بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه از وسایل چوبی خانه نگهداری کنیم؟

چند نکته در مورد نگهداری از کابینت های MDF :

الف) لولاهای درب کابینتها بعد از مدتی شل خواهند شد(به عبارتی خود را رها خواهند کرد) برای جلوگیری از چنین امری می بایست پیچ عقبی این لولا ها رو به وسیله ی یک پیچ گوشتی چهارسو آن را سفت کنید. البته از روغن کاری لولاها هم غافل نشوید. استفاده از اندکی روغن چرخ خیاطی می تواند لولاهای شما را برای چندین سال نرم و روان نگه دارد. ب) رها کردن درب کابینت به هنگام بستن، علاوه بر صدایی که ایجاد می کند احتمال آسیب رساندن به کابینت را در پی دارد. راه حل بسیار ساده ی این موضوع، استفاده از ضربه گیرهای کوچک پشت چسب داری است که در اکثر مغازه های لوازم خانگی و ساختمانی یافت می شود. با استفاده از این برچسب ها دیگر نیازی به لولا های آرام بند نخواهید داشت.

 

کمد دیواری:

بسیاری از ما از فضای داخل کمد دیواری به منظور نگهداری رخت خواب استفاده میکنیم. بسیاری از اوقات نیز مشاهده شده که با کمی بی دقتی در چینش وسایل خواب، وزن این وسایل به سمت درب کمد می افتد و در دراز مدت باعث تغییر حالت قفل و یا لولاهای درب ها خواهد شد. پس تنها با کمی صبر در مرتب سازی رختخواب ها می توان از ضررهای آتی به سادگی جلوگیری کرد.

 

کشوهایی با ریلهای چوبی :

برای نرم کردن حرکت رفت و برگشت این نوع کشوها بسیار مناسب است که از صابون استفاده کنید. به این نحو که کشوها را دربیارید و روی ریل های چوبی به مقدار مناسب صابون مالی انجام دهید. سپس مجددا کشوها را در جای خود قرار دهید. مشاهده خواهید کرد که با کمترین فشاری می توانید کشوها رو باز و بسته کنید.

storage-unit-1

مراقبت در برابر لکه:

معمولا با گذاشتن لیوانهای تازه شستشو شده لکه های گچی روی سطوح میزها به جا باقی می ماند. برای از بین بردن این لکه ها می توانید از کمی روغن ساج استفاده کنید و پس از چند ساعت برای براقی بیشتر چوب از روغن جلا استفاده نمائید. البته راه حل بهتر استفاده از انواع مناسب جا لیوانی است. مدل هایی که لایه رویی چوبی یا لمینتی دارند و سطح زیرین آن که در تماس مستقیم با سطح چوب است از فوم تشکیل شده باشد.

گردگیری:

کلیه لوازم منزل نسبت به گرد و خاک بسیار آسیب پذیر هستند. در این میان وسایل چوبی نیز به دلیل اینکه گرد و خاک آنها را به مکان بسیار مناسبی برای لانه گزینی حشرات تبدیل می کند از این قاعده مستثنا نیستند. بنابراین به طور مرتب وسایل چوبی را با استفاده از دستمال نمدار پاکسازی کنید. برای تمیز کردن کنده کاری های روی وسایل چوبی نیز می توانید مقداری پنبه را بر سر یک سنجاق سر بپیچانید و لابلای کنده کاری را تمیز کنید. البته اگر در منزل دمنده یا سشواری که حالت باد سرد نیز دارند، می توانید برای بیرون کشیدن گرد و خاک از میان منبتهای روی چوب بیرون بکشید.

رفتن به نوارابزار