بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

درباره کمپرسور هوا

دستگاه کمپرسور هوا منبع مرکزی انرژی است که با ۳٫۴ تا ۵ اسب بخار کار می کند. سایز تانک آن بیش از ۸۰ گالن است که هرگالن شامل پیمانه هایی برابر ۳٫۷۸ لیتر است.

ظرفیت ، فرکانس، مدت زمان کارکرد و سایز تانک این دستگاه به نوع کارکرد شما بستگی دارد. برای مصارف خانگی انرژی معادل ۲ اسب بخار یا کمتر و حجم ۲۰ تا ۷۱٫۲ گالن کافی است. برای انواع کارکردها باید دستگاه متناسب انتخاب شود که کیفیت و حفاظت آن طبق استاندارد جامعه ی مهندسان مکانیک آمریکا (ASME) مورد تایید قرار گرفته باشد. که این برچسب تاییدیه بر روی تانک دستگاه نصب می شود. البته تمام دستگاه ها این استاندارد را ندارند و دستگاه های حاوی این برچسب فقط در برخی مراکز به فروش می رسد.

از دیگر ویژگی هایی که دستگاه کمپرسور باید داشته باشد شامل موارد زیر است:

هر دستگاه باید حاوی یک شیر اطمینان باشد تا وقتی فشار هوای اضافی دستگاه از حد ماکزیمم فراتر رفت امکان خروج هوای اضافی وجود داشته باشد. هم چنین باید شرایطی برای بررسی این شیر اطمینان برقرار شود تا  از مسدود شدن و زنگ زدگی آن جلوگیری شود.

امکان بررسی سطح روغن دستگاه ، فشار و حجم تانک و هم چنین تنظیم آن ها بسیار حائز اهمیت است که برای هرکارکرد متناسب با آن تغییر می کند.

PSI برابر شدت فشار هوای اعمال شده به ابزار است که حد ماکزیمم آن بین ۱۰۰-۱۲۵ پوند بر واحد اینچ مربع است و CFM برابر حجم هوای اندازه گیری شده برحسب فوت مکعب بر دقیقه است. معیار انتخاب دستگاه مناسب برای هر طرحی ارتباط بین حجم هوا و فشار هوا می باشد.

ویژگی دیگری که تمام دستگاه ها باید داشته باشند، داشتن کلید تنظیم بار و حرارت اضافی است. تا زمانیکه مقدار بار اعمالی به دستگاه بیش از حد مجاز شد به طور خودکار خاموش شود. یا زمانیکه حرارت دستگاه بیشتر یا کمتر از حد مجاز شد آن را به حالت عادی برگرداند تا دستگاه به طور ناگهانی ری استارت نشود.

پنج گام اصلی برای استفاده از دستگاه کمپرسور هوا:

  1. از سطح روغن دستگاه اطمینان حاصل کنید
  2. برق دستگاه را وصل کنید
  3. فشار دستگاه را برای کاری که می خواهید انجام دهید تنظیم کنید
  4. بعد از اتمام کار موتور را خاموش کنید. برق را قطع کنید، شیر اطمینان را ببندید، ابزار را از دستگاه جداکنید و شیر تنظیم هوا را تا خروج کامل آن بازبگذارید.
  5. و در آخر تمام لوله ها را تا استفاده بعدی جمع کنید. در نظر داشته باشید که استفاده از لوله های خرطومی در این دستگاه بدلیل سادگی کار توصیه می شود.

ابزارهای متصل شده:

ابزارهایی که متحرک هستند را همیشه روغن کاری کنید و تا حد امکان تمیز و خنک نگه دارید تا عمر استفاده از آنها بیشتر شود.

تفنگ ضربه :

از این ابزار برای حذف گرد و خاک و گریس استفاده می شود. هنگام استفاده از آن بسیار مراقب باشید.

تفنگ میخ کوب :

همیشه از قرار گرفتن صحیح تفنگ در برابر سطح اطمینان حاصل کنید و بدانید در آن طرف تفنگ چه چیز قرار دارد تا از ایجاد صدمه و جراحت جلوگیری شود.

منگنه :

هنگام استفاده، از قرار گرفتن صحیح تفنگ در برابر سطح اطمینان حاصل کنید. از منگنه های بزرگ برای تخته کوبی سقف ها استفاده شود.

کمپرسور هوا1

تفنگ رنگ پاش :

برای سرعت بخشیدن به رنگ آمیزی و ایجاد یک سطح یکنواخت استفاده می شود. انواع مختلف آن برای رنگ آمیزی های مختلف استفاده می شود. با این ابزار زمان رنگ آمیزی را تا ۵۰درصد کاهش می دهیم.

شن شویی :

از این وسیله برای برطرف کردن زنگ زدگی و رنگ های قدیمی استفاده می شود تا سطح برای رنگ جدید آماده شود هم چنین می توان از ترکیب آب و صابون برای حذف چربی ها استفاده کرد.

درز گرفتن :

ماده مورد استفاده برای درزگیری می توان چیزی شبیه به چسب یا گریس باشد. با استفاده از این ابزار می توان با فشار زیاد چسب و گریس را وارد درزها و شکاف ها کرد و آنها را مسدود کرد.

کمپرسور هوا2

قلم درز یا چکش :

از این ابزار در همه جا می توان استفاده کرد. از بنایی گرفته تا جرم گیری لوله اگزوز.

مته :

از این ابزار برای سوراخکاری در انواع سطوح استفاده می شود.

آچار ضربه ای :

از این ابزار در خودرو ها و کارهای مونتاژ استفاده می شود.

بیشتر این ابزار ها در فروشگاه های ابزار فروشی یافت می شوند و یا می توان آن ها را اجاره کرد. برای هر ابزار یک دفترچه راهنما وجود دارد که هنگام خرید یا اجاره، این دفترچه را نیز تهیه کنید و قبل از شروع به استفاده از ابزار ، به دقت دفترچه را مطالعه کنید.