بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه اثر کپک را از روی فرش پاک کنیم؟

اگر شما گمان دارید که بر روی فرشتان کپک وجود دارد، باید قصد از بین بردن آن را داشته باشید، تا ظاهری تمیز از فرشتان به وجود آید. وجود داشتن کپک در اطراف محل زندگیتان می تواند بسیاری از مشکلات بهداشتی از جمله بیماری های خس خس سینه، گرفتگی بینی، ناراحتی های چشمی وگلو یا حتی در عوارضی شدید تر مثل عوارض ناشی از ریه رخ دهد و یک به صورت یک آلرژی در محل زندگیتان تبدیل شود. از بین بردن کپک از روی فرش کار آسانی نیست، اما کاری است که شما به تنهایی می توانید آن را انجام دهید. در این فرآیند شما مقدار زیادی از پول خود را ذخیره می کنید و صرف خریداری کردن یک فرش دیگر نمی کنید و یا حتی پولتان را برای هزینه کردن برای تماس با یک فرد که حرفه اش  این است، نمی کنید.

از بین بردن کپک2

آنچه شما نیاز دارید

عینک برای حفاظت از چشمها، ماسک، دستکش لاستیکی، لوازم آزمایش کپک،شامپو فرش، مواد شوینده، آب، مایع سفید کننده(وایتکس)، دستگاه نظافت فرش

 

 

مرحله اول: محافظت

در مرحله اول با برخورد کردن به کپک روی فرش شما به محافظت از دهن و چشم ها ودستان خود نیاز دارید. کپک ها بسیار سمی هستند و باید بدانید هنگامی که شما دست به تمیز کردن و از بین بردن آنها می زنید امکان دارد آنها بر روی پوست شما جذب شوند یا حتی شما،آنها را تنفس کنید و دچار مشکل تنفسی شوید. برای جلوگیری از ابتلا به این امراض همیشه تاکید می کنیم که از ماسک ها برای حفاظت تنفسی و از دستکش برای حفاظت از پوست خود استفاده کنید.در تصویر زیر نکات گفته شده به خوبی رعایت شده است.

از بین بردن کپک3

مرحله دوم: تست کپک

با انجام یک تست و آزمایش ساده از اینکه کپک بر روی فرش شما یا در خانه شما وجود دارد مطلع شوید و از آن آگاهی پیدا کنید. اگر کپک ها در جایی مانند سیستم تهویه خانه ی شما یا از جایی که جریان هوا به داخل خانه هدایت می شود وجود داشته باشد، تمیز کردن فرش از کپک کاری وقت گیر و بیهوده به شمار می رود. شما می توانید با تهیه کردن یک کیت تست کپک که دارای یک نوار در آن است از وجود کپک بر روی سطوح آگاه شوید. هم چنین می توانید از این کیت برای سیستم تهویه خود استفاده کنید و از آلوده بودن و یا نبودن آن با خبر شوید. این یک آزمون بسیار ساده و ارزان برای شما به حساب می آید.

 

مرحله سوم: از بین بردن کپک

شما می توانید از چند چیز برای از بین بردن کپک بر روی فرش خود استفاده کنید. برای این کار می توانید از یک ظرف مواد شوینده به همراه آب در یک ماشین فرش شویی استفاده کنید ویا از یک برس فرش شویی استفاده کنید، اما این کار شاید وقت گیر باشد و شما به یک ماده قوی تر نیاز دارید.

از بین بردن کپک4

با استفاده از یک شامپو فرش یا یک سفید کننده(وایتکس) و آب در یک دستگاه تمیز کننده فرش این کار را می توانید آسان تر انجام دهید. برای اطلاع از میزان مصرف سفید کننده یا شامپو فرش می توانید از یک استکان سفید کننده در یک سطل آب استفاده کنید. شامپو فرش را بر روی فرش بریزید و زمان دهید تا کار از بین بردن کپک ها را انجام دهد.

از بین بردن کپک5

میزان زمان برای این کار حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می باشد. باید فرش را در جایی به طور کامل خشک کنید زیرا رطوبت باعث رشد و از سر گیری رشد کپک ها می شود. بعد از اتمام این کار از مایعی که در اختیار دارید کمی برای تمیز کردن در ها و پنجره ها ( مکان هایی که هوا از آنجا به داخل خانه هدایت می شود) استفاده کنید. در آخر اگر شما یک دستگاه حرارتی برای از از بین بردن رطوبت در اختیار داشته  باشید، می توانید به راحتی فرش یا در پنجره خود را خشک کنید و مطمئن شوید که دیگر در آن ها کپکی وجود ندارد.

از بین بردن کپک6