بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

نحوه سوراخکاری در سرامیک بدون شکستن آن

شرح راه حل:

 چگونه بدون اینکه سرامیک را بشکنیم روی آن سوراخکاری کنیم؟ سوراخکاری در سرامیک نیازمند دقتی ویژه است تا از هر گونه آسیب به خودتان و سرامیک جلوگیری نمائید.

 

مرحله اول: انتخاب مته مناسب: مته های معمولی به اندازه کافی محکم نیستند تا بتوانند سرامیک را سوراخ نمایند. بهترین نوع مته برای سوراخکاری سرامیک و دیوار مته الماسه است. این مته به کمک قطعه الماس گونی که در سر خود دارد به راحتی می تواند وارد سطوح سختی همچون کاشی گردد. البته توجه داشته باشید که سوراخکاری در سطوح سختی چون سرامیک نیاز به کمی صبر و تحمل نیز دارد. نکته ی دیگری که قابل توجه است این می باشد که در اثر اصطکاکی که حین سوراخکاری پدید می آید این مته ها به راحتی داغ می شوند و این گرمای زیاد می تواند کارایی این مته ها را کاهش دهد. بنابراین توصیه می شود به وسیله ی لیوانی پر از آب و از طریق فرو کردن آنها در آب هر چند دقیقه یک بار آنها را خنک نمائید.

مرحله دوم – ثابت نگهداشتن مته بر روی سرامیک: به دلیل صیقلی بودن سطح سرامیک احتمال لیز خوردن نوک مته بر روی آن زیاد است. اما نگران نباشید ترفندهای بسیاری وجود دارد که می توانیم بوسیله ی آن بر این مشکل غلبه کنیم:
۱- ساده ترین راه این است که شما از محل های اتصال سرامیک ها برای سوراخکاری استفاده کنید. این روش در صورتی است که دست شما برای انتخاب مکان سوراخ بر روی دیوار قدری باز باشد. خطی که بین ۲ سرامیک ایجاد می شود یا نقطه ی مرزی بین ۴ سرامیک بهترین نقاط برای سوراخکاری بر روی سرامیک هاست.

۲- استفاده از ابزار کمکی نیز روش دوم است. این ابزار کمکی می تواند درب یک پلاستیکی بطری نوشابه، یک قطعه چوب با ضخامت مناسب و یا هر شیئ دیگری که بتوان بر روی آن سوراخ ایجاد کرد و مته را از آن عبور داد و بر روی نقطه مورد نظر روی سرامیک قرار داد و با کمک گرفتن از دست آزاد خود به هنگام سوراخکاری مانع از لغزیدن مته بر روی دیوار گردید.

۳- اگر هیچکدام از این موارد موجود نبود می توانید با چسباندن قطعه ای چسب کاغذی بر روی نقطه مورد نظر مانع از لغزیدن اولیه ی سر مته روی سرامیک شوید.

مرحله سوم – آغاز سوراخکاری : یکی از خواص مهم سرامیک ها سختی لایه ی بیرونی آنهاست که همین خاصیت آنها را تبدیل به مصالح ماندگار و جان سختی کرده است. ولی در هنگام سوراخکاری دقیقا این خاصیت است که مرحله ی اولیه کار یعنی ورود را سخت می نماید. بدین منظور استفاده از خاصیت کنترل سرعت که در برخی از دریل ها وجود دارد بسیار کمک کننده خواهد بود. برای این کار ابتدا با سرعت کم شروع کنید تا کمی از لایه ی سطحی سرامیک سوراخ شده و نوک مته در آن جای بگیرد، سپس بر سرعت مته بیفزایید. توجه داشته باشید در سوراخکاری سرامیک سرعت چرخش مته اهمیت زیادی ندارد و پارامتر مهم صبری است که شما به خرج می دهید. به علاوه فشاری که به دریل وارد میکنیم نیز تاثیر زیادی در سرعت بخشیدن به این فرایند دارد ولی فشار نباید به آن اندازه باشد که سرامیک را بشکند. نکته ای در اینجا نیاز به تکرار دارد استفاده از آب برای خنک کردن نوک مته به منظور جلوگیری از کند شدن آن یا اصطلاحا سوختن مته است. برای این امر هم می توانید نوک مته درون لیوان آب ببرید و هم اگر دستیاری دارید می توانید از او بخواهید که به طور مرتب بر روی محل سورخکاری آب اسپری کند و راه حل سوم استفاده از اسفنجی خیس است باید مطابق شکل زیر مته قرار دهید. البته حواستان باشد که نباید به هیچ وجه آب به بدنه دریل بپاشد که سبب برق گرفتگی و سوختن دریل خواهد شد.

مرحله چهارم – سوراخکاری لایه های زیرین سرامیک: اگر مراحل بالا را به خوبی پشت سر گذاشته باشید در حال حاضر باید سطح سخت سرامیک را سوراخ کرده باشید و به سوراخکاری ملات و آجر پشت سرامیک بپردازید. در این مرحله می توانید سرعت مته را قدری بیشتر کنید و به اندازه ی مورد نظر خود سوراخکاری کنید.

مرحله پنجم – اضافه کردن رولپلاک در سوراخ: پس از سوراخکاری پیچ ها را کمی در رولپلاک ها بپیچانید و به کمک یک چکش آن ها را درون سوراخ ها بکوبید. در صورتیکه رولپلاک ها کاملا درون سوراخ ها نرفت به این معناست که سوراخی که ایجاد کرده اید قدری کوچک و یا تنگ است. بنابراین باید مجددا دریل را برداشته و سوراخ را اصلاح کنید. اگر تنها ۲ تا ۳ میل از رولپلاک بیرون مانده نیازی به سوراخکاری مجدد نیست و به سادگی با یک کاتر یا چاقوی تیز می توانید میزان بیرون مانده ی رولپلاک را ببرید.

4 دیدگاه در “نحوه سوراخکاری در سرامیک بدون شکستن آن

کار سختیه و نیاز به دقت زیادی داره. انتخاب مته مناسب مهم ترین اصل در سوراخ کردن سرامیکه.

من قبلش با نوک یه پیچ خودرو یا درفش یه سوراخ ریز درست میکنم بعدش راحت نوک مته میوفته روش و لیز نمیخوره

برای سوراخ کردن ته قوری چینی چکار باید بکنم. چند دریل ندارم و چند جا ابزار فروشی هم بردم ولی برایم انجام ندادن. ممنون میشم راهنماییم کنین.

برای انجام این کار حتما به مته الماسه نیاز دارید. همون طور که توی مقاله توضیح داده شده عمل کنین.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
Share on print
چاپ صفحه