بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

hamekare-bison

نکات خواندنی درباره چسب ها

نقش اصلی یک چسب متصل نمودن اجزاء تشکیل دهنده یک جسم به یکدیگر است بطوریکه تحت شرایط سرویس قسمتهای اتصال یافته بر اساس پیش بینی های طرح آن جسم بهم چسبیده باقی بمانند.

چسب اپوکسی بایسون

چسب بایسون

چسب هایی که توسط واکنش های شیمیایی سخت می شوند:

اپوکسی:

اپوکسیدها،بهترین نوع چسبهای شناخته شده ساختمانی هستند و بیشترین کاربرد را دارند. رزین اپوکسی که اغلب در حالت معمول استفاده می شود،معمولا دی گیلیسریل اتراز بیس فنلDGEBA)A) نامیده می شود و بوسیله واکنش نمک سدیم از بیس فنلA با اپی کلروهیدرین ساخته می شود. آمینهای آروماتیک و آلیفاتیک به عنوان عامل سخت کننده استفاده می شوند. این چسب ها به چوب، فلزات،شیشه، بتن، سرامیک ها و پلاستیک های سخت بخوبی می چسبند و در مقابل روغن ها، آب، اسیدهای رقیق، بازها و اکثر حلال ها مقاوم هستند. بنابراین کاربرد بیشتری در چسباندن کفپوش های وینیلی در سرویس ها و مکان های خیس و به سطوح فلزی دارند.

فنولیک برای فلزات :

وقتی که فنل با مقدار اضافی فرمالدئید تحت شرایط بازی در محلول آبی واکنش کند، محصول که تحت عنوان رزول شناخته شده و الیگومری شامل فنل های پلدار شده توسط اتروگرومتیل روی حلقه های بنزن می باشد، بدست می آید. برای جلوگیری از تشکیل حفره های پرشده ازبخار، اتصالات چسب های فنولیک تحت فشار، معمولا بین صفحات پهن فولادی گرم شده توسط پرس هیدرولیک سخت می شوند. بدلیل شکننده بودن فنولیک ها، پلیمرهایی از جمله پلی وینیل فرمال،اپوکسیدها و لاستیک نیتریل اضافه می شود تا سخت تر گردند.

spray-bison

ms-2060

غیر هوازی :

انواع غیرهوازی در غیاب اکسیژن که یک بازدارنده پلیمرشدن است، سخت می گردد. این مواد اغلب بر پایه دی متاکریلات هایی از پلی اتیل گلیکول هستند. کاربرد آنها اغلب در محل اتصال چرخ دنده ها، تقویت اتصالات استوانه ای و برای درزگیری می باشد.

پلی سولفیدی :

پلی سولفیدی در ابتدا به عنوان درزگیر استفاده می شدند و یک کاربرد مهم درزگیری لبه های آیینه های دوبل می باشد.

سیلیکون ها :

مواد یک جزئی سیلیکون اغلب به چسب های ولکانیزه شونده در دمای اتاق معروفند. این مواد نرم و مطلوب هستند و دارای مقاومت محیطی و شیمیایی خوبی هستند. این چسب ها به عنوان بهترین پوشش برای استفاده در حمام شناخته شده اند.

 

uhu

 

 

چسب هایی که بدون واکنش شیمیایی سخت می شوند :

این گروه شامل سه دسته از چسب ها می شود که :

الف)در اثر حذف حلال سخت می شوند.

ب)با از دست دادن آب سخت می شوند.

ج) و به وسیله سرد کردن سخت می شوند.

در رابطه با تاریخچه استفاده از چسب ها و دانستن اجزاء تشکیل دهنده آنها و همچنین توجه به معایب و مزایای استفاده از چسب ها، می توانید مطلب ازپیش منتشر شده تحت عنوان تاریخچه استفاده از چسب ها را مطالعه فرمایید.

بکارگیری روش های مکانیکی اتصال اجزاء سازنده یک جسم (مثل پرچ کردن،لحیم کردن) ممکن است منتهی به انحراف از شکل طبیعی، رنگ رفتگی و خوردگی گردد، پس در موارد بسیاری نیاز به استفاده از انواع چسب ها می باشد.