بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه یک آکواریوم کوچک رومیزی بسازیم؟

شرح راه حل:

این کار خیلی مشکل نیست چون قرار نیست یک آکواریوم بزرگ بسازیم. تنها قصد آن را داریم که یک آکواریوم بسیار کوچک رومیزی داشته باشیم و یک یا چند ماهی گلد فیش درون آن زندگی کنند. (گلیدفیش ها گونه ای از ماهی های آکواریومی که بسیار شبیه ماهی های عید هستند و از مقاومت خوبی برخوردارند.)

مرحله اول) تعیین اندازه آکواریوم و خرید شیشه ها: بسته به مکانی که برای این میکرو آکواریوم در نظر گرفتید می توانید اندازه دلخواه خود را به شیشه بر بگوئید. برای یک آکواریوم رومیزی که قصد دارد روی یک میز کوچک کنار سالن قرار بگیرد این ابعاد مناسب است: طول ۲۲ سانتی متر، عرض ۱۲ سانتی متر و ارتفاع ۱۸ سانتی متر. اگر خودتان شیشه ای بلا استفاده در منزل دارید می توانید از آن استفاده کنید. شیشه ۴ میل برای این پروژه کافی است. پیشنهاد می شود برای برش شیشه و سنگ زدن لبه های آن به شیشه بری بروید.  شیشه های مورد نیاز: ۲۲*۱۳ سانتی متر دو عدد (برای کف وسقف آکواریوم) + ۲۲*۱۸ سانتی متر دو عدد (برای جلو و پشت آکواریوم) + ۱۲*۱۸ سانتی متر دوعدد (برای کناره های آکواریوم)

مرحله دوم) چسب کاری و مونتاژ شیشه ها: برای این کار ابتدا کفی آکواریوم را روی میز بگذارید و سپس چسب سیلیکون را بر روی محیط شیشه به صورت نواری بریزید. ضخامت این نوار باید کمی بیشتر از ضخامت شیشه ها باشد. سپس یکی یکی دیواره های آکواریوم را روی این نوارها بگذارید و نگه دارید. در این قسمت باید از یکی از همراهانتان کمک بگیرید تا دیواره ها را نگه دارد. در این مرحله باید زاویه های بین دیواره ها را چسب کاری کنید. چسب کاری را هم از داخل و هم از خارج آکواریوم انجام دهید. پس از چسب کاری هر زاویه، با استفاده از چسب شیشه ای پهن آن دو شیشه را به هم بچسبانید تا آن دورا به هم نگه دارد و به چسب سیلیکون کمک نماید که کم کم خشک شود و سفت گردد. چسب ها تقریبا بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت زمان نیاز دارد تا کاملا خشک شود. هر چند ساعت می توانید به چسب کاری هایتان سر بزنید تا اگر جایی نیاز به اصلاح دارد اقدام لازم را انجام دهید.

مرحله سوم) تکمیل دکور آکواریوم: ابتدا چسب های پهن کمکی را بکَنید و اثر احتمالی آن را با آستون پاک کنید. برای پوشاندن چسب های زاویه ها می توانید از نوارهای ۲ تا ۳ سانتی تزئینی پشت چسب دار استفاده کنید. (سعی کنید نوار ها به اندازه ای باشد که نمای داخلی آکواریوم را کور نکند!) برای کف آکواریوم پیش نهاد می شود از شن های رنگی خیلی ریز استفاده کنید. مثلا شن رسی رنگ نمای خوبی به کف آکواریوم می دهد. توجه داشته باشید پیش از آنکه شن ها را داخل آکواریوم بریزید باید خوب آنا را شستشو کنید تا خاکه هایی که همراه آن است گرفته شود. برای این کار آن را در لگنی از آب بریزید و خاکه هایی که روی آب می آید را تخلیه کنید. البته برای حصول بهترین نتیجه باید این کار را چندین بار تکرار کنید. برای نماسازی پشت آکواریوم هم می توانید از ورقهای پلاستیکی رنگی که در آکواریوم فروشی ها وجود دارد استفاده کنید. البته اگر میخواهید آکواریوم از همه طرف دید داشته باشد نیازی به این ورق ها ندارید. برای تزئین فضای داخلی آکواریوم می توانید از یک یا دو گیاه پلاستیکی کوچک استفاده کنید.

مرحله چهارم – تکمیل لوازم آکواریوم: علاوه بر دکور آکواریوم ، شما حتما می بایست یک وسیله ی هوادهی و یک وسیله تمیز کاری آب نیز به آن اضافه کنید. برای این کار می توانید از یک وسیله دوکاره استفاده نمائید. پیشنهاد ما برای این میکروآکواریوم تهیه ی یک دستگاه تصفیه کوچک است. (عکس پایین). این وسیله علاوه بر تصفیه آب وظیفه هوادهی را نیز به خوبی انجام می دهد.

مرحله پنجم)  آبگیری و افزودن ماهی ها: پس از آنکه چسب ها کاملا خشک شد، چند بار داخل آکواریوم را بشویید. البته برای نتیجه بهتر می توانید ابتدا از استون برای پاک سازی شیشه استفاده کنید و سپس با آب آن را بشویید. بعد از شستشو شن های شسته شده را داخل آن بریزید و گیاهانی که تهیه کرده اید رو اضافه کنید. بعد از آن آکواریوم را بر روی مکان اصلی آن درون اتاق بگذارید و بوسیله پارچ یا سطل پر از آب کنید. (توجه داشته باشید که بعد از پر کردن آکواریوم جابجا کردن آن قدری مشکل خواهد بود.) آب شهری شامل مقادیر زیادی کلر است که برای ماهی ها مضر و کشنده است. بنابر این یا باید آب را حدود ۳ ساعت نگه دارید تا کلر آن بپرد و یا از محلول های ضد کلر موجود در آکواریوم فروشی ها استفاده کنید. بعد از این مراحل لحظه ورود ماهی ها به دنیای کوچک جدیدی است که شما برای آنها مهیا کرده اید.