بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

باغداری در فضای کوچک

شما می توانید حتی با وجود نداشتن فضای خیلی خاص و یا حیاط بزرگ همچنان باغداری کنید. از گیاهان برای جان بخشی به فضای خانه استفاده کنید. حتی اگر فضای به خصوصی در دسترس ندارید باز هم می توانید گیاهان زیبایی را پرورش دهید. امکان دارد به این فکر کنید که با کدام فضا؟! ما به شما نشان خواهیم داد.

استفاده از فضای باز محدود

زمانیکه فضای خاصی در اختیار نداشته باشید ممکن است علاقه ای به گل کاری پیدا نکنید چراکه نمی خواهید فضای خانه خود به هم ریخته و بی نظم کنید. با انجام چند ترفند فضای محدود بیرون خانه خود را به صورت کاملا کاربردی زیبا کنید.

باغ کوچک

لازم نیست که باغ ما در سراسر زمین گسترده باشد. محیط خود را با استفاده از پالت های باغبانی پر کنید. مجموعه ای از آنها را با خاک و بذر پر کنید تا دیوار تزیین شده خود را با گل و سبزه داشته باشید.

استفاده از دیوارها

از فنس ها و دیوارهای خارجی خانه خود و هر چیز دیگه برای آویزان کردن گیاهان استفاده کنید.

گیاهان خود را پرورش دهید، از ظروف قابل حمل برای رشد گیاهان خود استفاده کنید. این ظروف را روی میز، ایوان و یا هرجای دیگه که امکان دارد بگذارید.

گیاه2

باغچه های معلق را امتحان کنید

از اطراف پنجره ها برای رشد گیاهان استفاده کنید. ظروف پلاستیکی و چوبی برای پرورش گیاهان آشپزخانه مفید است. سبدهای گل می توان در هرجایی حتی در سقف با استفاده از قلاب آویزان شوند.

گیاه کاری در بین پنجره

از دو طرف پنجره برای گیاه کاری استفاده کنید. پنجره ها مکان سنتی برای قرار دادن گیاهان به شمار می روند.

گیاه

از بالکن استفاده کنید

بالکن خانه خود را به یک باغچه زیبا تبدیل کنید.گیاهان را درون یک جعبه باریک بگذارید و در لبه بالکن قرار دهید.اگر از پیچک استفاده کنید با پیچیدن دور نرده های بالکن می توان دیوار سبز زیبایی بوجود بیاورند.

گیاه3

تغذیه و آب دهی

زمانیکه در فضای کوچک و درون ظرف های باریک گیاه کاری می کنید از آنجایی که این ظروف قادر به نگهداری مقدار زیادی آب نیستند لذا باید به آب آنها توجه بیشتری کنید و با کود دادن آن ها را سالم نگه دارید.

گیاه مناسب

برای باغچه خود انتخاب کنید.برخی از گیاهان در مناطق سایه دار خوب رشد می کنند و برای فضای داخل ایده آل هستند.

در خانواده گیاهان، ریحان، پیازچه،گشنیز و جعفری با نور کم آفتاب رشد خواهند کرد. گل هایی مانند نیلوفر،سوسن وغیره نیز در سایه رشد می کنند. این موارد برای فضای داخل ایده آل هستند. از گل های رنگی برای جلوه دادن به باغچه خود استفاده کنید.

در فضاهایی که همیشه زیر نور خورشید هستند استفاده از گیاهان مانند گل آفتابگردان، اسطوخودوس، آهار و گل های جعفری انتخاب مناسبی است. بومادرون نیز به نظر می رسد مانند سرخس تفریبا همیشه سبز بماند.

حتی فضاهای کوچک هم می توان با استفاده از چند تکنیک توسط شما سرشار از رنگ زندگی شوند. چشم خود را به طرف ظروف و دیوارهای لخت ببندید و شروع به باغبانی در این فضاها بکنید.