بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

نکات مربوط به لوازم جانبی اره

یک محافظ جمع شونده خودکار که در طول تیغه بسته می شود ، همانطور که قطع می کند ، یک ویژگی خوب در اره های قابل حمل ( دستی ) می باشد ، و شما اگر محافظ آلمینیومی یا منیزیومی جهت محافظت در اختیار دارید باید فقط از تیغه ی ساینده استفاده کنید.

هنگام استفاده از اره ی مدور ( دایره ای ) ، مراقب عکس العمل شدید آن باشید. این زمانی اتفاق می افتد که تیغه فشرده می شود و اره قسمت بیرونی قطعه ی کار را به سمت کاربر بالا می برد . برای جلوگیری از این کار ، مطمئن شوید که تیغه کاملا تیز و تمیز است. اجازه ندهید که اره بیش از حد گرم شود. از صفحه های بزرگ حفاظت کنید ، بنابراین تیغه فشرده نخواهد شد ، و‌ همچنین مراقب گره و شیره موجود در چوب ها باشید. هرگز تیغه را درحال قطع کردن از مواد جدا نکنید . اگر اره متوقف شد یا گیر کرد , چوب ها را بلافاصله جدا کنید .

کاربید – تیغه های خمیده اره

تیغه های خمیده ی اره تیغه های مدور یا دایره ای شکلی هستند که برای کار با تخته چند لا یا چوب جنگلی استفاده می شوند.آنها بیشتر از ده برابر طولانی تر از تیغه های معمولی دوام می آورند.

تیغه های ترکیبی

تیغه های ترکیبی بیشتر از تیغه های دایره ای یا مدور مورد استفاده قرار می گیرند. اینها برای برش متقاطع ، دریدگی و برش فارسی در‌ چوب های جنگلی ، چوب های نرم ، روکش و تخته چند لایه استفاده می شوند. اینها برای کارهایی که نیاز به نتیجه ی خوبی دارند مناسب نیستند.

چرخ های برش ساینده

تیغه های چرخ های برش ساینده، تیغه های مدور یا دایره ای شکلی هستند که برای برش فلزات آهنی ، سنگ تراشی ، مواد جداره و کاشی و سرامیک  استفاده می شوند. آنها باید با نوع ماده ی برش داده شده مطابقت داشته باشند و تنها با اره هایی که محافظ آلومینیومی و منیزیمی دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

تیغه های الماس

تیغه های الماس دیسک های دایره ای شکل فولادی با لبه ی الماس مانند هستند. چنین تیغه هایی برای برش کاشی، سنگ مرمر ، تخته سنگ ، معادن سنگ کاشی ، گرانیت ،سنگ ، سنگ آهک و کاشی چینی استفاده می شوند ، و حتی یک لبه ی پیوسته و قطعه قطعه شده یا یک وضعیت و ساختار با لبه چرخشی می توانند داشته باشند.

تیغه تخته چند لایه

تیغه های تخته چند لایه ،تیغه های دایره ای شکلی هستند که برای برش تخته های چندلا  استفاده می شوند. آنها دندانه های کوچکی دارند که برای مقاومت دربرابر انشعاب و سایش چسب تخته های  چندلایه می باشند.

تیغه ی شیار دار اصلی

تیغه های شیار دار شامل دو نوع تیغه در یک مجموعه هستند : دو تیغه ی کوچک و ضخیم تر از تیغه های دایره ای معمولی در خارج ، که تیغه ها در داخل برش دهنده نامیده میشوند‌ . اینها در اره های رومیزی استفاده می شوند و برای برش شیار و شکاف در طول تخته کاربرد دارند. همچنین تعدادی تیغه های شیار دار قابل تنظیم وجود دارد که از تیغه های تک و جدا به وجود آمده است.‌

تیغه های شمشیری

تیغه های شمشیری ، تیغه های فولادی کربنی هستند که برای برش دادن چوب ها و بعضی پلاستیک ها استفاده می شوند.‌ این تیغه ها با سرعت بالا در برش فلز ، پشم شیشه، مواد ساینده و پلاستیک نازک کاربرد دارند.

تیغه های اره دارای حرکت متناوب ( رفت و برگشتی )

تیغه های اره با حرکت متناوبی ،تیغه های فولادی کربن دار هستند که برای برش دادن چوب نرم و پلاستیک استفاده می شوند. تیغه های دارای نوک کربن دار برای چوب های بدون میخ ، فلزات غیر آهنی ، پلاستیک و شیشه ای بهترین گزینه هستند زیرا کاملا شکننده بوده و به راحتی شکسته می شوند.  تیغه های دارای دوفلز ، ترکیب فولاد کربن و فولاد با سرعت بالا هستند. آنها سه برابر بیشتر از دیگر تیغه ها دوام می آورند.

دیواره های برش

دیواره های برش یک راهنما برای اره های دایره ای شکل که اجازه ی برش دادن ورقه های بزرگی‌ از تخته چند لایه را می دهند فراهم می کند. آنها معمولا جهت ایجاد یک نام تجاری مخصوص یا یک مدل خاصی از اره ساخته می شوند.

اتصالات تنه ی اصلی اره

اتصالات تنه ی اصلی برای یک اره ی چرخشی یا دایره ای شکل مانند یک اره برقی به نظر می رسد و به اره ی دایره ای استاندارد ظرفیت برش ۱۲ را می دهد .‌آنها برای برش دادن، روکش و یا برای ایجاد شکاف و بریدگی تیر یا قطعه های سنگین استفاده می شوند.

توصیه و راهنمایی های برش لبه

راهنما های برش لبه وابسته به اره ها هستند ، که به آنها اجازه ی برش های مستقیم را می دهند . برخی از آنها دارای دکمه محور هستند که اره را در حالت برش دایره ای شکل هدایت می کند.