ابزار ضروری نجاری

ابزار ضروری نجاری

لیست موضوعات

لوازم و وسایل چوبی همیشه از جذابیت منحصر به فردی برخوردار بوده‌اند. حتما به این موضوع برخورده‌اید که یک وسیله‌ی چوبی در بازار قیمت بسیار گرانی دارد و یکی از دوستان شما که نجاری بلد است آن را با قیمت بسیار کمتری آماده می‌کند.

اگر شما هم به نجاری علاقمندید، به ابزارهایی برای این کار نیاز دارید که ما در این مقاله قصد داریم ابزارهای ضروری برای نجاری را به شما معرفی کنیم.

 • اره عمود بر

اره عمود بر
اره عمود بر

در نجاری به صورت حرفه‌ای، اره عمودبر یکی از ابزارهای ضروری‌ست چراکه با اره‌های دستی و معمولی نمی‌توان قطعات را به راحتی و دقت اره‌ی عمودبر برش زد.

 • سنباده لرزان

سنباده لرزان
سنباده لرزان

این دستگاه برای صاف و صیقلی کردن سطوح چوب کاربرد دارد و به یک نجار حرفه‌ای کمک می‌کند کاری بی‌عیب و نقص آماده کند.

 • اره فلکه

اره فلکه
اره فلکه

برای بعد دادن به چوب مخصوصا برای برش‌های طولانی، اره فلکه کاربرد زیادی دارد. البته اگر یک اره میزی خوب داشته باشید هم و کاربردهای زیادی خواهد داشت.

 • اره مویی

اره مویی
اره مویی

علاوه بر اره دستی، اره مویی یکی دیگر از ابزارهایی‌ست که یک نجار حرفه‌ای به آن نیاز دارد. بریدن قطعات ظریف با اره دستی‌های معمولی کاری سخت بوده و معمولا به برش‌های نامنظم ختم می‌شود.

استفاده از اره‌ی مویی در برش‌های ظریف، برای داشتن یک نتیجه‌ی درست الزامی‌ست.

 • دریل برقی

دریل برقی
دریل برقی

استفاده از دریل‌های شارژی در نجاری به صورت حرفه‌ای معمولا کار منطقی‌ای نیست، برای آنکه در نجاری خود به مشکل برنخورید و به راحتی بتوانید پیچ‌ها را سفت کنید از ابتدای مسیر دریل برقی خریداری کنید.

 • چکش

چکش
چکش

اگر قصد دارید پا به عرصه‌ی نجاری بگذارید، اولین ابزاری که مورد نیاز شما خواهد بود چکش است. برای کوبیدن میخ و در و تخته به یکدیگر همواره به چکش نیاز دارید، پس چکشی با جنس خوب خریداری کنید چرا که قرار است رفیق گرمابه و گلستان شما در مسیر نجاری باشد.

 • متر

متر
متر

یک نجار خوب همیشه برای انجام کارهایش به اندازه‌گیری نیاز دارد، پس هرگز نمی‌توانید او را بدون متر تصور کنید. در نجاری همواره نیاز است ابعاد چوب‌ها را پیش از برش اندازه‌گیری کنید، خرید یک متر دقیق که اندازه‌گیری میلیمتری نیز با آن ممکن باشد را از یاد نبرید.

 • کاتر

کاتر

کاتر وسیله‌ایست که برای برش ورق‌های نازک نیز استفاده می‌شود، این وسیله آنقدر همگانی شده است که دیگر در هر خانه‌ای یک کاتر پیدا می‌شود، نجاری که جای خود دارد.

یک نجار برای آنکه بتواند روی ورق‌های MDF خط و خطوطی نیز پیش از برش ایجاد کند، به کاتر نیاز دارد.

 • مغارتخت

مغارتخت
مغارتخت

مغار برای فرم‌دهی و کندن چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وسیله‌ی تیز و برنده برای کنده‌کاری و تراشیدن چوب استفاده می‌شود که معمولا از یک دسته با جنس چوب یا پلاستیک و یک تیغه‌ی پلاستیکی تشکیل شده است.

مغارتخت نوعی از این ابزار است که از یک طرف صاف بوده و از طرف دیگر پخ است. از این نوع مغار برای کندن سطوح صاف و خط انداختن خطوط راست استفاده می‌شود.

 • تراز

تراز
تراز

تراز وسیله‌ایست که میزان صاف بودن سطح را بوسیله‌ی آن می‌توان بررسی کرد. از تراز در صنعت نجاری بیشتر در زمان اتصال نهایی استفاده می‌شود، چرا که باید سازه‌ی خود را نسبت به سطح تراز کنید تا هم از نظر دیداری و هم از نظر کارایی در وضعیت مطلوبی باشد.

 • سمبه

سمبه
سمبه

از سمبه در نجاری برای نشانه‌‌گذاری چوب‌ها استفاده می‌شود. اگر نیاز داشته باشید قسمتی از چوب را سوراخ کنید، ابتدا با ابزارهای سمبه و چکش علامت‌گذاری کنید و سپس در مرحله‌ی بعدی آن قسمت را بوسیله‌ی مته سوراخ نمایید.

 • گونیا

گونیا
گونیا

گونیا همانند متر، یکی از ابزارآلاتی‌ست که برای یک نجاری دقیق به آن نیاز دارید. برای آنکه زاویه‌ی بین دو چوب حتما ۹۰ درجه باشد و بتوانید سازه‌ی خود را گونیا کنید، به این ابزار نیاز خواهید داشت. بهتر است در هنگام خرید دقت کنید گونیای دو تکه خریداری نکنید، با این حال از گونیاهای دو تکه نیز می‌توان در نجاری استفاده برد.

 • نقاله

نقاله
نقاله

برای آنکه زوایای مختلف را بتوانید به دقت داخل چارچوب‌های سازه‌ی چوبی‌تان ایجاد کنید به نقاله نیاز دارید.

 • رنده

رنده
رنده

در نجاری از نوعی رنده کاربرد دارد که از آن برای پرداخت و صاف کردن چوب استفاده می‌شود. این نوع رنده‌ها می‌توانند برای کاربری‌های مختلف اعم از صاف کردن چوب یا پرداخت محل‌های بخصوص مورد استفاده قرار گیرند.

 • کولیس

کولیس
کولیس

از دیگر ابزارهایی که برای دقت در نجاری نیاز دارید، کولیس است. برای آنکه بتوانید دو قطعه چوب دقیقا یک اندازه ایجاد کنید، لازم است حتما از کولیس کمک بگیرید. به طور کلی کولیس‌ها برای اندازه‌گیری دقیق قطعات استفاده می‌شوند و دو نوع دستی و دیجیتال دارند. تفاوت این دو نوع کولیس تنها در نوع نمایش اعداد است.

گیره
گیره

برای آنکه بتوانید دو قطعه‌ی چوب را در کنار یکدیگر نگه دارید، به گیره نیاز دارید و این امر در نجاری زیاد اتفاق می‌افتد، لذا از خرید این ابزار غافل نشوید.

 • اره دستی

اره دستی
اره دستی

اره همانند چکش، یکی از اصلی‌ترین لوازمی‌ست که یک نجار نیاز دارد. در همه‌ی زمان‌هایی که به نجاری مشغولید، نیاز دارید یک قطعه چوب را برش بزنید و اره دستی از نیازهای حیاتی این امر است.

 • خرپا (چهارپایه)

خرپاها در واقع سازه‌هایی مثلثی شکل هستند که برای تحمل وزن و بار مناسبند اما در نجاری به چهار‌پایه‌ای که می‌توانید با قرار دادن یک قطعه چوب از آن میز متحرکی بسازید، خرپا گفته می‌شود.

از این وسیله در نجاری برای ایجاد سطحی برای کار کردن می‌توانید استفاده کنید.

 • میز کار

میز کار
میز کار

همیشه استفاده از خرپا و تخته‌ای روی آن نمی‌تواند نیاز یک نجار به میز کار را برطرف کند. کار کردن روی زمین برای سلامت کمر نجارها اصلا مناسب نیست و می‌تواند به آسیب جدی منجر شود.

 • دستگاه مکنده خاک اره

مکنده خاک اره

خاک اره‌های ناشی از چوب بسیار خطرناکند چراکه هم ‌می‌توانند موجب ایجاد زخم شوند و هم برای تنفس افراد نامناسب‌اند و البته بهداشت محیط را از بین می‌برند.

یک دستگاه مکنده‌ی خاک اره یکی از نیازهای اساسی نجارها برای حفظ سلامتی‌شان خواهد بود.

 • پیچ‌گوشتی

پیچ‌گوشتی
پیچ‌گوشتی

این ابزار نه نیازی به معرفی دارد و نه نیازی به توضیح که چرا داشتن آن ضروری‌ست. همیشه و در هر نوع کار صنعتی، باید در جعبه ابزارتان یک پیچ‌گوشتی خوب داشته باشید.

مشاهده ابزار نجاری
مشاهده ابزار نجاری

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا