بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

از بین بردن لکه ها و کپک ها از روی گچ دیوار

از بین بردن لکه ها و کپک ها از روی گچ دیوار

 

معمولا خانه هایی که در اقلیم های گرم و مرطوب ساخته می شوند در آنها از گچ کاری استفاده می کنند. این آب و هوا می تواند زمینه ساز پرورش قارچ روی دیوارهای گچی باشد. گچ ها ساختار متخلخلی دارند که اغلب موجب جذب قارچ ها و کپک هایی با ظاهر قهوه ای و سیاه می شوند. گاهی این نقاط به رنگ های نارنجی و قرمز نیز دیده می شوند.

تمیز کردن این نقاط کار نسبتا ساده ای است که می توان آن را در یک بعد از ظهر انجام داد. به مراحل زیر توجه کنید:

گام اول : آماده سازی

دستورالعمل ارائه شده توسط شرکت تولیدکننده کاملا را مطالعه کنید و با دقت از آن پیروی کنید. از عینک محافظ چشم ، ماسک صورت و دستکش لاستیکی برای جلوگیری از قرار گرفتن ذرات بر روی پوست خود و یا ورود آنها به ریه های خود استفاده کنید.

گام دوم : شستشو سبک

از شیلنگ آب برای شستن هرگونه پسماند باقی مانده بر روی دیوار استفاده کنید. آب پاش را به شیلنگ وصل کنید و کار خود را از بالای دیوار به سمت پایین شروع کنید تا تمام سطح دیوار تمیز شود.

گام سوم : مخلوط کردن مواد

مواد شوینده گچ را داخل سطل بریزید. در صورت نیاز مقداری آب برای کاهش غلظت اضافه کنید. با استفاده از یک چوب مواد را به هم بزنید. این کار را به آرامی انجام دهید تا مواد به بیرون سطح پاشیده نشود.

شما می توانید ماده شوینده خود را با استفاده از صابون و بوراکس تولید کنید. داخل سطل دو گالن آب گرم بریزید و نصف قاشق بوراکس و دو قاشق غذا خوری از مواد شوینده مایع اضافه کنید. هم بزنید تا محلول ترکیب شود.

گام چهارم : اضافه کردن مواد بر روی دیوار

اسفنج خود را داخل ظرف فروببرید و سپس آن را فشار دهید تا مایع اضافی را بگیرید. آن را بر روی ناحیه کوچکی از منطقه مورد نظر بمالید. دوباره اسفنج را داخل ظرف فرو برده و کار تمیز کردن را بروی تمام نواحی ادامه دهید. برای نقاطی که در بالای دیوار و دور از دسترس هستند از نردبان استفاده کنید. برای جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه از ایمنی نردبان اطمینان حاصل کنید. بگذارید ماده مورد نظر به مدت ۳۰ دقیقه بر روی دیوار باقی بماند. از یک برس نرم برای مالیدن ماده روی دیوار استفاده کنید و از وارد کردن فشار زیادی خودداری کنید تا به سطح آسیبی وارد نشود. اگر قادر به استفاده از نردبان نیستید از یک پمپ اسپری استفاده کنید تا ماده شوینده را روی قسمت های بالای دیوار اعمال کنید.

گام پنجم : پاک کردن شوینده

اگر شیلنگ شما به مواد شوینده آلوده شده آن را تمیز و با آب بشویید. کارواش را به برق وصل کنید و از یک سیم رابط برای دسترسی به تمام نقاط استفاده کنید.

شیر آب را به طور کامل باز کنید و کارواش را روشن کنید. از سالم بودن و درست کار کردن کارواش اطمینان حاصل کنید. دست خود را در راستای افقی حرکت دهید و تمیز کاری را از بالای سقف به سمت پایین شروع کنید. در مناطقی که آلودگی بیشتر است، زمان بیشتری را اختصاص دهید. بعد از برطرف کردن آلودگی، اجازه دهید دیوار بیرونی به طور کامل خشک شود. که زمانی در حدود ۲۴ ساعت نیاز دارد.

گام ششم : جلوگیری

برای جلوگیری از بازگشت این آلودگی ها، روی دیوار خود یک پوشش اعمال کنید. با مشورت با یک متخصص این کار را انجام دهید.

توضیح: بوراکس پودری ̨ سفید رنگ و متشکل از کریستال های نرم بی رنگ است که به راحتی در آب حل میشود. این ترکیب دارای کاربردهای گوناگون وسیعی بوده و ماده متشکله بسیاری شوینده ها̨ مواد آرایشی و لعاب ها می باشد.