بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه ماشین خود را به خوبی تمیز کنیم؟

خودرو شما وسیله­ ای جهت جا به جا کردن شماست که شما زمان زیادی را با خانواده و دوستان جهت رفتن به تفریح، دیدار از عزیزان رفتن به سرکار با خودرو خود سپری می­کنید. صرف نظر از نوع و مدل خودور دوست دارید داخل و خارج وسیله نقلیه خود را در وضعیت درجه یک نگه دارید. ماشین تمیز، سفرتان را لذت بخش­تر می­نماید. در اینجا نحوه تمیز نگه داشتن و تمیز کردن خودرو خود را بدون پرداخت هزینه بالا بیان می­نماییم.

وسایل مورد نیاز: سطل، شیلنگ آب، صابون خودرو، اسفنج، برس ضخیم، جاروبرقی، دستمال نرم، شیشه پاک کن، اسپری داشبورد

تمیز کردن بدنه خودور (نمای بیرونی)

قبل از اینکه تصمیم بگیرید خارج ماشین خود را تمیز کنید پیش­بینی وضعیت هوا را بررسی کنید. بهتر است ماشین خود را در یک روز آفتابی خیلی گرم تمیز نکنید. این نوع هوا باعث خواهد شد که تبخیر سریعتر صورت گیرد و لکه­های صابون نیز از روی خودرو شما پاک نشود. یک روز خنک تر را با هوای صاف را انتخاب کنید.

اگر شما می­خواهید بدنه خودرویتان همانند روز اولی که از کارخانه تحویل گرفتید شود شما باید مراحلی طی نمایید. ابتدا یک سطل، صابون با کیفیت خودرو، اسفنج تمیز و شلنگ تهیه کنید. سپس سطل را با آب بشورید و محتویات احتمالی داخل آن را تمیز کنید. بعد از این عمل نحوه استفاده از صابون خودرو را مطالعه نموده و به میزان گفته شده صابون داخل سطل بریزید و با مقدار آب لازم ترکیب کنید. با این کار کف مناسب را تهیه خواهید کرد.

تمیز کردن خودرو2

قبل از اینکه کف را به بدنه خودرو خود بزنید رینگ­های خودرو خود را با آب سرد بشورید. این عمل به شما کمک می­کند که تمامی باقی­مانده های روی سطح که می­تواند در زمان شستشو با محلول صابون باعث صدمه و خراش به خودرو شما شود، از بین برود، آب سرد نیز به خنک کردن خودرو و از تبخیر سریع جلوگیری می­کند.

تمیز کردن خودرو3

زمانی که تمام قسمت­های رینگ ها را شستید از سقف ماشین شروع به شستشو نمایید. اسفنج خود را در محلول آب و صابون غوطه­ور نموده فشار دهید تا مایع بیش از حد آن خارج شود و پس از آن سقف خودرو را بشورید. حرکات شستشو در تمام سطح سقف یکسان و در ارتباط با هم باشد. اسفنج خود را بر روی زمین فشار دهید و بشورید اینکار باعث می­شود آلودگی وارد سطل محلول شما نشود و تمیز باقی بماند. زمانی که شستن سقف به پایان رسید آن را با آب آبکشی کنید و الباقی قسمت­های بیرونی خود را از بالا به پایین بشورید.

تمیز کردن خودرو4

تمیز کردن قسمت داخلی خودرو 

اغلب صاحبان خودرو  تمرکزشان بر تمیزی بدنه خودرو خود است، اما فضای داخلی خودرو نیز نیاز به توجه و تمیز کردن به منظور حفظ ظاهر داخلی خودرو مثل روز اول و باعث حفظ آرامش و راحتی کسانی می­شود که سوار خودرو می­شوند.

قبل از اینکه شروع به تمیز کردن داخل خوردو نمایید. کفپوش­های کف ماشین را بردارید. اگر کفپوش­ها از لاستیک ساخته شده اند آن­ها را با اسپری و شلنگ  آبکشی نموده و هرگونه آشغال و آلودگی از آن حذف کنید. استفاده از یک برس جهت خارج کردن خاک و سنگ ریزه ­ها توصیه می­شود. اگر کفپوش­ها از اثاثیه و لوازم داخلی ماشین ساخته شده­اند آن­ها نیاز به جارو کشیدن دارند. مهم است که فضاهایی خالی داخل خودرو گوشه­ ها و هرگونه لکه بر روی صندلی­ها و لوازم داخلی خودرو با جارو تمیز شود. شکاف­های کف پوش کف خودرو را نیز بایستی تمیز نمود.

می­توان لوازم داخلی با برس فرش شو به منظور حذف تمامی لکه­های سمج تمیز نمود. پس از این کار یک پارچه تمیز روی صندلی­ها بکشید و فشار دهید با اینکار تمام باقی­مانده ها به پارچه می چسبند.

تمیز کردن خودرو5

سپس کف خودرو خود را جارو بکشید. روکش صندلی­های خود را با استفاده از پارچه تمیز کنید. اگر صندلی خود هرگونه لکه دارد با پاک­کننده­های اثاثیه و لوازم خانگی آن را تمیز کنید.

تمیز کردن خودرو6

اگر صندلی­هایتان از جنس چرم هستند از پاک­کننده مخصوص چرم جهت پاک کردن لکه­ها استفاده کنید و آن را تمیز کنید بعد از پاک کردن یک بخش با یک پارچه نرم چرم را جلا بدهید و بعد به قسمت بعد بروید.

برای درخشیدن داخل خودرو و پاک کردن تزیینات داخلی خودرو و داشبورد از اسپری خودرو استفاده نمایید. مقدار کمی از اسپری روی سطوح بزنید و بعد با یک پارچه تمیز آن را تمیز کنید. و در نهایت از شیشه پاک کن جهت تمیز نمودن شیشه جلو اتومیل و پنجره­ها استفاده کنید.

تمیز کردن خودرو7