انواع اره دستی

انواع اره دستی

لیست موضوعات

اگر اهل استفاده از ابزارآلات باشید و فردی فنی محسوب شوید، حتما می‌دانید اره دستی انواع مختلفی دارد. حال اگر با انواع اره دستی آشنا نیستید، ما در این مقاله قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع اره دستی، در راستای انجام کارهای سبک و ایجاد برش‌ها و شکل‌های مختلف تکامل یافته‌اند. برخی از اره‌ دستی‌ها ابزار عمومی محسوب می‌شوند،‌ مانند همان نوع اره دستی‌ای که در تصورات همه وجود دارد، اما برخی دیگر ابزارهایی برای کارهای خاص محسوب می‌شوند.

هیچ فرد فنی‌ای وجود ندارد که بدون داشتن یکی از انواع اره دستی بتواند بگوید مجموعه ابزارهایش کامل است.

 • کمان اره

کمان اره
کمان اره

یکی از انواع اره‌های مناسب برش‌های زاویه‌دار، کمان اره است که بیشتر در کارهای بیرون از خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت این نوع اره از تیغه‌ی بلند و با دندانه‌های زیاد استفاده شده است که با کشیدن و فشار دادن این نوع اره روی قطعه، برش ایجاد می‌شود. این نوع اره برای هرس شاخه‌های درختان و برش چوب استفاده می‌شود، البته ممکن است استفاده‌های دیگری نیز داشته باشد.

 • اره پشتی (Back Saw)

اره پشتی (Back Saw)
اره پشتی (Back Saw)

Back saw نوعی از اره نسبتا کوتاه با تیغه باریک است که قسمت فوقانی تیغه تقویت شده است و نام اره از همین بخش گرفته شده است. این نوع از اره در برش‌هایی که باید ظریف و صاف صورت بگیرند و همراه با قید نجاری، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • اره مویی (Coping Saw)

اره مویی (Coping Saw)
اره مویی (Coping Saw)

با وجود تیغه‌ی باریک و نازک، اره مویی برای کارهای ظریف، نوشتن روی چوب و هر نوع برش که به دقت و ظرافت نیاز دارد مناسب است. اره مویی برای برش‌های مختلفی استفاده می‌شود و آن را می‌توانید در جعبه‌ابزار هرکسی اعم از نجار و سازنده‌ی اسباب‌بازی پیدا کنید.

 • اره منبت کاری (Fret Saw)

اره منبت کاری (Fret Saw)
اره منبت کاری (Fret Saw)

اره منبت‌کاری با داشتن تیغه‌ی نازک و بلند، بسیار شبیه اره مویی و مناسب ایجاد برش‌های پیچیده است. این نوع اره، قابی بزرگ و بلند دارد که امکان برش با فاصله را فراهم می‌کند و باعث می‌شود برای برش‌های پرپیچ‌وخم مناسبت باشد.

 • اره آهن‌بری (Hacksaw)

اره آهن‌بری (Hacksaw)
اره آهن‌بری (Hacksaw)

اره آهن‌بری یکی از رایج‌ترین انواع اره است که برای برش لوله‌ها بسیار مناسب است. این نوع اره با داشتن ۱۸ الی ۳۲ دندانه در هر اینچ برای برش انواع جنس‌ها از جمله فلز، چوب، پلاستیک و … مناسب است.

 • اره ژاپنی (Japanese Saw)

اره ژاپنی (Japanese Saw)
اره ژاپنی (Japanese Saw)

این نوع اره از یک دسته‌ی معمولی همراه با تیغه‌ی برش قوی، باریک و مستطیلی شکل ساخته شده است و دقیق‌تر از Back Saw است و  برتری آن نسبت به دیگر اره‌ها آن است که دسترسی به مکان‌های دور از دسترس بیشتری را دارد. اره ژاپنی در انواع dozuki، ryoba و kataba موجود است و برای برش قطعات چوب سخت و نرم و در قطعات مساوی مناسب است.

 • اره نوکی (باغبانی، Keyhole Saw)

اره نوکی (باغبانی، Keyhole Saw)
اره نوکی (باغبانی، Keyhole Saw)

برای توصیف این نوع اره باید گفت اره‌ای دارای دسته‌ی منحنی شکل و متصل به تیغه‌ی محکم با نوک تیز. اره نوکی برای ایجاد برش‌های سخت دایره‌ای یا الگوها بسیار مناسب است. استفاده از این نوع اره برای دیوارهای خشک، یا زمانی که لازم است یک بخش کوچک از دیوار حذف یا به آن اضافه شود ضروری است.

 • اره هرس (Pruning Saw)

اره هرس (Pruning Saw)
اره هرس (Pruning Saw)

اره هرس معمولا یک تیغه‌ی حدودا ۱۳ اینچی، متصل به دسته‌ای همچون اسلحه است. تیغه‌ی این نوع اره پهن است و دندانه‌های پهن آن منجر به برش سریع با هردو جهت حرکت می‌شوند. اره هرس معمولا در ابزارآلات  خانگی یافت می‌شود، اما ممکن است در جعبه ابزار یک باغبان یا متخصص درمان گیاهان نیز به چشم بخورد.

 

 • اره خشک‌بر (Rip Cut Saw)

اره خشک‌بر (Rip Cut Saw)

بسیاری مواقع این اره را «اره دستی» خطاب می‌کنند چرا که اره خشک‌بر برای هرنوع ساخت بسیار مناسب و کاربردی است. این نوع اره تعداد کمی دندانه در هر اینچ دارد اما هر دندانه برای برش بهتر چوب، بسیار تیز است. هرکسی که قصد کار با چوب را داشته باشد، یک یا چند اره خشک‌بر در طول‌های مختلف را در ابزارآلات خود دارد.

 • اره روکش‌بر (Veneer Saw)

اره روکش‌بر (Veneer Saw)
اره روکش‌بر (Veneer Saw)

اره روکش‌بر، اره‌ای کاملا تخصصی است. این نوع اره تیغه‌ای دو لبه و کوتاه دارد که در هر اینچ حدودا ۱۳ دندانه دارند. این اره کاملا تخصصی برای برش روکش‌ها یا چوب‌های با ضخامات ۱ تا ۲ میلی‌متر طراحی شده است.

 • اره دیواری (Wallboard Saw)

اره دیواری (Wallboard Saw)
اره دیواری (Wallboard Saw)

اره دیواری بسیار شبیه اره نوکی‌ست با این تفاوت که تیغه‌ی اره دیواری کوتاه‌تر، ضخیم‌تر و با دندانه‌های کمتری است و معمولا تیغه‌های دولبه دارد. این نوع اره برای سوراخ کردن دیوارهای خشک یا پنل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

خرید انواع اره
خرید انواع اره

 

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا