بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

باتری نیکل-کادمیوم

بررسی انواع باتری ها و ویژگی های مهم آنها

امروزه استفاده از دستگاه های شارژی بسیار متداول شده است و تولیدکنندگان هرساله مدل های جدید با قدرت های متفاوت را به بازار ارائه می دهند. در این شرایط، بهترین کاری که استفاده کنندگان و خریداران می توانند انجام دهند این است که تا حد امکان نسبت به ویژگی های کلی این تکنولوژی ها آگاهی پیدا کرده تا بتوانند انتخاب خود را بهتر انجام دهند.

در ادامه برخی از ویژگی های غنی و اصطلاحاتی که در رابطه با باتری های قابل شارژ وجود دارد را معرفی می کنیم و سپس انواع مختلف آن ها را از نظر این ویژگی ها با یکدیگر مقایسه می کنیم.

باتری لیتیوم آیون 14.4 ولتولتاژ :

ولتاژ، تعیین کننده مقدار قدرتی است که یک دستگاه در یک زمان مشخص می تواند انتقال دهد. به زبان ساده، ابزارهای شارژی با ولتاژ بالاتر دارای قدرت بیشتری هستند.

دوره عمری:

دوره عمر تعداد دفعات شارژی است که دستگاه بدون آنکه شارژپذیری خود را از دست بدهد، می تواند تحمل کند.

باتری شارژی 12 ولت

ظرفیت:

ظرفیت باتری، نشان دهنده توانایی ذخیره سازی آن است. ظرفیت یک باتری معمولا با مقدار آمپرساعتی(AH) که می تواند ارائه دهد مشخص می شود. هنگام خرید یک دستگاه شارژی به یاد داشته باشید که AH بالاتر به معنای استفاده طولانی تر از باتری در هر مرتبه شارژ است.

پدیده خود دشارژی:

تمامی باتری های قابل شارژ هنگامی که استفاده نمی شوند به آرامی شارژ خود را از دست می دهند. این پدیده را خود دشارژی می نامند که سرعت آن در مدل های مختلف، متفاوت است.باتری لیتیوم آیون

اثر حافظه ای:

هنگامی که یک باتری بدون آنکه به طور کامل تخلیه شود، در معرض شارژ مجدد قرار می گیرد، به گونه ای به یاد می سپارد که چه مقدار دشارژ شده است و پس از آن بازه شارژ کوتاهتری را به عنوان ظرفیت شارژ جدید خود می پذیرد. این اثر را اثر حافظه ای می نامند. تعدادی از باتری های قابل شارژ به اثر حافظه ای حساس هستند.

تخلیه عمیق:

تخلیه عمیق به معنای این است که به باتری اجازه داده می شود که در طی یک عملکرد طبیعی، کل شارژ خود  را از دست بدهد. تخلیه عمیق برای بعضی از انواع باتری ها مشکل ایجاد می کند و به شدت دوره عمر و ظرفیت آن ها را کاهش می دهد. با این وجود از انواع باتری برای سالم باقی ماندن به صورت دوره ای نیاز به تخلیه عمیق دارند.

در این قسمت یک جدول تحت عنوان «مقایسه ویژگی های انواع باتری های شارژی» را آوردیم که یک نمای خیلی عالی از ویژگی های انواع مدل ها در اختیار شما قرار خواهد داد.

جدول مقایسه ویژگی های انواع باتری های شارژی