بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

تعویض لامپ های هالوژنی پر مصرف با لامپ های کم مصرف LED و COB

شرح راه حل:

در بسیاری از منازل امروزی لامپ های سیلندری در سقف تعبیه شده اند که نور جانبی بسیار زیبایی در اتاق ایجاد می کنند. در برخی از موارد لامپ های هالوژنی پر نور ولی پر مصرف و گرما زا استفاده شده است. در مواردی هم لامپ های LED کم مصرف و ضعیف به کار رفته اند. هر دوی این موارد، حالتی ایده آل که نور خوبی تامین شود و مصرف کمی داشته باشد را فراهم نمی کنند. در ادامه راه حل جایگزینی به شما پیشنهاد می دهیم.

 لامپ های استفاده شده در سیلندرها انواع بسیار گوناگونی دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.
۱- لامپ های LED : این گونه لامپ ها بسیار کم مصرفند. از ۳ وات الی ۸ وات در بازار موجودند. این لامپ ها می توانند نور خوبی را ایجاد کنند ولی به دلیل ساختارشان نور مستقیمی ایجاد می کنند. برای همین برای نوردهی موضعی (نوردهی بر روی تابلوهای روی دیوار) مناسب اند و برای روشن کردن فضاهای گسترده به کار نمی آیند.
۲- لامپ های COB: این نوع لامپ ها نیز همانند LED ها مصرف کمی دارند و در اصل یکی از زیر شاخه های آنها هستند. ولی به لحاظ نوردهی، قوی تر اند و زاویه ی نوری بازتری را پوشش می دهند. بنابر این برای روشن کردن فضای بیشتری کاربرد دارند.
موارد مهم در انتخاب :
علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، مهم است که به مواردی همچون گارانتی لامپ، رنگ نور لامپ (سفید، زرد یا یخچالی-رنگی بین زرد و سفید-) و … نیز دقت کنید.

پس از خرید نوبت به تعویض لامپ ها می رسد که به صورت مرحله به مرحله در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

مرحله اول قطع برق : برای اطمینان از عدم وجود برق در اتصالات لامپ لطفا پیش از اقدام به هر کاری برق منزل را قطع نمائید. اگر در روز این کار را انجام می دهید که به لحاظ روشنایی مشکلی نخواهید داشت و در شب نیز می توانید از چراغ قوه ی موبایل خود استفاده نمائید.

مرحله دوم خارج کردن سیلندر(قاب لامپ) از سقف: به منظور باز کردن لامپ نیاز است قاب لامپ از سقف خارج شده و لامپ از پشت آن در بیاید. برای این کار از یک پیچ گوشتی یا حتی کارد میوه خوری می توانید استفاده کنید. پیچ گوشتی را بین قاب رویی لامپ و سقف قرار دهید و سعی کنید قاب را به سمت بیرون هل دهید. از این به بعد می توانید قاب را به وسیله دستان خود بگیرید و بیرون بکشید.

مرحله سوم جدا کردن سیم های پشت لامپ و متصل کردن لامپ جدید: در این مرحله سوکت پشت لامپ قدیمی را جدا کنید و لامپ را از قاب سیلندری نیز خارج کنید. سپس لامپ جدید را درون قاب سیلندری جا بزنید و سوکت را پشت آن جا بزنید.

مرحله چهارم قرار دادن قاب سیلندری درون سقف: قاب های سیلندری دارای دو پایه چنگکی اند که هنگام قرار دادن آنها در سقف میبایست طوری جمع شوند که به داخل سقف بروند و مجددا در آنجا باز شوند. این کار را به آرامی و بدون اینکه به گچ کاری سقف آسیبی وارد شود انجام دهید. و سپس با وصل فیوز برق تست کنید که چراغ به درستی روشن می شود یا خیر.

مقاله مقایسه و معرفی لامپLED را در این لینک میتوانید مشاهده کنید.