بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

رنگ ها و خصوصیات آنها

این رنگ های جادویی:

رنگ ها نقش مهمی در محیط اطراف ما ایفا میکنند.خصوصا زمانی که قصد تغییر دکواسیون آشپزخانه و حمام منزل زا در سر داریم.

((رنگ ها انرژی زا های رایگانی هست)) . این را ربکا اوینگ طراح معروف میگوید. رنگ ها ما را شارژ میکنند، انرژی ما را افزایش میدهند و به نوعی مانند غذا و سوخت ما را تغذیه میکنند. انجمن ملی آشپزخانه و حمام در آمریکا  با توجه به شرایطی که در منزل شما میبیند رنگ هایی را به شما توصیه میکند. به هنگام طراحی فضای داخلی خانه به یاد داشته باشید که رنگ ها میتوانند در درک بصری ما از فضای کلی خانه و درک ما از اندازه اتاق قا کاملا تاثیرگذار باشند. یک رنگ آمیزی سرد و کدر که تضاد بین رنگ ها را به حداقل برساند باعث میشود که ابعاد خانه از آنچه که در واقع است بزرگتر به نظر برسد. برعکس رنگ آمیزی گرم و تیره با درخشندگی بالا باعث کوچک تر شدن فضا در ذهن بیننده میشود.

گرچه رنگ سفید همچنان به عنوان رنگ شماره ۱ در وسایل آشپزخانه و حمام به کار می رود رنگ های دیگر نیز بر حسب نیاز در طراحی این دو اناق استفاده میشود. برای مثال:

زرد:

سریع ترین رنگی که چشم آن را تشخیص میدهد. زرد ملایم آرامش بخش است و باعث تسلی ذهن میشود. زرد روشن توجهات را به خود جلب میکند و به درخشیدن یک اتاق کمک میکند اما در مقادیر زیاد میتواند بیش از حد محرک باشد.

سبز:

در یک کلمه آرامش بخش ترین رنگ است. رنگ طبیعت است. سبز-زرد کمرنگ به نوعی حس رشد و نمو را در ذهن تداعی میکند در حالی که سبز پر رنگ نشانگر شأن و ثروت است.

آبی:

حس تازگی، خونسردی و آرامش را در انسان برانگیخته میکند. هر چه شدت رنگش بیشتر باشد، بیشتر نمایانگر ثروت، قدرت و دارایی است به طوری که باعث ایجاد حس دلگرمی در انسان می شود.

بنفش:

در نوع پر رنگش رنگی با شکوه که حتی رنگ ملایمش هم حس تازگی را منتقل میکند. بنفش پر رنگ به ندرت در مقادیر زیاد استفاده می شود ولی تأثیر فوق العاده ای به عنوان یک رنگ تاکید کننده دارد و باعث به چشم آمدن آن قسمت می شود.

قرمز:

توجهات را به خود جلب میکند، باعث هیجان می شود و حتی فشار خون را افزایش می دهد. قرمز تند محرک است هرچند که در مقادیر بالا میتواند گیج کننده هم باشد . رنگ قرمز با صفاتی مثل ثروت و مهارت رابطه مستقیم دارد.

نارنجی:

نارنجی تند و محرک مثل رنگ کدو حلوایی و گرم و ملایم مثل آن چه در هلو می بینیم. همانند دیگر رنگ ها، نارنجی تند گیج کننده است اما لرای جلب توجه به سمت جزییات ایده آل است.

سیاه:

باعث برانگیخته شدن حس ترس می شود اما در عین حال حس وقار، هیجان و ثروت را نیز منتقل می کند. همانند رنگ سفید، رنگ سیاه هم رنگ تضاد است و تا حد زیادی به رنگ هایی که همراه با آن استفاده می شود بستگی دارد. رنگ سیاه باعث می شود فضا های بزرگ، کوچک و در عین حال  خودمانی به نظر برسند.

سفید:

منتقل کننده حس تمیزی، با روح بودن، و تازگی است و بسته به این که با کدام رنگ ترکیب می شود باعث می شود که فضا های کوچک تر، بزرگتر به نظر برسند.