بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه نور پردازی منزلمان را بهبود ببخشیم؟

شرح راه حل:

یکی از مواردی که به سادگی می تواند حال و هوای تازه ای به دکوراسیون منزل ما بدهد، تغییراتی در سیستم نوری خانه است. مواردی که در ادامه خواهید دید به شما نشان خواهد داد که چگونه دستی به سر و روی وسایل نوردهی منزل بکشید:

 لامپ ها را عوض نمائید: یکی از ساده ترین چیزهایی که به منظور بهبود نور منزل می توانیم انجام دهیم، خلاص شدن از دست لامپهای رشته ای و پر مصرفی است که نور کمی را تامین میکنند. می توانید آنها را با انواع لامپهای کم مصرف و انواع مدرن تر آن، یعنی لامپهای LED ، SMD یا COB است . البته هر کدام از این موارد ویژگی های خاص خود را دارند. به طور مثال اگر نیروی متمرکز مد نظر شماست بهتر است از انواع لامپ LED استفاده نمائید ولی در صورتیکه نیاز به نوری با خاصیت پخش شوندگی بیشتر دارید می توانید از لامپ های COB با لایه ی پوششی ذره بینی بهره ببرید. این کار علاوه بر تغییر نور فضای مورد نظر هم به لحاظ میزان و هم به لحاظ رنگ، می تواند میزان هزینه های برق منزل شما را نیز بسیار کاهش دهد.

حباب ها یا شیدها را تغییر دهید: اگر فریم چراغ های تزئینی منزل شما از درخشندگی خوبی برخوردارند برای ایجاد تنوع می توانید از تکنیک تغییر لوازم جانبی استفاده نمائید. اگر به طور مثال سری به خیابان پانزده خرداد یا خیابان لاله زار تهران بزنید می توانید حبابها و شیدهای گوناگونی در ابعاد و رنگهای متنوع تهیه کنید. حتی با کمی خلاقیت می توانید از سرامیک های کوچک تزئینی که در برخی مغازه های لوازم التحریر موجود است و با کمک چسب های همه کاره روی حباب ها استفاده نمائید.

تعویض کریستال های لوستر: تنها در صورتی که به بازار کریستال سری بزنید(مثلا کوچه مروی در تهران) می توانید انواع متنوعی از کریستال را در اندازه های مختلف مشاهده کنید که به راحتی می تواند به لوستر شما حال و هوایی تازه بدهد.

از دیمر استفاده کنید: یکی از انواع کلیدها برای لوازم روشنایی کلیدهای دیمر دار است که به تنوع بخشی به نورهای محیط در زمان های مختلف شبانه روز کمک میکند. البته با فراگیر شدن نورهای جانبی خانه های امروزی از تنوع نورپردازی های بالایی نسبت به خانه های قدیمی تر برخوردارند. کلیدهای دیمر دار می تواند به خانه هایی که از لوستر در فضاهای مختلف بهره برده اند امکان نورپردازی های متنوعی بدهد. البته در خاطر داشته باشید که استفاده از کلیدهای دیمردار تنها با لامپ های رشته ای امکان پذیر است و نمی توانید از آنها برای لامپهای کم مصرف استفاده کنید.

منابع نوری جدید به فضای منزل خود اضافه کنید: پیش از هر کاری میزان نور مطلوب خود در هر اتاق را تعیین کنید و در صورت لزوم به نور پردازی برخی از فضاهای جا افتاده در منزل از لوازمی چون انواع دیوار کوب ها، استندهای کنار سالنی ، تابلوهای بک لایت با تصاویر منظره، آباژورهای رومیزی و … استفاده کنید. اینگونه می توانید اطمینان خاطر پیدا کنید که در هر فضایی که نور مورد نیاز است نورپردازی کافی انجام شده است.

 لوازم آینه ای و انعکاس دهنده نور در خانه به کار ببرید: آینه ها و لوازم رفلکتیو علاوه بر بزرگتر جلوه دادن فضای خانه، به انتشار مناسب نور و جلوگیری از هدر رفت نور کمک زیادی خواهد کرد. آینه ها، سطوح براق، کف پوش های براق، رنگهای روشن در و دیوارها همه مواردی هستند که در اجرای این ایده می توانند به شما یاری رسانند.