ابزار های سنجی خودرو

با محبوب‌ترین ابزارهای سنجی خودرو آشنا شوید

لیست موضوعات

ابزارهای سنجی خودرو
ابزارهای سنجی خودرو

این روزها آشنایی با انواع ابزار و نوع کارکرد آنها مزایای بسیاری از جمله کاهش هزینه‌های جانبی و مدیریت بهتر زمان دارد؛ مانند ابزارهایی که در صنعت خودروسازی و تعمیرات مورد استفاده قرار می‌گیرند. خرید ابزار مناسب خودرو که دارای کیفیت و دقت قابل قبولی باشد نیز نوعی مهارت است که در این مقاله می‌خواهیم تعدادی از پرمصرف‌ترین ابزارهای سنجشی خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

قبل از اینکه به سراغ ابزار سنجی خودرو برویم، بهتر است با مفهوم آن آشنا شویم. سنجش در اصل به معنای اندازه‌گیری است؛ حال این اندازه‌گیری می‌تواند در موارد مختلفی انجام شود. برای مثال فرآیندهای مانند طول، وزن، سرعت، جرم، کیفیت و… براساس ابزارهایی مورد اندازه‌گیری، بررسی و تحقیق قرار می‌گیرند و این ابزار اطلاعاتی را به کاربر می‌دهد که می‌تواند براساس آنها مسایل و مشکلاتی را حل کند.

اگر اهل خرید ابزار آنلاین باشید، مطمئناً با تعداد بسیاری فروشگاه اینترنتی ابزار مواجه شده‌اید که انواع مختلفی از این ابزارها را به فروش می‌رسانند؛ ابزارهایی مانند: خط‌کش، ترازو، دماسنج، سرعت سنج، ولت سنج، بادسنج، زاویه سنج، رطوبت سنج، فشارسنج و…

بنابراین هر کمیت فیزیکی مانند مسافت، سرعت، انرژی، دما، رنگ، زمان، نوع کیفیت و… در تمام صنایع قابل سنجش و اندازه گیری هستند. البته به این نکته نیز باید اذعان کرد که پاسخ هر سنجش، پاسخ کامل یا مطلق نیست و ممکن است درصد خطاهایی نیز مشاهده شود.

اکثر افراد می‌توانند به عنوان کاربر یا اپراتور از ابزارها استفاده کنند و نتایج را مورد تحلیل قرار دهند اما بهتر است قبل از خرید ابزار یا استفاده از آن از نوع و نحوه عملکرد آن اطلاع پیدا کرد!

تقریباً از ابزارهای گوناگون در اکثر صنایع استفاده می‌شود و یکی از این صنایع، خودروسازی و تعمیر و نگهداری آن است؛ البته رانندگان اتومبیل‌های سبک و سنگین نیز می‌توانند بر حسب نیازشان از این ابزارها استفاده کنند.

انواع ابزار سنجشی خودرو
انواع ابزار سنجشی خودرو

انواع ابزار سنجشی خودرو

 

۱- تستر روغن ترمز خودرو

تستر روغن ترمز خودرو
تستر روغن ترمز خودرو

این ابزار فوق العاده به عنوان تعیین و بررسی کیفیت روغن ترمز اتومبیل‌ها طراحی شده است. استفاده از این دستگاه‌ها نیازی به داشتن تخصص فنی ندارد و کاربر به راحتی می‌تواند با آن غلظت آب موجود در مخزن روغن ترمز را اندازه گیری کند.

یکی از مشکلاتی که رانندگان با آن مواجه می‌شوند، عدم کارکرد صحیح ترمزها است؛ یکی از دلایل مهم این مشکل، رقیق شدن روغن ترمز و افزایش حرارت روغن ترمز خواهد بود.

روغن ترمز در داخل مخزن خود آب را از طریق رطوبت هوا جذب می‌کند و این فرآیند در مدت زمانی زیاد ادامه پیدا می‌کند و باعث رقیق شدن روغن ترمز می‌شود؛ در این زمان، نشانگر حرارت روغن ترمز بالا رفته و حباب‌های بخار درون روغن ترمز نمایان می‌شوند.

در این هنگام ترمز خودرو کار نمی‌کند. همچنین با بالا رفتن درصد آب مخزن روغن ترمز، خوردگی کل سیستم ترمز در محل اتصال قطعات پیش می‌آید که این عیب بسیار خطرناک است و باید از آن جلوگیری شود.

تستر روغن ترمز خودرو بهترین ابزار برای سنجش میزان رطوبت و آب داخل مخزن روغن ترمز است که می‌تواند در هر اتومبیلی باشد. این ابزار سنجش درصد رطوبت در انواع مدل‌ها تولید و در بازار عرضه شده است.

از این ابزار می‌توان برای انواع وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از ماشین، موتور سیکلت، کامیون، اتوبوس، تراکتور و… استفاده کرد.

۲- تستر برق خودرو

تستر برق خودرو
تستر برق خودرو

یکی دیگر از مشکلاتی که رانندگان با آن زیاد روبرو می‌شوند، مشکل برقی خودروها است. سوختن مداوم لامپ‌ها، سوختن سوکت‌ها، فیوزها وسیم‌ها، وجود برق در بدنه اتومبیل، عدم کارکرد صحیح مدارهای برقی، عدم کارکرد صحیح ضبط اتومبیل، باتری و… ممکن است به خاطر ایجاد عیب در سیستم برقی خودروی شما باشد.

تستر برق خودرو از ابزارهای پرکاربردی است که برای عیب یابی چراغ‌ها، فیوزها، رله‌ها، بالابرها، سیم‌کشی‌های خودرو، تست مدارهای الکتریکی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- تستر جریان برق خودرو

تستر جریان برق خودرو
تستر جریان برق خودرو

این تستر نیز در مورد عیب یابی‌های سیستم برقی خودرو و چراغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به صورتیکه به محل فیوز خودرو متصل شده و مقدار جریان عبوری را اندازه‌گیری می‌کند. این ابزار بیشتر در اصناف مکانیکی، تعمیرات اتومبیل و باتری سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنها با استفاده از این تستر می‌توانند نوع فاز موجود در سیم‌ها و اتصالی‌ها یا قطعی در سیم کشی خودرو را پیدا کنند.

۴- فیلر شمع سکه ای

فیلر شمع سکه ای
فیلر شمع سکه ای

شمع اتومبیل یکی از اصلی‌ترین قطعات خودرو به شمار می‌رود و خرابی آن اتومبیل را کاملاً از کار خواهد انداخت؛ بنابراین نیاز است در زمان‌های معینی نسبت به تمیز کردن و عیب یابی آنها اقدام کرد.

یکی از عیوبی که در شمع‌های ماشین ایجاد می‌شود، عدم وجود فاصله صحیح بین الکترودها و سر شمع است؛ بنابراین عمل فیلر شمع یعنی تنظیم فاصله الکترود شمع با قسمت بالای شمع.

فیلر شمع سکه‌ای یکی از ابزارهای مورد نیاز برای انجام این عمل است که کاربری بسیار آسانی دارد.

۵- گوشی مکانیکی خودرو

گوشی مکانیکی خودرو
گوشی مکانیکی خودرو

گوشی مکانیکی خودرو ابزاری است برای شنیدن صدای موتور پیستون، چرخ دنده‌ها، بلبرینگ‌ها و…

این گوشی به دو روش دیافراگمی و سیخ مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورتیکه صدا از طریق گیج روغن به گوش خواهد رسید.

۶- دورسنج تاکومتر

دورسنج تاکومتر
دورسنج تاکومتر

در واقع دورسنج و تاکومتر دو ابزار مشابه در تجهیزات تست به صورت مکانیکی، نوری یا الکتریکی هستند که معمولاً در موتورهای الکتریکی و تجهیزات دوار مورد استفاده قرار می‌گیرند. دورسنج نوری به استروبوسکوپ معروف است که جهت تشخیص عیوب سطح ورق‌ها یا سطوحی که عیوب متوالی و با فاصله زمانی مشخص در خط تولید دارند، استفاده می‌شود.

در نمونه‌های لیزری تاکومتر، معمولاً اندازه‌گیری با کمک چسباندن یک برچسب منعکس کننده لیزر تابشی از دستگاه انجام می‌شود که این دستگاه می‌تواند سرعت و تعداد دور در دقیقه را مشخص کند.

دورسنج نوری سرعت دیسک را در واحد دور در دقیقه یا rpm اندازه‌گیری می‌کند. از این ابزار بیشتر در موتور، فن، ماشین لباسشویی، نساجی، خودرو، هواپیما، کشتی و… استفاده می‌شود.

مشاهده ابزارسنجی خودرو
مشاهده ابزارسنجی خودرو

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا