بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

۴ نکته مهم برای نگهداری ماشین لباسشویی

شرح راه حل:

یکی از پر استفاده ترین لوازم منزل، ماشین لباسشویی به شمار میاد.اگر چند روزی این وسیله دچار مشکل بشه، کوهی از لباس ها و لوازم پارچه ای کثیف در خانه جمع خواهد شد. در ادامه این مطلب نکاتی ساده را با هم مرور خواهیم کرد که می تواند از بروز بسیاری از مشکلات رایج ماشین لباسشویی جلوگیری کند.

نکته اول – بررسی شلنگ ورودی آب

یکی از نکاتی که میتواند باعث ایجاد اشکال در ماشین لباسشویی شما شود، چکه آب از ورودی آب است. آب بندی این قسمت هم بر عهده ی یک واشر است. در صورتیکه این قسمت چکه میکند، احتمالا یا آن واشر دچار مشکل شده است و یا سری شلنگ که قطعه ای پلاستیکی است دچار شکستگی گردیده است. توجه داشته باشید برای آب بندی این قسمت نباید از نوار تفلون استفاده کنید زیرا اثر آب بندی واشر را دچار مشکل خواهد کرد. نکته ی دیگری که در این قسمت ماشین لباس شویی اهمیت دارد شیر قطع کن الکترونیک است. این شیر وظیفه کنترل میزان ورودی آب به ماشین لباس شویی را بر عهده دارد. بسیاری از اوقات علت آن که آب گیری ماشین لباسشویی زمان زیادی می برد، تجمع شن و ماسه و اجرام دیگر در این قسمت است. برای تمیز کاری آن می توانید پس از قطع کردن آب ورودی و همچنین کابل برق، درب پشتی ماشین لباسشویی را باز کرده و این شیر کوچک را به آرامی باز کنید و با کمی شستشو و یا با ضربه زدن اجرام خارجی را از آن خارج کنید. بعد از شستشو خواهید دید که زمان آبگیری بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

نکته دوم – روغن کاری قسمتهای اتصال

قسمتهای اتصال دیگ شستشوی ماشین لباسشویی با بدنه و پایه ی نیاز به روغن کاری دارند. بسیاری از اوقات صدای زیاد و نابهنجار ماشین لباسشویی با همین کار به سادگی رفع خواهد شد. برای روغن کاری کافی است که ماشین لباسشویی را به بغل بخوابانید و قسمت های اتصال را با روغن چرخ خیاطی روغن کاری کنید. البته می توانید با روغن مایع و یا روغن زیتون هم این کار را انجام دهید.

نکته سوم- کنترل خروجی آب

همانطور که ورودی آب اهمیت زیاد دارد، خروجی آب نیز می تواند در صورت به خوبی انجام نشدن، مشکل ایجاد کند. برای این کار کافی است که ماشین لباسشویی را به بغل بخوابانید و شلنگ خروجی آب را چک کنید که پارگی یا شکستگی نداشته باشد. مورد دیگر نیز چاهی است که شلنگ خروجی به آن متصل شده است. اگر این شلنگ به سیفون ظرفشویی شما متصل است و در حال حاضر سینک ظرفشویی شما دچار گرفتگی است، بهتر است تا حل شدن این مورد اقدام به استفاده از ماشین لباسشویی نکنید. علاوه بر این موارد، پاکسازی فیلتر خروجی نیز از جمله مواردی است که باید هر چند وقت یکبار انجام دهید. این فلیتر معمولا از طریق دریچه ای در جلوی ماشین لباسشویی قابل دسترسی است. خبر خوب در این مورد این است که ممکن است اشیاء ریز و قیمتی که چند وقت است گم کرده اید، در این فیلتر بیابید.

نکته چهارم – جلوگیری از برق گرفتگی

همه ماشین های لباسشویی سیمی به عنوان سیم ارت دارند که در برخی ساختمان ها که چاه ارت دارند، می توانند این سیم را از طریق پریز برق به ارت ساختمان متصل کرد ولی در بسیاری از ساختمانها که این مورد وجود ندارد، افراد این سیم را به شیر آب متصل میکنند که تا حدی می تواند همان عملکرد را داشته باشد. ولی این امر باعث احساس برق گرفتگی خفیف هنگام شستشوی ظرفها بدون دستکش می شود. برای جلوگیری از این امر می توانید زمانیکه از ماشین لباسشویی استفاده نمی کنید دو شاخه ی آن را از پریز بکشید.