بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

نکاتی در مورد انواع اره زنجیری

اره زنجیری وسیله ای است که در آن حرکت یک زنجیر برنده با نیروی یک موتور بنزینی و یا برقی بر روی یک صفحه نگهدارنده، امکان برش را به وجود می آورد. این اره برای انجام کارهایی چون هرس کردن درختان، بریدن درختان خشک شد، تهیه هیزم از درختان و سرشاخه ها به کار می رود.

اره زنجیری بر اساس نوع کاری که انجام می دهند دارای ابعاد و ظرفیت های مختلفی اند که به سه دسته کار در جنگل، ویژه هرس و اره زنجیری با دسته بلند تقسیم می شوند. این اره ها بر اساس موتورهای موجود بر روی آنها به دو دسته بنزینی و برقی(شارژی) تقسیم می شود.

اره زنجیری 1

اره زنجیری
اره زنجیری

اجزای تشکیل دهنده

اره زنجیری از دو قسمت اصلی بدنه و واحد برش تشکیل شده است. عمل برش در این اره ها توسط تیغه های کوچک و تیز بر روی زنجیر انجام می شود. بدنه شامل موتور، اهرم ها و تجهیزات کنترل کننده و ایمنی می باشد. واحد برش نیز از زنجیر و تیغه راهنما تشکیل شده است. اجزای کامل این نوع اره ها در شکل زیر می توانید مشاهده کنید.

 

اجزای تشکیل دهنده
اجزای تشکیل دهنده

موتور: موتورهای بنزینی به کار گرفته شده در این نوع اره ها، یک سیلندر با حجمی حدود ۳۰ الی ۱۲۰ سانتی متر مکعب است. سوخت این نوع موتور ها مخلوط بنزین و روغن با نسبت اختلاط ۲۰ یا ۲۵ به ۱ می باشد. سرعت در حالت بی باری این نوع اره ها ۳ تا ۴ هزار دور در دقیقه و محدوده توان آنها ۱/۵ تا ۸/۵ اسب بخار می باشد. کاربراتور این نوع موتورها از نوع پوسته ای بوده که امکان کار با اره را در هر وضعیت از نظر قرارگیری نسبت به سطح افق را تضمین می کند.

اره زنجیری3

تجهیزات ایمنی

در بعضی از مواقع موارد خطرناکی برای کاربر پیش می آید که به دلیل سرعت بالای زنجیر، کاربر فرصت متوقف کردن زنجیر را نداشته و امکان بروز حادثه پیش می آید. یکی از این موارد لگد زدن اره زنجیری است که هنگام برخورد تیغه به یک چوب یا مانع سخت، اتفاق می افتد. برای جلوگیری از این حادثه لوازم ایمنی بر روی اره زنجیری تعبیه شده است که عبارت اند از:

ترمز زنجیر، ترمز زنجیر غیر دستی، حفاظ دست جلو و مهار زنجیر.

تیغه راهنما: تیغه راهنما ضمن نگه داشتن زنجیر آن را هدایت کرده و امکان حرکت زنجیر را میسر می نماید. دو طرف تیغه راهنما دارای ریلی می باشد که بین دو ریل مسیر حرکت زنجیر را تشکیل می دهد، به این ترتیب از انحراف زنجیر حین حرکت جلوگیری می شود. این تیغه ها بر اساس نوع نوک آنها به دو نوع صلب و چرخ زنجیر دار تقسیم می شوند.

تجهیزات ایمنی
تجهیزات ایمنی

در آخر شما می توانید اره های زنجیری با برندهای مختلف اعم از برقی و بنزینی را در فروشگاه ابزارمارت مشاهده فرمایید.