بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه نازل رنگ پاش را تمیز کنیم؟

نازل دستگاه رنگ پاش را می توانید به راحتی و با بهره گیری از ابزار مناسب، حلال مناسب، شستشو و نیز جداسازی قطعات گان به صورت دستی تمیز و پاک کنید.

تمیز کردن یک نازل رنگ پاش به نوع آن بستگی دارد. نازل ها به دو دسته ایرلس (بدون پمپ هوا) و HVLP (با حجم بالا، فشارکم) تقسیم شده که تمیز کردن این دو نوع کمی با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

در اینجا در سه مرحله تمیز کردن این دستگاه را بیان می کنیم.

مرحله اول

اولین اقدامی که شما باید انجام دهید، انتخاب حلال مناسب جهت پاک سازی گان نازل رنگ پاش است. زمانی که شما از رنگ پایه آبی استفاده می کنید، فشار قوی آب سرد می توانید جهت پاکسازی استفاده کنید. زمانی که از رنگ های روغنی استفاده می کنید از تینر جهت پاکسازی استفاده کنید و زمانی از رنگ جلا استفاده می کنید از الکل جهت پاکسازی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر برای مدت زمانی قصد استفاده از رنگ پاش را ندارید، می توانید گان را در یک سطل آب گذاشته و یا اگر با رنگ روغن کار کردید آن را با کاغذ خشک پر کنید.

در شکل زیر گان یک دستگاه رنگ پاش ایرلس مدل XTR7 را نشان می دهد.

مرحله دوم

جهت بستن نازل به آب فشار قوی یا حلال مناسب شما حداقل ۵ گالن آب یا حلال نیاز دارید. بعد از اتمام رنگ آمیزی، با کم کردن فشار می توانید کار تمیز کاری را شروع کنید. سوییچ ایمنی را درگیر کرده و اگر از رنگ پاش با نازل T استفاده می کنید، نازل و گارد آن را بردارید.

تجربه نشان می دهد که اگر نوک نازل و سوییچ ایمنی را در حلال متناسب فرو کنیم و در حالی که جریان آب یا حلال جاری باشد، این امر باعث تمیز شدن بسیار بهتر نازل می شود. شما نیز می توانید با نیروی مکش رنگ را از بدنه دستگاه جدا کرده و سپس آنرا در حلال مناسب قرار دهید، سپس سوییچ ایمنی را آزاد کرده و گان را در یک سطل از حلال بگذارید و پمپاژ کنید تا حلال پیدا شود. در مرحله آخر دستگاه را در یک قوطی بی مصرف فرو کنید و اسپری کنید تا رنگ ها شسته شده و دیگر اثری از آنها باقی نماند.(شکل زیر باز کردن قطعات گان را نشان می دهد)

مرحله سوم

با استفاده از یک مسواک(برس کوچک) نازل را تمیز کرده و خشک کنید و دوباره قطعات جدا شده را روی هم سوار کنید. شما نیز می توانید جهت تمیز کردن داخل نوک نازل، نوک و غلاف محافظ را از حلال بیرون آورده و با استفاده از مسواک، نوک نازل را تمیز کنید. (شکل زیر شستشوی گان و برس زدن)

گان رنگ پاش های HVLP دارای یک کلاهک هوا جهت رسیدن به نازل هستند. شما می توانید این کلاهک را با آچار باز کنید و داخل آن را با مسواک تمیز و مجددا آنرا ببندید.

توجه کنید هنگامی سوزن سر نازل را تمیز و خشک می کنید این سوزن کج نشود زیرا که بسیار نازک و حساس است. در نهایت شما می توانید گان را سر هم ببندید و در یک مکان مناسب قرار دهید تا جهت رنگ پاشی بعدی آماده شوید.