بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونگی تمیز کردن پرده های پارچه ای و کرکره ای؟

شرح راه حل:

پرده ها یکی از اصلی ترین اجزاء دکوراسیون هر منزلی است و با توجه به تنوع مدل ها و جنس ها، روشهای متفاوتی را نیز برای شستشو طلب می کنند. تمیزکاری پرده ها به دلیل اینکه اشکالی دارند که گرد و غبار به راحتی بر روی آنها می نشیند و جمع می گردد (مانند انواع پلیسه دار) از اهمیت بالایی برخوردار است و هر گونه تاخیر در تمیزکاری یا ناقص انجام دادن آن موجب باقی ماندن آلودگی در منزل می گردد.

به طور کلی بهتر است قبل از تمیز کاری سطوح پرده ها و یا کرکره ها را با برس های مخصوصی که در لوازم جاروبرقی شما موجود است جاروکشی کنید تا گرد و خاک کلی از روی آنها برداشته شود. سپس بر مبنای جنس و شرایط پرده، هر یک از روشهای زیر را استفاده نمائید.

کرکره ها یا همان پرده های چوبی و آلومینیومی: برای تمیز کاری کرکره ها در قدم اول می بایست آنها را در حالت تاریک قرار دهید تا سطح بیشتری برای تمیز کاری در دسترس شما قرار دهند. نکته قابل توجه این است که هرگز از اسکاچ ها و سیم های ظرف شویی و یا هر چیز زبر دیگری نباید برای شستشوی کرکره ها استفاده کنید زیرا این وسایل سبب خش افتادن روی آنها می شود و زیبایی خود را از دست خواهند داد. برای لکه هایی که اصلا تمیز نمی شوند میتوانید از حلالهایی همچون استون و یا الکل استفاده کنید. برای پرده های چوبی بهتر است از آب کمی استفاده کنید و دستمالتان تنها نمناک باشد.(زیرا آب به چوب آسیب جدی میرساند). سرعت عمل نیز در تمیز کاری پرده های چوبی حائز اهمیت است و باید دقت داشته باشید که بعد از تمیز کاری باید پرده را در معرض آفتاب قرار دهید تا زود خشک شود. زیرا امکان کدر شدن رنگ براق چوبها وجود دارد. برای پرده های آلومینیومی می توانید از اسپری های تمیزکاری همه کاره موجود در بازار بهره بگیرید. برای این کار کافی است تا همه جای پرده را اسپری نمائید و به وسیله دستمال نخی تمیزی آن را پاک نمائید. برای نتیجه گیری بهتر می توانید همین کار را برای بار دوم نیز تکرار کنید.

پرده های پلیسه (پیله دار): اگر پرده های شما توری است و کم حجم می توانید به سادگی آنها از ریلشان بیرون بکشید و بوسیله ماشین لباس شویی شستشو کنید. بعد از شستشو غالبا نیازی به اتوکاری نداشته و اگر بلافاصله آنها را روی ریلشان نصب کنید در جای خود به آرامی خشک شده و حالت صاف خود را بدست می آورند. در مورد پرده های ضخیم تر و سنگین می توان از خدمات خشکشویی ها استفاده کرد و یا با استفاده از اسفنجی که با نوعی محلول شستشو آغشته شده است آنها را از بالا به پایین تمیز کاری کنید. توجه داشته باشید که حتما بالای چوب پرده ها را نیز با دستمال مرطوب پاک سازی نمائید تا از تبدیل شدن به محلی برای زندگی موجودات ریز جلوگیری شود. یادتان باشد در صورتیکه این پرده ها را در آب فرو ببرید و به روشهای معمول شستشو کنید زیبایی پلیسه ها و چین های آن به هم می خورد و حالت شیکی خود را از دست خواهند داد.