بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه جا کفشی چوبی بسازیم؟

جا کفشی چوبی که در تصویر می بینید را به درخواست یکی از دوستانم ساختم که مشکل مرتب کردن کفش ها یش را داشت و از طرفی چند تکه تخته چوبی در اختیار داشت. طرحی که در ذهن داشتم ساده بود و قدمت چوب را به خوبی نشان می داد. این کار تکرارشدنی است پس شما هم می توانید یکی از آن بسازید.

 

مرحله ی اول: تخته و الوار پیدا کنید                                                                                                                                           

میزی که من ساختم ۲۰ اینچ ارتفاع، ۳۰ اینچ طول و ۱۴ اینچ عمق داشت. اگر شما بزرگتر می خواهید باید از تخته های بیشتری استفاده کنید. از تخته های همنوع و هم سایز استفاده کنید. کوچه ها و اطراف ساختمان های در حال ساخت و مکان های دیگر را برای پیدا کردن تخته های چوبی دور ریخته شده بگردید. همچنین میتوانید آنها را خریداری کنید.

جا کفشی2

مرحله ی دوم : تخته ها را ببرید

شما به تخته های بلند نیاز دارید و نه یک سازه ی چوبی. با یک اره ی رفت و برگشتی تخته ها را ببرید. تخته ها را از زیر میخ ها ببرید و اگر نیاز دارید که آنها را بتراشید، آنها را به شکل دلخواه در بیاورید. راه ساده تر این است که ابتدا میخ های اطراف را در بیاورید و سپس میخ هایی که در وسط قرار دارند را بیرون بکشید.

جا کفشی3

مرحله سوم: تخته ها را به سایز دلخواه درآورید                                                                                                                            

با اره ی فارسی بر این کار سریع تر انجام میشود اما اگر مجبور بودید میتوانید از اره ی گرد بر  استفاده کنید. هر پایه از دو تخته ی  ۵۰ سانتی متری تشکیل می شود، پس شما به ۸ قطعه ی این اندازه نیاز دارید. ۴ تخته ی ۷۵ سانتی برای زیر و روی بالای قفسه ببرید و ۴ تخته ی ۳۵ سانتی برای اطراف قفسه. یادتان باشد که شما با چوب کار می کنید که دارای هویت است. در واقع شما باید در مورد اینکه کدام تخته در جلو قرار بگیرد و نمای کار را تشکیل بدهد تصمیم گیری کنید. برای مثال می توانید تخته هایی که دارای بهترین شکل هستند را برای سطح بیرونی قفسه استفاده کنید. برای قسمت بالای قفسه به تخته های ۳۵ سانتی زیادی نیاز دارید. اکثر مردم تمایلی به حساب کردن تعداد تخته ی مورد نیاز ندارند. آنها اره را روی ۳۵ سانتی تنظیم کرده و شروع به بریدن می کنند تا زمانی که مقدار تخته ی به دست آمده به نظرشان کافی باشد.

جا کفشی4

مرحله ی چهارم : همه چیز را سمباده بکشید                                                                                                      

این یک مرحله ی خسته کننده ی دیگر است. شما هرگز نمیتوانید چوب ها را کاملا صاف و هموار کنید ولی شما باید خرده چوب ها را جدا کنید و جاهای خیلی زبر را صاف کنید. می توانید از سنباده با کاغذ ۱۰۰ سنگ ریزه استفاده کنید. در این مرحله حتما از ماسک استفاده کنید.

مرحله ی پنجم: چارچوب کلی را سر هم کنید

هر پایه از دو قطعه تشکیل می شود که از گوشه ی راست به هم می چسبند. می توانید از دستگاه میخ زن برای این کار استفاده کنید. داخل پایه ها را برای درست کردن قسمت پایینی قفسه اندازه گیری کنید و علامت بزنید. این کار به اندازه ی چوب هایی که برای جلو و اطراف انتخاب کرده اید بستگی دارد. پایه هایی که میخواهید جلو قرار بگیرند را مشخص کنید و قسمت بالایی آنها را برای چسباندن بالای قفسه علامت بزنید.

جا کفشی5

مرحله ی ششم: بالای قفسه را اضافه کنید                                                                                                         

این کار همانند سرهم کردن یک پازل است. در طرح من بعضی از تخته ها ۱۰ سانتی متر عرض داشتند و برخی دیگر فقط یک اینچ. توجه داشته باشید که سازه ی شما باید زیبا به نظر بیاید. بنابراین تخته ها را طوری کنار هم قرار دهید که تمام منافذ و شکاف ها پوشیده شوند. پایین قفسه را اول درست کنید تا بتوانید با میخ کوب راحت تر کار کنید. با توجه به پهنای تخته ها از ۲ و یا ۳ میخ در هر پایه استفاده کنید تا تخته ها کاملا محکم شوند.

جا کفشی6

مرحله ی هفتم:محکم کاری کنید                                                                                                                

گوشه ها را به هم بفشارید و محکم کنید تا سازه ی شما در حد امکان سفت و مستحکم شود. همچنین می توانید از رشته های لاستیکی برای این کار استفاده کنید. از سمت داخل در هر گوشه به پایه ها ۲ عدد پیچ بزنید. این کار را در هر سمت از بالای قفسه انجام دهید. اکنون میز شما به اندازه ی کافی محکم و آماده ی استفاده است.

 

مرحله ی هشتم: رنگ بزنید و درزگیری کنید                                                                                             

اکنون به خسته کننده ترین مرحله رسیده اید که در آن نباید از وسایل الکتریکی استفاده کنید. بیشتر مردم دوست دارند که کار خود را رنگ و لعاب بزنند. در واقع سازه ی شما به ساییدن و دستکاری کردن نیاز دارد. این کار باعث درخشش رنگ طبیعی کار شما می شود و از آن در برابر آسیب کفش ها و نشستن روی آن محافظت می کند. حداقل دو لایه رنگ بزنید و روی هر لایه سنباده بکشید. همش همین بود. وقتی سازه ی شما کاملا خشک شد جای مناسبی برای آن پیدا کرده و آن را با کفش پر کنید.

جا کفشی7