ابزار کارگاه نجاری

ابزار کارگاه نجاری

لیست موضوعات

راه اندازی کارگاه نجاری در خانه چالش‌هایی با خود در پی دارد. علاقه‌مندان به نجاری اهداف و دلایل مختلفی برای راه اندازی کارگاه در خانه خود دارند به همین دلیل ما تلاش می‌کنیم در این مطلب به بررسی چالش‌ها و راهکارهای راه اندازی کارگاه نجاری در خانه بپردازیم. دیدگاه‌ها و پیام‌های زیادی در لوازم مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه نجاری در خانه داشته‌ایم به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این نوشته به‌تمامی پرسش‌های شما پاسخ دهیم.

شرایط محیطی کارگاه خانگی:

اولین پرسش این است که شما در یک خانه ویلایی زندگی می‌کنید و یا آپارتمانی؟!

اگر در خانه آپارتمانی زندگی می‌کنید، انتخاب‌های محدودی دارید. باید بدانید نجاری شغل پر سر و صدایی است و نمی‌توان به خاطر علاقه شخصی خود، آسایش و آرامش دیگران را مختل کرد. یکی از هنرهای چوبی که در آپارتمان امکان اجرای آن را دارید، معرق کاری است؛ اما منبت و مشبک و نجاری مناسب فضای آپارتمانی نیست.

اگر در خانه ویلایی ساکن هستید، گزینه‌های بیشتری پیش رو دارید؛ اما همچنان باید مراقب باشید در ساعاتی کار انجام دهید که صدای حاصل از کار با دستگاه موجب آزار و اذیت دیگران نشود. برای این‌چنین کارگاهی، باید از دستگاه‌های کوچکی مانند اره فلکه میزی، رنده میزی، گندگی میزی و اره میزی کوچک استفاده کنید. این دستگاه‌ها به خاطر اندازه و قابلیت‌هایی که دارند، مناسب کارگاه‌های کوچک و کارگاه‌های خانگی هستند. با برق خانگی به‌راحتی کار می‌کنند و فشار زیادی به سیستم برق وارد نمی‌کنند.

استفاده از دستگاه‌های بزرگ کارگاهی در کارگاه‌های خانگی توصیه نمی‌شود.

اول اینکه در بیشتر از خانه‌ها فضای کافی برای نگهداری از این ابزار وجود ندارد. حمل و جابجایی دستگاه‌هایی مانند اره فلکه و گندگی و رنده (سه کاره) معمولاً با جرثقیل انجام می‌پذیرد.

دوم به‌واسطه‌ی سر و صدا و خاک زیادی که تولید می‌کند موجب آزرده شدن همسایگان و اهالی خانه می‌شود.

سوم، سیم کشی ساختمان در اثر جریان بالای مورد نیاز این دستگاه‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

پس پیشنهاد من به شما این است که از دستگاه‌های پرتابل و کوچک که قابلیت‌های مناسبی دارند استفاده کنید.

تاریخچه نجاری

نیاز بشر به سرپناه و در دسترس بودن چوب، احتمالا نجاری را به یکی از اولین فعالیت های شغلی بشر تبدیل کرده است. از آنجا که چوب در برابر رطوبت و حرارت و سایر عناصر فرسایش میابد و از بین می رود یافتن آثار چوبی که بیانگر پیشینه هنر نجاری باشد چندان ساده نیست. آثاری از چاه های آب ساخته شده از چوب بلوط در کاوش های باستانی آلمان پیدا شده که به حدود ۷۰۰۰ سال پیش باز میگردد. هر چند نخستین کتاب هایی که به آموزش نجاری پرداخته اند متعلق به قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی هستند؛ از نقاشی های به جا مانده از مصر باستان که متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش است، تصاویری از مبلمان چوبی نشان داده شده که نشان میدهد هنر نجاری به عنوان صنعت خلق و تزئین آثار چوبی در آن زمان نیز وجود داشته است. هنر نجاری احتمالا از مصری ها و بعدها از چین به یونان، بابل، ایران و سایر تمدن ها رسیده است.

راه اندازی کارگاه نجاری

اگر دوست دارید سازه‌ای کوچک چوبی یا لوازم معمول چوبی مانند میز، صندلی، جاکفشی و … بسازید، چوب مورد نظر را در یک کارگاه نجاری مجهز، برشکاری کنید و سپس برای اسمبل (سرهم بندی) به کارگاه خانگی انتقال دهید و مابقی فرایند تولید را ادامه دهید؛ و اما تجهیزات مورد نیاز:

۱.رنده برقی : ابزاری است که قسمتی از چوب را جدا می کند تا یک سطح صاف ایجاد کند. با این ابزار می توانید چوب های خام یا کهنه را به چوب های قابل استفاده در پروژه های نجاری تبدیل کنید. رنده های برقی معمولاً گران هستند و جای زیادی هم می گیرند. ساخت رنده برقی با روتر بسیار ساده است و مهارت خاصی نمی خواهد. پس دست بکار شوید و یک رنده برقی بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • روتر
  • مته روتر Dado یا صاف
  • اره سوراخ بر
  • مته کانترسینک
  • چسب حرارتی
  • تراز نجاری

گام دوم: صفحه پایه روتر را جدا کنید

تقریباً همه روترهای دستی یک صفحه پایه جداشونده دارند. صفحه روتر معمولاً با پیچ های کانترسینک به خود روتر وصل می شود. تمام پیچ ها را باز کنید تا صفحه پایه جدا بشود. تخته جدیدی که می سازیم جای این صفحه قرار می گیرد و از دهانه های نصب به عنوان نقاط اتصال استفاده خواهیم کرد.

گام سوم: تخته روتر را بسازید

تخته روتر باید خیلی صاف و سفت باشد تا خمیدگی در چوب و در نتیجه فرورفتگی در حین رنده کردن ایجاد نشود. تخته چندلا انتخاب خوبی است لایه های متقاطع گره های چوب آن را مقاوت می کند.

تخته روتر باید آنقدر عریض باشد که بدون افتادن روی ریل ها قرار بگیرد. بنابراین چوبی را انتخاب کنید که از عریض تر از اندازه مورد نیازتان باشد و بعد از ساخت تخته، اندازه تخته را تنظیم کنید.
پایه روتر را جدا کنید و آن را وسط تخته چندلا قرار بدهید. با مداد و ماژیک دهانه داخلی روتر و سوراخ های اتصال را روی تخته علامت بزنید. با اره سوراخ کنی که اندازه مناسب داشته باشد، دهانه روتر را جدا کنید و سپس سوراخ های اتصال را دریل و آنها را کانترسینک کنید. دهانه و سوراخ ها باید با صفحه پایه روتر تراز باشد .

گام چهارم: تخته را به روتر وصل کنید 

پایه روتر را با پیچ هایی که از صفحه پایه باز کرده اید، به تخته وصل کنید. سوراخ های کانترسینک این امکان را فراهم می کند که پیچ ها زیر تخته بنشینند و مانع از حرکت رنده برقی نشوند.
روتر را به پایه وصل کنید و مطمئن شوید مانعی در محدوده حرکت روتر وجود ندارد.

گام پنجم: مته روتر را انتخاب کنید

برای ایجاد یک سطح کاملاً صاف با رنده برقی به مته روتری نیاز دارید که سطح کاملاً صاف و خوابیده ایجاد کند. ما از این ست مته استفاده کردیم که چند نوع مته با کفی صاف دارد. مته های نازک تر، برش سریع تری دارند اما باید آنها را بیشتر از روی چوب رد کنید. مته های ضخیم، چوب بیشتری می برند و به همین خاطر باید با آنها آهسته کار کنید. ما مته ۱٫۹ میلیمتری را انتخاب کردیم.

۲. اره عمود بر چکشی: به‌وسیله‌ی این اره می‌توانید چوب را به هر شکلی که مد نظر دارید برش دهید و از قدرت عمل بیشتری بهره بگیرید.  به‌وسیله‌ی اره عمود بر می‌توانید چوب‌ها را به شکل منحنی یا صاف به‌سادگی برش دهید. از این اره هم می‌تواند چوب را در زوایای مختلف برید، اما دقتش به‌اندازه‌ی فارسی بر نیست.

۳.فرز دستی: از فرز دستی می‌توان استفاده‌های مختلفی کرد و به‌واسطه‌ی تیغه‌های متنوعی که دارد، عملیاتی مانند ساخت زوار، بارگیری از چوب، سوراخ کاری، ابزار زنی لبه‌های چوب، درج اشکال مختلف بر روی سطح چوب و بسیاری از کارهای دیگر که به زیبایی و سرعت عمل در کار می‌انجامد.

۴. دریل (مته برقی): از این ابزار برای سوراخ‌کاری چوب استفاده می‌شود که باید مته‌ی مخصوص چوب را برای این کار انتخاب نمود. بهتر است در زمان خرید دریل برقی، مدل‌های دیمر دار را انتخاب کنید تا بتوانید جهت باز و بسته نمودن چوب هم از آن‌ها استفاده کنید.

۵. پیچ دستی: وظیفه‌ی نگهداری و اتصال بهتر بین قطعه‌های چوب را به عهده دارد. به‌عنوان مثال برای پرس سرد، پس از چسب کاری قطعات و اتصال آن‌ها به یکدیگر، از پیچ دستی برای وارد آوردن فشار به قطعات و اتصال درست و دقیق استفاده می‌شود. پیچ دستی در اندازه‌ها و کیفیت مختلف موجود است. انواع مختلفی از پیچ دستی در بازار موجود است.

۶کمپرسور هوا: از کمپرسور هوا می‌توان برای راه اندازی دستگاه منگنه کوب و میخ کوب و خاک‌گیری و نقاشی چوب تجهیزات استفاده کرد. اگر لوازمتان را پس از اتمام کار خاک‌گیری کنید، عمر بیشتر و کارکرد بهتری خواهند داشت. نیاز نیست کمپرسور قوی و سنگین خریداری کنید، مدل ۵۰ لیتری آن برای شروع کافی است و نیازهای شما را برطرف می‌کند. با نصب پیستوله و شیلنگ ارتباطی، برای رنگ آمیزی هم می‌توانید از آن استفاده کنید.

۷. منگنه کوب و میخ کوب: به‌وسیله‌ی این ابزار جانبی که به پمپ باد متصل می‌شود، می‌توانید اتصالاتی موقتی ایجاد کنید تا سازه به‌صورت موقت به یکدیگر متصل شود و پس از چسب کاری محکم شود. منگنه کوب در صنایع مبل سازی کاربرد فراوانی دارد.

۸. پیچ بند شارژی: استفاده از پیچ بند شارژی کار را آسان و سریع پیش می‌برد و عملیات باز و بسته نمودن پیچ‌ها در سریع‌ترین حالت ممکن صورت می‌دهد و به‌واسطه نداشتن سیم دست و پاگیر نیست و کار به‌آسانی انجام می‌شود.

۹. تراز : تراز یکی از ابزار های ساده قابل اندازه گیری است ، که میزان صاف بودن یک سطح را نشان می دهد

۱۰. اور فرز نجاری :اور فرز نجاری ابزاری است که برای ایجاد شیار و ابزار زدن روی لبه های چوب استفاده میشود و در بیشتر فعالیت های مرتبط با چوب کاربرد دارد. اگرچه بیشتر اور فرزها ساختار ظاهری یکسانی دارند ممکن است برخی مدل های اور فرز موجود در بازار قابلیت های متفاوتی داشته باشند. کولت نگه دارنده تیغچه در اور فرز نجاری از مهم ترین قسمت های این ابزار محسوب میشود.

۱۱. لوازم دیگری که مورد نیاز است:مداد، چسب چوب، چکش، میخ، متر، انبر دست، پیچ گوشتی دو سو و چهار سو، میخ کش، گونیا، جعبه ابزار و بسیار لوازم دیگر که در حین کار به وجود آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید.

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا