انواع ژنراتور

انواع ژنراتور

لیست موضوعات

پیش از شروع خواندن مقاله‌ای با عنوان «انواع ژنراتور» باید بدانید ژنراتور چیست. ژنراتور دستگاهی است که با تولید نیروی الکتریسیته و برق از اختلال در عملیات‌ها پیشگیری می‌کند. ژنراتورها انرژی مکانیکی را با ایجاد حرکت و تولید بار الکتریکی در سیم‌پیچ‌ها در مدار الکتریکی، برق را به عنوان خروجی تولید می‌نماید.

حال قصد داریم در این مقاله به معرفی انواع ژنراتور و آشنایی بیشتر با ژنراتورها بپردازیم.

 • ژنراتور سنکرون

ژنراتور سنکرون یکی از اسم‌هایی است که اگر با این دستگاه‌ها سر و کار داشته باشید نام آن را زیاد شنیده‌اید. ژنراتور سنکرون یک ماشین جریان متناوب (AC) است که برای تبدیل توان مکانیکی به انرژی الکتریکی (برق سه فاز) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این نوع ژنراتور، جریانی DC به سیم‌پیچ روتور اعمال می‌شود تا یک میدان مغناطیسی در روتور تولید شود. پس از آن روتور مربوط به ژنراتور با کمک یک محرک چرخانده می‌شود و یک میدان مغناطیسی دوار در ماشین ایجاد می‌نماید. این میدان مغناطیسی، سبب القای ولتاژ سه فاز در سیم‌پیچ‌های استاتور ژنراتور می‌شود.

ژنراتور سنکرون
ژنراتور سنکرون
 • ژنراتور دیزلی

ژنراتور دیزلی دستگاهی برای تولید برق یا الکتریسته است که از یک ژنراتور و یک موتور دیزلی تشکیل شده است. موتور دیزل به گردش درآورنده ژنراتور است و این دوران در روتور باعث قطع میدان مغناطیسی اطراف هسته روتور توسط سیم‌پیچ استاتور شده و جریان برق در استاتور ایجاد می‌شود.

در این نوع ژنراتور از سوخت دیزلی (گازوئیل) استفاده می‌شود و به علت آن‌که می‌توان این نوع سوخت را بصورت جداگانه نگهداری کرد، ژنراتور دیزلی وسیله‌ی مناسبی برای تامین برق اضطراری است.

ژنراتور دیزلی در مکان‌هایی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد، می‌تواند به عنوان تامین کننده اصلی برق و در مکان‌هایی که امکان قطعی برق وجود دارد می‌تواند به عنوان برق اضطراری و جایگزین مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر قصد داشته باشید یک موتور برق بی‌صدای خانگی در آپارتمان یا منزل‌تان برای شرایط اضطراری و قطعی برق داشته باشید، ژنراتورهای دیزلی در ابعاد و صدای کم‌ وجود دارند.

موتور برق‌های کوچک و کم‌صدا یا همان موتور برق بی‌صدای خانگی، در برخی مواقع با نام موتور برق کیفی یا مسافرتی شناخته می‌شود و علت این نام‌گذاری شکل کیف مانند آن‌ است. این نوع موتور برق‌ها حجم و وزن بسیار کمتری در مقایسه با نمونه‌های معمولی دارند.

درست است که این دستگاه موتور برق خانگی نامیده می‌شود، اما این نام‌گذاری نباید باعث شود که از دستگاه در محیط‌های بسته استفاده کنید و علت این امر، رعایت مسائل ایمنی به منظور جلوگیری از استشمام گازهای دی‌اکسید کربن و اکسید کربن است.

در بیشتر مواقع، موتور برق‌های خانگی از میان ژنراتورهای بنزینی انتخاب می‌شوند. ژنراتورهای بنزینی، همانطور که از نام آن‌ها پیداست، ژنراتورهایی هستند که سوخت مصرفی‌شان، بنزین است.

 

 • ژنراتور گازسوز

به نوعی از ژنراتور که از ترکیب یک موتور گازسوز و یک ژنراتور یا موتور برق گازسوز ساخته شده و بوسیله آن برق تولید می‌شود، ژنراتور گازسوز می‌گویند.

در این نوع ژنراتور ورودی موتور، گاز CNG یا LPG است که با ایجاد احتراق در سیلندرهای موتور در خروجی به شما انرژی مکانیکی می‌دهد و باعث ایجاد چرخش شفت موتور می‌شود تا با اتصال آن به ژنراتور بتوان برق تولید کرد.

حال که به معرفی برخی از انواع ژنراتور پرداختیم، قصد داریم پارامترهایی که برای خرید یک ژنراتور باید به آن توجه کنید را مورد بررسی قرار دهیم.

مولفه‌های مورد توجه در هنگام انتخاب یک ژنراتور به شرح زیر هستند:

 • توان خروجی مورد نیاز

قبل از هر انتخابی باید مشخص کنید قصد‌تان از خرید یک ژنراتور چیست و قرار است در چه ابعادی از آن استفاده کنید؟ حال کاغذ و قلم را بردارید یا از یک فرد مطلع کمک بگیرید و توان ژنراتوری که نیاز دارید را به دست آورید.

محاسبه‌ی توان مورد نیاز مخصوصا اگر قصد دارید از ژنراتور برای مصرف خانگی استفاده کنید کار چندان سختی نیست.

مشخص کنید موتور ژنراتور را برای روشن کردن چه وسایلی مورد نیاز است؟ حال با توجه به آمپر و وات قید شده روی محصولات و با استفاده از فرمول ساده‌ی ضرب آمپر در ولت، توان خروجی مورد نیاز را به دست آورید و بر اساس این عدد، انتخاب موتور برق را کلید بزنید.

 • انتخاب بین انواع موتور برق بنزینی و دیزلی

شما معمولا، ناچار به انتخاب بین موتور برق بنزینی و دیزلی هستید، به همین علت برخی از نقاط ضعف و قوت این دو مدل را برای آسان‌تر نمودن انتخاب برای‌تان بیان می‌کنیم.

 1. روشن شدن با هندل یا استارت برقی موتورهای بنزینی بسیار آسان‌تر از موتو‌های دیزلی است، مخصوصا در هوای سرد.
 2. هزینه تعمیرات و سهولت تعمیرات موتورهای بنزینی نصف یا شاید کمتر از نصف تعمیرات موتورهای دیزلی است.
 3. هزینه سوخت موتورهای بنزینی حدود ۳ برابر موتورهای دیزلی است.
 4. قیمت موتوربرق های دیزلی ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از بنزینی است.
 • قیمت، کشور و شرکت سازنده، مارک و مدل دستگاه 

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب ژنراتور، کیفیت ساخت دستگاه است. در گذشته‌ی نه چندان دور، ژنراتورهای با کیفیت معمولا ساخته‌ی آمریکا، اروپا و ژاپن بودند. اما امروزه کارخانه‌های بسیار مشهوری در چین ژنراتورهای باکیفیت تولید می‌کنند و حتی بسیاری از کارخانجات اروپایی و آمریکایی نیز، به چین مهاجرت کرده‌اند.

در برخی مواقع به علت آن‌که قیمت موتور برق چینی از نسخه‌های هم‌توان خود پایین‌تر است، بودجه‌ی محدود ما را به سمت انتخاب موتور برق چینی می‌نماید.

 • خدمات گارانتی (ضمانت) و خدمات پس از فروش کارخانه سازنده و نماینده فروش

همواره خرید محصول با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر و طولانی، آسایش بیشتری را به همراه دارد. با توجه به این موضوع، حتما پیش از انتخاب و خرید قطعی دستگاه، درباره‌ی گارانتی و نوع خدمات پس از فروش آن تحقیقات کافی را به عمل بیاورید.

 

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا