بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

تاریخچه دریل

تاریخچه

عملیات دریل کردن از اولین کارهایی بود که بشر برای ایجاد سوراخ و حفره در مواد مختلف با هدف ساخت امکانات و وسایل خود به کار برده اند. پیشینه ساخت اولین دریل ها به مصر قدیم بازمی گردد. نخستین دریل الکتریکی توسط (آرتور-جیمز-آئورت) در سال ۱۸۸۹ ساخته شد، اما نخستین نوع الکتریکی با ظاهر امروزی در اوایل قرن بیستم میلادی ساخته شد. در آن دوران، ساخت دریل هایی با ابعاد منطقی و وزن مناسب جهت کارکرد آسان و حمل آسان باعث رونق کسب کار شد. در ادامه پیشرفت در ساخت دریل ها نمونه های چکشی و شارژی آن ساخته شد.

انواع

در حالت کلی دریل ها به دو دسته برقی و شارژی تقسیم می شوند. از این بین در تقسیم بندی بعدی آنها به ساده، چکشی، گیربکسی، گیربکسی-چکشی، ستونی، نمونه برداری، بتن کن و چکش تخریب تقسیم می شود.

 تاریخچه دریل

قسمت های اصلی

یک دریل از اجزای اصلی از جمله موتور، سه نظام، پوسته گیربکس، دسته با پوشش عمدتا پلاستیکی و باتری(در صورت شارژی بودن). معمولا توان بالاتر در این دستگاه به معنای قدرت در سوراخ کاری بالاتر است. در دریل های برقی می توانید با مشاهده بر روی مشخصات توان الکتریکی که روی دستگاه ثبت شده، از قدرت سوراخ کاری آن مطلع شوید. در این رابطه در مورد نمونه های شارژی می توانید از روی ولتاژ باطری آن حدود قدرت آن را پیش بینی کنید که نسبت به اطلاع یابی از نوع برقی از دقت پایین تری برخوردار است. اما می توانیم با مراجعه به اطلاعات فنی دریل های شارژی نظیر حداکثر گشتاوری که می تواند تولید کند از قدرت آن با دقت بیشتری اطلاع یابیم.

تاریخچه دریل2

تاریخچه دریل3

برند های خوب فعلی در ایران

برای نویسنده شاید این بخش اطلاع رسانی بسیار سخت باشد چون هر برندی دارای سوابق درخشان حال چه در ایران  و چه در جهان هستند اما به طور کلی و از نظر بنده به عنوان یک آدم فنی می توان به برندهای میلواکی، آاگ، بوش، دیوالت، متابو، ماکیتا و هیلتی اشاره کرد که این برندها بسیار در ایران معتبر و از نظر دیگر گران قیمت اند و بیشتر برای کارهای صنعتی توصیه می شود. از دیگر برند ها با قیمت مناسب تر و کیفیت عادی می توان از توسن، رونیکس، بلک اند دکر، هیتاچی،کرون،آینهل، محک و اسکیل اشاره کرد.که این برندها نیمه صنعتی کاربرد فرآوانی داشته و بیشتر از لحاظ خانگی و کارهای سبک استفاده می شود.

شما می توانید انواع دریل ها با برند های مختلف را در سایت ابزارمارت مشاهده بفرمایید.