بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه کف گاراژ خود را رنگ بزنیم؟

رنگ زدن کف گاراژ یکی از بهترین راههای مراقبت از آن است. این کار را می توان در سه روز انجام داد. برنامه ریزی و زیرسازی از کلیدی ترین نکات مورد توجه برای اینکار می باشند.

برنامه ریزی

قبل از اینکه دست به کاری بزنید، مطمئن شوید که آب و هوا برای انجام کار، مورد تایید شما باشد. هوای مرطوب و بارانی برای انجام این کار مورد پسند نیست.

مساحت مربع خود را اندازه گیری کنید و انتخاب کنید که یک لایه یا دو لایه رنگ می خواهید پوشش دهید. رنگ اپوکسی بهترین گزینه برای رنگ گاراژ است. برچسب روی رنگ مساحت مربع قابل پوشش را به شما پیشنهاد می دهد.

آماده سازی اولیه و تمیز کاری

کف گاراژ خود را برای ترک ها و سوراخ های موجود مورد بررسی قرار دهید. این مکان ها قبل از شروع فرایند باید مورد تعمیر قرار گیرند. اگر کف گاراژ شما ماده ای ریخته شده است باید قبل رنگ آمیزی برطرف شود.کف فقط در صورتیکه خراشیده نشده باشد و پوسته نشده باشد قابل رنگ آمیزی مجدد است.

کف را جارو کنید و هرگونه آلودگی روغن را برطرف کنید. با شیلنگ فشار قوی یا نازل فشار قوی سطح را بشویید. زمان دهید تا خشک شود و قسمتهای مختلف را با استفاده از چسباندن نوار چسب تست کنید. اگر هرگونه خاک یا باقی مانده ای روی نوار هنگام جداکردن آن از سطح مشاهده کردید باید تمیز کاری را ادامه دهید.

صیقلی کردن کف زمین

شما نیاز به صیقلی کردن کف دارید تا رنگ اپوکسی بتواند توسط آن نشانده شود. برای این منظور شما قادر به خرید نمونه های مختلف محلول های صیقلی کننده از فروشگاه های مخصوص هستید. چکمه های لاستیکی و عینک محافظ خود را بپوشید.

محلول خود را روی بستر زمین اسپری کنید. اگر محلول به خوبی کار کند کف خواهد کرد. اجازه دهید محلول به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بماند و سپس با یک برس آن را روی کف بمالید. ابتدا در یک جهت و سپس عمود بر آن محلول را روی زمین بمالید. اجازه ندهید محلول خشک شود. با استفاده از آب زمین را تمیز کنید و بر روی قسمت بعدی این کار را انجام دهید. اگر این کار به خوبی صورت گرفته باشد کف زمین به صورت کاغذ سمباده در می آید. ۸ ساعت زمان دهید که سطح خشک شود.اگر این مدت بیشتر شود بهتر است.

کف زمین ما باید به طور کامل خشک شده باشد تا اپوکسی بتواند به طور صحیح روی آن بشیند.

رنگ زدن

اکنون که سطح شما تمیز شده است و آماده رنگ آمیزی می باشد، قوطی رنگ را باز کنید و رقیق کننده را به آرامی در آن بریزید همچنانیکه قوطی رنگ را تکان می دهید. این عمل را انجام دهید تا کامل با هم مخلوط شوند. غلتک رنگ آمیزی خود را آماده کنید.

برای مقایسه با رنگ عادی، رنگ اپوکسی به نظر سنگین تر و چسب مانند به نظر می رسد. رنگ آمیزی را در قسمتهای ۲٫۵ متر در ۲٫۵ متر انجام دهید. ابتدا در یک جهت گیری کار را انجام دهید سپس در جهت عمود بر آن، کار را ادامه دهید. لبه ها را به گونه ای رنگ بزنید که شکاف و خط اتصالی دیده نشود. اگر به پوشاندن دو لایه رنگ تمایل دارید، اجازه دهید لایه اول با گذشت حداقل ۱۵ تا۲۴ ساعت خشک شود.

اگر در مناطق برفی و سرد زندگی می کنید ممکن است بخواهید مقداری ماده ضد لغزش نیز به پوشش دوم اضافه کنید.

بعد از اینکه کار رنگ آمیزی به پایان رسید، حداقل به مدت ۷۲ ساعت روی آن رانندگی نکنید و راه نروید. فرایند تثبیت برای رنگ های اپوکسی تقریبا ۳۰ روز است.

رنگ اپوکسی یک محافظ خوب برای کف گاراژ شما خواهد بود و برای مدت زمان طولانی باقی خواهد ماند. حال تمیز کاری سطح خیلی ساده تر از قبل شده است.تمیز کاری لکه های روغن به سادگی انجام می شود. اکنون گاراژ شما برای لامبورگینی شما آماده شده است.

رنگ اپوکسی چیست؟