.

 

مشاهده ابزار مکانیکی
مشاهده ابزار مکانیکی

 

 

 

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا