بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

سنگ فرز بوش

چگونه فرز مناسب انتخاب کنیم؟

امروزه سنباده کردن یا برش قطعات مختلف فلزی با استفاده از گونه های مختلف فرز بسیار آسان و با سرعت بالا انجام می شود. پیش از این برای انجام این گونه فعالیت ها غالبا از ابزارهای دستی استفاده می شد که این موضوع صرف زمان و هزینه بسیار بالایی را در پی داشت.

تاریخچه:

ساخت اولین فرز برقی به سال ۱۹۵۴ میلادی بازمی گردد.شرکت المانیAckermann+Schmitt که امروزه با نام FLEX شناخته می شود بعد از چندین سال فعالیت در ساخت ابزارهای فرز و برش توانست فرز قابل حمل “زاویه” یا(Angle Grinder) را بسازد. اولین فرزها دارای یک موتور الکتریکی بودند که قوای گردش را از طریق یک شفت انعطاف پذیر به دیسک فرز منتقل می کردند. بعدها این شفت انعطاف پذیر توسط “هرمان اکرمان” و “هرمان اشمیت” با چند چرخ دنده که انتقال قدرت را در زاویه ای ۹۰ درجه ای ممکن می ساختند، جایگزین شد و ابزاری که امروزه در بازار به آن فرز می گوییم، بوجود آمد. از انواع دیگر فرزها می توان فرزهای نجاری، انگشتی و مینیاتوری را نام برد.

فرز :

از فرزها برای سایش، برش و پرداخت سطوح مختلف استفاده می شود. فرزها با دیسک های مختلفی که بر روی آن ها نصب می شوند قادرند این عملیات را بر روی فلزات، سنگ و انواع مصالح ساختمانی اجرا کنند. استفاده از دستگاه های فرز در عین راحتی، نیاز به کسب مهارت لازم را دارد. قبل از کسب این مهارت استفاده از این دستگاه می تواند موجب بروز حوادثی جبران ناپذیر شود. فرزها در گونه های بسیار متنوعی ساخته می شوند که هریک کاربرد مختص به خود را دارند. همچنین ابعاد فرز در انتخاب محل به کارگیری آن تاثیرگذار است.

فرز ماکیتا مدل GA9020

دوستانی که علاقه مند به خرید و گرفتن مشاوره حرفه ای در زمینه انواع سنگ فرز هستند، می توانند به فروشگاه اینترنتی ابزارمارت مراجعه کنند و از طریق سرویس پاسخ گویی آنلاین با متخصصین ابزار در ارتباط باشند.

مینی فرز :

فرزها در دو سایز بزرگ و مینی ساخته شده و دارای قدرت ها و قابلیت های مختلفی هستند. با قرار دادن صفحه مخصوص روی این دستگاه می توان برشکاری یا سنباده کاری را روی اجسام انجام داد.

از دستگاه فرز بزرگ نمی توان در فضاهای کوچک و برای دقت های بالا استفاده نمود. مینی فرزها در این مواقع کاربرد بهتری دارند و کار با آن ها نسبت به فرز بزرگ، راحت تر است و در اصطلاح خوش دست تر هستند.

مینی فرز توسن

در مورد دستگاه مینی ذکر این نکته بسیار مهم است که نباید ساعت های طولانی به صورت مداوم از ان استفاده کرد زیرا موجب خرابی و یا سوخت موتور  دستگاه خواهد شد.

مینیاتوری :

در شغل های مختلفی از فرزهای مینیاتوری استفاده می کنند. از جمله این مشاغل که در ان از این نوع دستگاه استفاده بسیار زیادی می کنند تولیدکنندگان دکورهای چوبی و فلزی هستند.

فرز مینیاتوری رونیکس

فرز مینیاتوری اسکیل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انگشتی :

از فرزهای انگشتی برای صاف و صیقلی کردن سطوح فلزی، به وجود آوردن اشکال مختلف روی چوب و چندین مورد دیگر استفاده می کنند. در بسیاری از کارگاه های اهنگری، لوله کشی، تاسیساتی و ساخت مبلمان نمونه های مختلفی از این دستگاه را می توانید مشاهده کنید. از دلایل مهمی که استفاده زیاد از این ابزار را توجیه می کند، وزن کم، قدرت و دقت بالا و کنترل آسان این نوع فرز است.در نظر داشته باشید که این دستگاه در دو نوع گلو کوتاه و معمولی تولید می شوند.

فرز انگشتی ماکیتا

فرز انگشتی توسن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نجاری :

یکی از گونه های فرز می باشد که در کارگاه های نجاری و ساخت انواع دکورهای چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. از این دستگاه برای تراش یا برش قطعات چوبی استفاده ی فراوانی می شود. استفاده از این دستگاه نیاز به کسب مهارت دارد و در زمان کار باید دقت بسیار بالایی به کار ببندید تا به کیفیت مطلوب دست یابید.این دستگاه در گونه های مختلف دستی، پایه دار و رومیزی ساخته می شوند.

فرز نجاری رومیزی ماکیتا

فرز نجاری ماکیتا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی دقیق انواع سنگ فرزها می توانید به این صفحه از سایت ابزارمارت مراجعه کنید و از اطلاعات موجود استفاده کنید.

 

رفتن به نوارابزار