بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

خرید کولر

۴ نکته کلیدی در خرید کولر آبی

نکته اول) ابعاد و قدرت هوادهی کولر

کولر ها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند. مدلهای ۲۳۰۰، ۳۵۰۰، ۴۹۰۰ و ۷۰۰۰ بسیار در بازار متداول هستند. این اعداد در اصل میزان هوادهی کولر در دور تند را نشان می دهد. یعنی بر اساس ابعاد کولر آبی و پره های توربین هوا و نیز قدرت موتور آنها این اعداد به دست آمده است. در انتخاب میزان هوادهی مناسب برای مکانی که قصد خرید کولر آبی برای آن را دارید چند مورد با اهمیت است: الف) میزان عایق بودن دیوارها ب) آفتاب گیر بودن یا نبودن دیوارها: اگر ساختمانهای دوطرف منزل شما کوتاه تر از ارتفاع طبقه ای که شما هستید، باشند علاوه بر ضلع جنوبی ساختمان که همیشه آفتاب گیر است، ضلع شرقی و غربی نیز در طول روز گرمای خیلی زیادی وارد منزل شما خواهند کرد و دیوارها در طول روز همواره گرم خواهند بود. پ) طبقه ای که در آن هستید: این مورد بر میزان هوایی که از پشت بام به شما می رسد تاثیر دارد. مخصوصا اگر فضایی که کانالهای کولر از آن عبور کرده اند خودشان آفتابگیر باشد. توصیه می شود اگر در طبقات پایین تر هستید از کولرهایی با هوادهی بالاتر استفاده کنید. ت) متراژ منزل: به طور کلی برای منزلی که شرایط گرماگیری متوسطی دارد بر اساس جدول زیر می توان کولر با توان هوادهی را بر اساس متراژ پیش نهاد داد:

 

نکته دوم) نوع خروجی هوای کولر

کولر ها ۲ مدل خروجی هوا دارند. یا از سقف کولر و از قسمت جانبی کولر. مدل اول اصطلاحا بالکنی نامیده می شوند و در مواقعی کاربرد دارد که قصد داریم کولر را در بالکن گذاشته و از طریق پنجره هوای آن را به داخل هدایت کنیم و نیز به علت محدودیت فضا، کولر می بایست به طور کامل به پنجره بچسبد. در غیر این موارد می توانیم از کولرهایی با خروجی هوای جانبی که اصطلاحا پشت بامی نامیده می شود استفاده کنیم.


نکته سوم) امکانات کنترل کارکرد کولر

برخی شرکت های کولر سازی، انواع کولرهای آبی جدیدی را طراحی کرده اند که علاوه بر بازدهی بیشتر، امکانات ایمنی و رفاهی بیشتری را در اختیار قرار می دهند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
الف) نمایشگر دمای محیط
ب) تایمر جهت تنظیم زمان روشن و خاموش شدن کولر طی یک شبانه روز
پ) دارای سه دور سرعت موتور که هر کدام به طور جداگانه قابل تنظیم است.
ت) اگر تا یک ساعت پس از روشن شدن پمپ آب، موتور کولر روشن نگردد، پمپ آب به طور خودکار خاموش می شود.
ث) در صورتی که طی ۲۴ ساعت هیچ فرمانی به کولر داده نشود،(جهت حصول اطمینان از حضور ساکنین در منزل) کولر به صورت خودکارخاموش می گردد.
ج) بعد از ۱۵۰۰ ساعت کارکرد کولر، جهت تعویض پوشال، علامت اخطار بر روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد.
چ) موتور به صورت SOFT STARTیعنی بدون سروصدا روشن و خاموش می شود و از ایجاد شوکهای ناگهانی در کولر جلوگیری می کند.
ح) محافظت شده در برابر گیرپاژ یاتاقان ها با نمایش خطای E4
خ) مجهز به گزینه ECO(مصرف بهینه)

نکته چهارم)  نوع پوشال کولر

مدلهای سنتی کولر از پوشالهای چوبی استفاده می کنند و علاوه بر عملکرد نسبتا خوب بوی مطبوعی نیزدارند. علاوه بر این مدل ، مدلهای سلولزی نیز در بازار موجود است که از نوعی فوم به جای پوشال چوبی استفاد شده است. این فومها به دلیل تراکم بالاتر، از ورود قطعات ریز آلودگی در هوا جلوگیری می کند، به همین دلیل در برخی موارد مشاهده شده که این فوم ها به دلیل عدم رسیدگی مستمر و تمیز کاری مناسب، بوی نامطبوعی از خود متصاعد می کنند. این فومها عمری در حدود چند سال خواهند داشت ولی ممکن است در همه جا برای خرید در دسترس نباشد. بنابراین به صورت کلی پیش نهاد می شود از مدل سنتی استفاده نمائید.

بعد از خرید کولر مورد نظرتان باید به نگهداری و سرویس کاری آن نیز توجه کنید.