بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

حفظ و نگهداری سقف از رشد جلبک و خزه

گاهی با انداختن یک نگاه اجمالی به پشت بام خود، متوجه وجود برخی خطوط سیاه و یا تغییر رنگ در نواحی از سقف می شوید. علت می تواند رشد جلبک و خزه باشد. هرچند که رشد آنها در محیط های مرطوب انتظار می رود ولی محدود به ناحیه خاصی نمی شود.

درک این موضوع که چرا جلبک ها و خزه ها روی پشت بام رشد می کنند نیازمند این است که در ابتدا بفهمیم آنها در واقع چی هستند و عامل گسترش پیدا کردن آنها چه چیزهایی می تواند باشد. اگرچه از نظر ظاهری شباهتی بین جلبک و خزه وجود دارد ولی در واقع آنها یکی نیستند و راه های برطرف کردن هر کدام متفاوت است.

جلبک :

اغلب با قارچ و کپک اشتباه گرفته می شود. شرایط آب و هوایی مناسب برای رشد آنها ساحلی و مرطوب است. در حالیکه جلبک ها انواع بسیاری دارند، شایع ترین نوع آنها جلبک سبزآبی است. این نوع جلبک ها برای حفاظت خود در برابر اشعه ماوراء بنفش از تولید یک غلاف تیره رنگ استفاده می کنند. این غلاف باعث تغییر رنگ آنها می شود. تغییر رنگ آنها به صورت لکه های کوچک و تاریک، باعث بوجود آمدن خطوط عمودی در سطح پشت بام می شود. با دیدن این حالت می توان احتمال داد جلبک برای مدت چند ماه یا بیشتر در اینجا حضور داشته است.

تخم جلبک ها توسط باد و یا حیوانات می تواند حمل شود. لذا اگر در یک خانه پیدا شوند در خانه همسایه های دیگر نیز رشد خواهند کرد. در حالیکه هیچ مدرکی مبنی بر آسیب زدن جلبک ها به سقف وجود ندارد اما از نظر زیبایی شناسی بر روی پشت بام تاثیر خواهد گذاشت. و در مورد سقف هایی که بازتابنده نور هستند وجود جلبک ها روی عملکرد انعکاسی تاثیر می گذارد.

خزه :

خزه یک گیاه غیر آوندی است که آب را از طریق برگ های خود بدست می آورد، بر خلاف بسیاری از گیاهان که آب رسانی از طریق ریشه صورت می گیرد. خزه برای زنده ماندن نیاز به یک محیط مرطوب دارد. در امریکای شمالی، این امر موجب رشد خزه ها در قسمت شمالی سقف هواپیماها که نور خورشید کمتر به صورت مستقیم برخورد می کند در مقایسه با قسمت جنوبی سقف هواپیماها شده است. سایه های ایجاد شده روی سقف ها که موجب باقی ماندن بیشتر رطوبت می شود، منبع غذایی خوبی برای خزه ها محسوب می گردد.

برخلاف جلبک ها، خزه ها می توانند برای سقف مضر باشند. خزه ها می توانند به صورت یک مانع برای حرکت آب عمل کنند و موجب ایجاد خسارت و آسیب رطوبتی به سقف شوند.

روش های حذف :

امروزه روند نسبتا ساده ای برای حذف جلبک ها از پشت بام وجود دارد. اما باید دقت داشت که امکان بازگشت آنها وجود دارد. قبل شروع کار، به اقدامات احتیاطی شرکت تولیدکننده آسفالت سقف توجه کنید و برای ارزیابی کامل و دقیق با یک سقف ساز حرفه ای تماس بگیرید.

موثرترین روش تمیز کردن استفاده از ترکیب ۵۰:۵۰ آب و سفیدکننده کلر مایع است. محلول مورد نظر را با استفاده از اسپری کم فشار بر روی سطح پشت بام بریزید و قبل شستشو با آب به آن زمانی در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بدهید. امکان دارد محلول ما زمان استراحت(مدت زمان لازم برای اثر بخشی) بیشتری نیاز داشته باشد اما مراقب باشید که به طور کامل خشک نشود تا بتوان آن را با آب پاک کرد. اقدامات احتیاطی لازم برای حفاظت از نواحی اطراف، از تماس با محلول سفیدکننده کلر در نظر بگیرید. لکه های جلبک با شستشو و همچنین بارش باران ناپدید خواهند شد. اما می توانند در آینده دوباره تکرار شوند.

خزه ها در طول زمان شل شده و ممکن است با یک دمنده برگ حذف شوند. با این حال، مراقب باشید به سقف آسیبی وارد نکنید.به خاطر داشته باشید که ممکن است بیش از یک  مایع سفیدکننده برای حذف خزه ها نیاز باشد. و هرگز از یک آب فشار قوی برای شستشو سقف استفاده نکنید چراکه ممکن است باعث از دست رفتن گرانول شود و شکست زودرس سقف را به دنبال داشته باشد. به این نکته دقت کنید که تمیز کردن نادرست سقف منجر به از دست دادن گارانتی تولیدکننده آن خواهد شد.

پیشگیری :

برخی از روش هایی که باعث جلوگیری از رشد خزه و جلبک می شود شامل :

پیرایش شاخه های درختان و جمع آوری باقی مانده های آنها باعث می شود نور خورشید این اجازه را پیدا کند که بیشتر به سقف بتابد و محیط برای رشد این چنین گیاهانی کمتر مستعد باشد.

باقی مانده های جلبک ها و خزه ها روی سقف باید به طور منظم با یک روش غیر ساینده پاک و تمیز شود.

آب روها (ناودان) را تمیز نگه دارید تا از تجمع آب جلوگیری شود. ناودان را طوری قرار ندهید که آب از یک سقف به طور مستقیم روی سقف دیگر تخلیه شود. و در آخر از پوشش هایی استفاده کنید که مقاوم به رشد جلبک باشند.

رفتن به نوارابزار