انواع اره برقی

انواع اره برقی

لیست موضوعات

اره های برقی برای سرعت بخشیدن و دقیق تر کردن کار ها بوجود آمده اند. از نظر کارایی هر اره برقی میتواند بیشتر کار هارا انجام دهد، اما هر کدام از اره برقی ها از اره فلکه ای تا اره عمودبر همگی در انجام یک کار بهتر عمل میکنند. برای انتخاب درست ابزار مورد نیازتان باید با ویژگی های هر کدام آشنا شوید.

حال به معرفی انواع مختلف اره برقی میپردازیم تا بهتر با این ابزار آشنا شوید.

۱-اره فلکه ای (اره نواری)

اره فلکه ای (اره نواری)
اره فلکه ای (اره نواری)

اره فلکه ای با اسم اره نواری نیز در بازار ایران شناخته میشود. اره فلکه ای به صورت ثابت روی زمین قرار میگیرد و ارتفاع زیادی دارد. اره درون دستگاه انعطاف پذیر بوده و یه دور در دستگاه میزند. در هنگام روشن کردن دستگاه اره حرکت خود را در یک جهت شروع میکند. مانند همه اره ها، اره فلکه ای دارای انواع مختلف است که بر اساس تعداد دندانه ها متمایز میشوند. برای کارهایی که سخت تر هستند تعداد دندانه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. ارتفاع اره زیاد بوده و دارای میز است.

فقط برای برش چوب از این این دستگاه استفاده نمیشود و برخی فروشگاه های گوشت و مرغ برای خرد کردن از آن استفاده میکنند در مدلی از برند محک دستگاه دارای چرخ گوشت هم هست. برای برش لوله نیز میتوان از دستگاه استفاده کرد فقط به جنس تیغه باید توجه کرد.

برش چوب هایی که طول کم دارند ولی ضخامت زیاد دارند با این دستگاه انجام میشود. به علت بالا بودن توان این دستگاه مدل شارژی آن وجود ندارد. صفحه زیری برخی از مدل ها میتواند در زاویه مورد نظر شما قرار گیرد و برش اریب(فارسی بری) هم با دستگاه بزنید ولی کارایی دستگاه برای اینکار مناسب نیست.

۲- اره نواری

اره نواری
اره نواری

استفاده ای مانند اره فلکه ای دارد ولی به صورت ثابت نیست و پورتابل و قابل حمل است. برای برش آهن استفاده میشود.

۳-پروفیل بر

پروفیل بر
پروفیل بر

کاربرد پروفیل با اره های دیگر این تفاوت را دارد که تیغه آن تیز نیست و با اصطحکاکی ایجاد میکند حرارت ایجاد کرده و با استفاده از آن حرارت برش را انجام میدهد. پروفیل بر برای برش آهن مورد استفاده قرار میگیرد (برای برش آلمینیوم به کرا گرفته نمیشود). جنس تیغه از فیبر است و هیچ دندانه ای ندارد، این دستگاه نیز مدل شارژی ندارد. برای کاشی تراشی نیز میتوان از آن استفاده کرد برای برش بتن نیز برخی از دستگاه ها یک لوله آب دارند تا دمارا کاهش داده و گرد و خاک را جمع کند.

۴-افقی بر

افقی بر
افقی بر

افقی بر برش های عمومی با حجم زیاد را انجام نمیدهد و بیشتر برای برش های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. برای تمیز کاری کار نهایی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. برای برش چوب و آهن تیغه متفاوت دارد. مدل شارژی این دستگاه در بازار موجود است.

۵- عمودبر

عمودبر
عمودبر

عمود بر دارای قدرت بالای مانور بوده و برش های منحنی را نیز قادر است انجام دهد. مانند مدل های دیگر با تعوض تیغه میتوانید چوب و آهن را نیز برش دهید. مدل های مختلف عمودبر در نحوه تعویض تیغه با هم تفاوت دارند بعضی از مدل ها با آچار و مدل های دیگر دستی انجام میشوند.

۶- اره میزی

اره میزی
اره میزی

فقط برای برش چوب و MDF مورد استفاده قرار میگیرد. تیغه های دستگاه به صورت ساده و الماسه موجود است. برای برش قطعه ها با ضخامت کم و طول زیاد مورد استفاده قرار میگیرد. میز و اره میتوانند در زاویه ای که نیاز دارید قرار گیرند تا بتوانید برش های دلخواه خود را بزنید.

 

خرید انواع اره
خرید انواع اره

 

۷- فارسی بر

فارسی بر
فارسی بر

فارسی بر دو مدل ساده و کشویی دارد که در مدل کشویی تیغه حرکت جلو و عقبی دارد و میتواند چوب را در طول برش دهد البته برای برش طولی بیشتر از اره میزی استفاده میشود.

فارسی بر دوکاره
فارسی بر دوکاره

هر کدام از این دو مدل میتوانند ساده یا دوکاره باشند مدل های دوکاره علاوه بر فارسی بر بودن یک میز نیز بالای دستگاه قرار دارد که میتوانید از آن به عنوان اره میزی استفاده کنید. فارسی بر برای برش های اریب و زاویه دار به طور کلی استفاده میشود که به اصطلاح به نوع برش اریب فارسی بری میگویند.

۸- اره زنجیری

اره زنجیری
اره زنجیری

اره زنجیری برای قطع درخت خرد کردن تنه و هرس کردن مورد استفاده قرار میگیرد. در د. مدل بنزینی و برقی تولید میشود البته در بازار های خارجی مدل شارژی آن نیز موجود است. برای خرید باید به طول ساتور دقت کنید که همان طئل قسمت جلویی اره است.

۹- گردبر

اره گرد بر
اره گرد بر

گردبر از محبوب و کاربردی ترین اره های نجاری است. میتوانید آن را حمل کنید یا به میز کارتان متصل کنید و به عنوان اره میزی از آن استفاده کنید. نامه دیگر اره گردبر، اره نفوذی است.

 ۱۰ -اره مویی برقی

اره مویی برقی
اره مویی برقی

از این اره برای ظریف کاری استفاده میشود. ضخامت قطعه کار نباید زیاد باشد برای معرق کاربرد زیادی دارد برای ساخت زیور آلات و جواهرات چوب و رزین نیز میتوانید از آن استفاده کنید.

مدل دستی اره مویی نیز وجود دارد مانند همه ابزار ها مدل برقی برای سرعت بخشیدن به کار ها وارد عرصه میشود اره مویی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا