بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

اقلام فلزی که خود شما قادر به تعمیر آنها هستید

جایگزینی اقلام فلزی می تواند هزینه زیادی برایمان به دنبال داشته باشد اما در برخی موارد نیازی به انجام این کار نیست. بسیاری از اقلام فلزی هستند که خود شما قادر به تعمیر آنها در خانه هستید. از پولیش کردن قطعات مخدوش گرفته تا صاف کردن فرورفتگی ها در قطعات مورد علاقه خود. تعمیر این وسایل بسیار ساده تر از چیزی است که شما فکر می‏کنید. از طرفی نیز با این کار باعث جلوگیری از مخارج اضافه می شوید.

پولیش کردن فلزات

با گذشت زمان، نقره و مس قدری تغییر رنگ می دهند. نیازی نیست که دستکش های خود را بپوشید و وسایل شیمیایی را برای درخشان کردن آنها ردیف کنید. قدری عجیب است اما جالبه بدونید که سس کچاپ وقتی به عنوان پولیش دهنده به کار گرفته می شود آثار قابل توجهی دارد. سطح فلز خود را با مقداری از سس کچاپ بپوشانید و برای مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه زمان بدهید. بسته به میزان لکه موجود روی فلز خود زمان و مقدار سس را تنظیم کنید. از یک مسواک برای کشیدن روی سطح مورد استفاده کنید. با دقت بشویید و کامل خشک کنید و درخشندگی دوباره سطح مورد نظر را ببینید. توجه داشته باشید که از مقدار کمی سس کچاپ استفاده کنید چراکه این سس بسیار اسیدی است و اگر به مدت زمان زیادی روی سطوح جواهرات شما قرار بگیرد ممکن است باعث آسیب زدن به آنها شود.

صاف کردن حفرات و سطوح دندانه دار

زنگ زدگی ساده می توان عوارضی برای فلزات شما به دنبال داشته باشد. اگر قطعه ای فلزی دارید که دچار خوردگی و بوجود آمدن حفراتی روی آن شده است، سریع آن را رنگ نزنید. چراکه این لکه به زودی و با حجمی بیشتر ظاهر خواهد شد. ابتدا سطح مورد نظر را با استفاده از کاغذ سمباده و یا دستگاه سمباده زن تمیز کنید. با استفاده از یک برس سیمی سطح مورد نظر را کاملا تمیز کنید تا از رنگ و زنگ زدگی پاک شود.

پرکننده (فیلر)  برای فلزات را با کمک گرفتن از دستورالعمل ها و کمی دقت می توان داخل خونه هم درست کرد. سپس با استفاده از چاقو آن را بروی سطح که دارای حفره است اعمال کنید. بعد از اینکه فیلر خشک شد سطح فلز را با سمباده صیقلی کنید. این روش برای تعمیر ترک های کوچک و شکستگی های جزئی روی برخی فلزات مناسب است.

وصله زدن سوراخ

سقف های فلزی و دیگر اجزای ساختمان تا زمانیکه آسیب ندیده اند به خوبی کار میکنند. در مواردی که این اجزاء آسیب می بینند به جای عوض کردن کل مجموعه می توان آن جزء را تعمیر کرد. با استفاده از یک قیچی فلزبر قسمت آسیب دیده شده را جدا کنید و یک ورق جدید برای جایگزینی برش دهید. برای نصب قطعه جدید از درز گیر در قسمت های مربوطه استفاده کنید. بعد از نصب و استفاده از چسب و تمیز کردن چسب اضافی، از پیچ و مهره در اطراف لبه ها برای ایجاد امنیت بیشتر استفاده کنید. در آخر مقداری رنگ روی این ناحیه بزنید.

 

تعمیر مس و برنج

از یک هویه برای تعمیر وسایل از جنس مس و برنج استفاده کنید. قطعه مورد نظر ابتدا باید حرارت ببیند. سپس در حالیکه همچنان تحت حرارت است باید لحیم کاری اعمال شود. از فروشگاه های مرتبط می توانید مجموعه کامل لحیم کاری را تهیه کنید که شامل تمام تجهیزات مورد نیاز برای انجام لحیم کاری است.

در اتصال دادن یک قطعه جدید به یک قطعه قدیمی، در هرحال یک درز برجای خواهید گذاشت. در هنگام جفت و جور کردن دو قطعه در کنار هم برای انجام اتصال، این امکان وجود دارد که نتیجه به شکل یک قطعه پیوسته نباشد. از طرفی زمانیکه شما به عنوان مثال درحال تعمیر کردن یک تخت از جنس برنج هستید، امکان دارد که میزان استحکام حاصله در مقایسه با قطعه سالم خیلی بالا نباشد. برخی لحیم کاری های انجام گرفته بر روی لوله ها هم می‏تواند مشکلات خاص خود را داشته باشد و حتی بعد از انجام اتصال شاهد نشتی باشیم.

تعمیر کردن وسایل فلزی در خانه، می تواند کمک زیادی به کاهش هزینه های وارده بکند و از طرفی بعد از تعمیر وسایل توسط خودتان یک حس رضایت در شما شکل خواهد گرفت. بعد از تعمیر وسایل و نو کردن آنها، از داشتن آنها لذت بیشتری خواهید برد.