بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

۱۰ راه برای صرفه جویی در هزینه های خنک سازی منزل

در طول روز خورشید در حال تابیدن و تبدیل کردن منزلتان به یک کوره است و در این زمان است که برای منزلتان باید یک تهویه مطبوع داشته باشید تا بتوانید منزلتان را خنک سازید. هیچ کس زمانی که هوا گرم است این خنک کننده ها را خاموش نمی کند تا منزل به دمای مورد نظر خود برسد و به راحتی بتواند در هوای خنک منزل استراحت کند. اما با این حال چگونه می توانیم در هزینه های سنگین این فرآیندها صرفه جویی کنیم؟ این صورت حساب به محض اینکه برق را وصل کنید شروع به هزینه سازی برای شما می کند. حال در زیر راه هایی پیشنهاد شده است تا هم بتوان منزلمان را خنک بسازیم و هم در هزینه هایمان صرفه جویی کنیم.

منزل خود را درز گیری کنید

پنجره ها و درب های خانه ها بزرگترین مناطقی هستند که انرژی از آنها به بیرون می رود و تلف می شود و در فصل های تابستان و زمستان هیچ فرقی ندارد. ترک هایی که در بین در ها وجود دارد و درزهایی که در پنجره است باعث اتلاف انرژی و مصرف بیشتر برق شده و در نتیجه هزینه های حاصل بالا می رود. فراموش نکنید که برای درز گیری حتما گلخانه را نیز درزگیری کنید.(بهترین راه عایق کردن و درزگیری پنجره ها استفاده از چسب سیلیکون و یا چسب های مخصوص درزگیری موجود در بازار است)

 

درزگیری
درزگیری

کاهش تماس مستقیم نور خورشید

سعی کنید خانه خود را از معرض نور خورشید به دور نگه دارید. برای این کار درخت هایی را در خارج از منزل برای کمک از جلوگیری کردن تماس مستقیم با نور خورشید بکارید و یا از پرده های ضخیم و تاریک که باعث به وجود آمدن یک منطقه سرد می شود استفاده کنید. هم چنین پنجره هایی(دو جداره) با پوشش خاص طراحی شده است که برای حفظ کردن خانه از نور خورشید است استفاده کنید.

COOLING HOME3

افزایش درجه حرارت در شب

در شب شما نیاز ندارید که دمای خیلی سردی در اتاق داشته باشید،این باعث می شود که شما سرما بخورید و هزینه برق مصرفی نیز بالا رود. در عوض با باز کردن پنجره ها و عوض شدن هوای اتاق می توانید از مصرف برق زمانی که نیازی ندارید جلوگیری کنید.

COOLING HOME4

دمای منزل را کمی بالاتر نگه دارید

اگر شما واقعا می خواهید پول خود را ذخیره کنید مننظر آن نباشید که از خانه خارج شوید و یا شب برسد تا خنک کننده ها را خاموش کنید و صرفه جویی کنید برای این کار دمای مد نظرتان را کمی بالاتر تنظیم کنید.

 

استفاده از یک فن(پنکه) برای خنک سازی منزل

استفاده از انواع فن یک راه حل بسیار عالی برای گردش هوا در خانه است. این امر نه تنها باعث سرد نگه داشتن منزلتان می شود بلکه هوای گرم در منزلتان را دور می کند و باعث تبخیر نیز می شود. هوا در حال حرکت است و این امر باعث می شود که عرق شما از روی پوستتان شروع به تبخیر شدن کند. با این کار در هزینه خود بسیار صرفه جویی می کنید.

COOLING HOME5       COOLING HOME6

 

استفاده از زیرزمین
زیر زمین در منزل هایتان اصولا چند درجه از دمای منزلتان کمتر است. شما می توانید از آن زمان های متفاوتی استفاده کنید و وسایل رفاهی خود را در آنجا قرار دهید و از زمانی که در آنجا هستید نهایت لذت را ببرید.

 

 

استفاده از زیرزمین
استفاده از زیرزمین

هرگز از اجاق گاز(گاز بزرگ) استفاده نکنید

من نفرت بسیار زیادی از آشپزی در تابستان در داخل خانه دارم. شما اگر اجاق گاز روشن کنید باعث می شود دما زیادی بالا رود و برای خنک نگه داشتن باید برق زیادی مصرف کنید. اگر می خواهید آشپزی کنید در آشپزخانه را کاملا ببندید و پنجره آن را باز کنید تا دما آنجا پایین آید و نیز دما منزلتان بالا نرود.

استفاده از سیستم های تهویه با کارایی بالا

سیستم های تهویه قدیمی تر نسبت به دستگاه های جدید تر مصرف بالاتری از برق را دارند. شما باید به طور سالیانه سیستم تهویه منزلتان را چک کنید تا از سالم بودن آن مطلع شوید. بسیاری از شرکت ها این کار سرویس سالیانه را برای شما انجام می دهند.

COOLING HOME8

خودتان را با آب سرد کنید

آب سرد به طور طبیعی به خنک نگه داشتن بدن شما کمک می کند،بنابراین می توانید با دوش آب سرد گرفتن در گرمای وحشتناک تابستان از گرم بودن بدن خود جلوگیری کنید.

 

خودتان را با آب سرد کنید
خودتان را با آب سرد کنید

بیرون رفتن و خوش گذرانی کردن

اگر شما می خواهید برای هزینه هایتان صرفه جویی کنید، پس اقامت خود را در خانه کاهش دهید. شما می توانید از فصل زیبای تابستان و زیبایی های منحصر به فرد آن لذت ببرید.رفتن به جشنواره ها،روییداد های محلی،شنا،مسافرت و بسیاری از تفریحات دیگر.