بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

ساختن بتن برای تعمیرکاران مبتدی

ساختن بتن برای تعمیرکاران مبتدی

وسایلی که نیاز دارید: فرقان، سیمان، ماسه، آب، بیل

 

اغلب اوقات خانه داران با مسائل سطحی مثل تعمیر، تعویض یا درست کردن بتون اطراف خانه شان مواجه می شوند. اما چون که بیشتر مردم هیچ گاه با مواد کار نکردند و یا با بتون سازی آشنا نیستند، می پذیرند که صدها و هزاران تومان برای انجام این کار به پیمانکاران بپردازند. در واقع، با کمی دانش و تلاش، مخلوط کردن مواد خاص و بدست آوردن محصولی، برای تعمیر و انجام کارهای کوچک در اطراف خانه تان آسان می شود و می تواند به شما در ذخیره پولتان که سخت به دست آمده است کمک کند.

 

مقدار موادی که برای مخلوط کردن نیاز دارید

موادی که نیاز دارید به اندازه و هدف پروژه تان بستگی دارد.برای کارهای کوچک خانگی اغلب اوقات می توان مخلوط بتون را در فرقان آماده کرد. اگرچه، کارهای بزرگتر به خرید یا اجاره ماشین سیمان سازی نیاز دارد.

ساختن بتن2

میزان مصرف مواد هنگام مخلوط کردن

اولین چیزی که در مورد مخلوط مواد باید بدانید مقدار مناسب مواد برای ۳۰۰۰ واحد برای هراینچ مربع است که برای بیشتر کارهای خانگی کافی است. مقدار مخلوط مواد بسیار مهم است و باید دقیقا مناسب باشد تا اینکه مواد با استحکام کافی و مقاومی برای کارهای خانگی ساخته شود. چهار ماده اصلی باید براساس راهنمای زیر مخلوط شوند تا۳۰۰۰ واحد برای هر اینچ مربع ساخته شود: یک قسمت سیمان، سه قسمت شن، سه قسمت ماسه و یک قسمت آب.

ساختن بتن3

توجه داشته باشید که نسبت آب و سیمان تعیین کننده استحکام و سفتی مواد است. اشتباه رایجی که خانه داران در مخلوط انجام می دهند اضافه کردن آب بیشتر برای بدست آوردن مخلوط راحت تر و روان تر است. این کار باعث ایجاد مواد سست با کارایی کمتر تولید شود. از طرف دیگر، کاهش مقدار آب مواد را سفت می کند که مخلوط کردن و کار کردن با آنها بسیار سخت است.

 

مقدار بتن

پنج گالون مخلوط بتون برای کارهای کوچک خانگی کافی است. به سادگی نسبت های ذکر شده را رعایت کنید و برای این کار از وسایل اندازه گیری استفاده کنید: یک سطل سیمان، سه سطل شن، سه سطل ماسه و یک سطل آب. این کار نه تنها مخلوطی کافی برای بیشتر کارهای کوچک تعمیری خانه تان است، بلکه حدود ۳۰۰۰ واحد برای هر اینچ مربع می سازد.

ساختن بتن4

بتن سازی

برای کارهای کوچک، ریختن مواد در فرقان و مخلوط کردن آنها با کج بیل، شن کش یا بیل کافی است. کارهای بزرگتر به بتون ساز برقی نیاز دارند که مواد را می چرخاند و باهم مخلوط می کند و کار دشوار مخلوط دستی را که زحمت زیادی هم دارد حذف می کند. در هر دو صورت، چه فرقان چه ماشین بتون ساز، مقدار مخلوط یکی است.

اگر فکر می کنید کارتان به بتون بیشتری نیاز دارد، کافی است به طور مساوی مقدار هر ماده را افزایش دهید. برای مثال: اگر شما دو سطل سیمان استفاده کرده اید اکنون باید شش سطل شن، شش سطل ماسه و دو سطل آب اضافه کنید.

بتن

مراقبت از بتن

بتون حدودا ۲۸ روز مراقبت نیاز دارد. بسیار مهم است که در هفت روز اول پس از زدن بتون هر روز به سطح آن آب دهید. این کار به روند مراقبت اجازه می دهد تا به آرامی و درستی پیش رود تا سیمان به حداکثر مقاومت و استحکام خود برسد.

بتن