بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

اره زنجیری

تاریخچه اره زنجیری

تاریخچه در پزشکی

ایده و نمونه اولیه اره زنجیری که امروزه می شناسیم و در کارهایی که با چوب سروکار داریم از آن استفاده می کنیم، در اواخر قرن هجدهم میلادی توسط دو دکتر اسکاتلندی به نام های جان آیتکن(John Aitken) و جیمز جفری (James Jeffray) برای استفاده در جراحی لگن و خارج کردن استخوان از بدن بیماران در آن سالها اختراع شد.

اره زنجیری دارای نوعی زنجیر ریز، دندانه دار بود که برش در قسمت مقعر جلوی آن صورت می گرفت. این اختراع حتی در قرن نوزدهم هم به عنوان یک وسیله مهم در جراحی ها مورد استفاده قرار می گرفت و از آن استفاده می شد. می توان گفت اره زنجیری به عنوان یک ابزار پزشکی در حدود سال ۱۹۳۰ میلادی توسط یک ارتوپد آلمانی به نام برنارد حین(Bernard Heine) ساخته شد. این ابزار در آن زمان Osteotome نام داشت و دارای زنجیری شامل برنده های کوچک و ریز متصل به هم بود. زنجیر این دستگاه توسط یک اهرم دستی متصل به چرخ دنده، حول تیغه چرخانده می شد. این دستگاه هم برای برش استخوان مورد استفاده قرار می گرفت.

اره زنجیری2

تاریخچه در ابزارآلات

در این بین می توان دو فرد بسیار تاثیر گذار در گسترش اره های زنجیری به شکل کنونی نام برد که این اشخاص جوزف بافورد کوکس (Joseph Buford Cox) و آندرس اشتیل (Andereas Stihl) نام داشتند. این افراد اره های زنجیری برقی که برای برش تنه درختان مورد استفاده قرار می گرفت را در سال ۱۹۲۶ و اره های زنجیری بنزینی را در سال ۱۹۲۹ ساختند. آقای اشتیل شرکت خود را در سال ۱۹۲۶ در اشتوتگارت آلمان، برای تولید انبوه این دستگاه افتتاح کرد.

در سال ۱۹۲۷، آقای امیل لرپ(Emil Lerp) ، اولین اره موتوری (اره زنجیری بنزینی) جهان را ساخت و نام تجاری آن را دولمار (Dolmar) برگزید. همزمان با ظهور و ابداع و راه اندازی این شرکت ها در آمریکای شمالی نیز شرکت هایی شروع به تولید این دستگاه پرداختند از جمله شرکت های  Industrial Equipment Corporation و Mcculloch بودند.

مشکل اولیه در ساخت

اولین مدل های ساخته شده اره زنجیری دارای وزن بسیار سنگینی بودند. به طوری که در طراحی آنها، چرخ هایی نیز برای حمل و نقل این وسیله در نظر گرفته شده بود! همچینین به دلیل وزن زیاد یک فرد توانایی استفاده به صورت تک نفره از این دستگاه را نداشت و باید با همکاری با یک نفر دیگر از این وسیله بهره می گرفت.

اره زنجیری1

بعد از جنگ جهانی دوم، بهبود در طراحی موتور و همچنین پیشرفت در صنایع آلومینیومی باعث شد تا وزن این ماشین ها به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یابد و امکان استفاده انفرادی از این دستگاه فراهم گردید. این یعنی بهره وری بالاتر و در نتیجه فراگیر شدن اره های زنجیری (درختبر) در سراسر جهان.

می توان به قطع گفت که این اره ها به طور کامل جایگزین اره های دستی و تبر در جنگل ها شدند.

تاکنون از این اره ها، در سایزهای متفاوتی طراحی و تولید شده است. از اندازه بسیار بزرگ که توسط چوب برهای حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد تا اره های زنجیری برقی یا باطری دار که برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی چندی پیش اره زنجیری ای با نام ISAW ساخته شده که با اتصال به کابل USB به کامپیوتر کار می کند!!

اره زنجیری3

در پایان شما می توانید لیستی از اره زنجیری با برندهای اشتیل و… را در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.