بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

مقایسه سمباده لرزان گرد و مستطیلی شکل

اینکه تبلیغات چه می گویند مهم نیست، هنگام کار با اشکال برجسته و شکل های هندسی هنوز این سمباده دستی است که کار ما را به خوبی انجام می دهد. اما سوال این است که بهترین سمباده لرزان کدام است؟!

نحوه کار سمباده لرزان ها بسیار ساده است. یک کاغذ سمباده بر روی دستگاه قرار می گیرد و دستگاه با استفاده از یک موتور، پد سمباده را در جهت عقب و جلو حرکت می دهد.

سمباده لرزان با سطح مقطع گرد

مزایا

معایب

عملکرد عالی برای حذف مواد

قیمت بالا

سطح تمام شده صاف و هموار

دیسک سمباده اغلب به سختی پیدا می شود

عدم نیاز به تغییر زیاد شماره سمباده

نامناسب برای پولیش بین روکش ها

تعویض آسان قلاب و حلقه

امکان آلودگی وعدم کارکرد مناسب قلاب و حلقه

جمع کننده گرد و غبار

امکان آسیب پد سمباده و پایین آمدن کیفیت

موتور بزرگ تر

نامناسب برای کار در گوشه و مناطق باریک

خستگی دست کمتر

 

سمباده لرزان با سطح مقطع مستطیل

مزایا

معایب

ارزان قیمت

توانایی پایین حذف مواد

در دسترس بودن سمباده ها با شماره های  مختلف

باقی ماندن اثرات در سطح پایانی

پد مستطیلی مناسب برای کار در گوشه ها

ایجاد خستگی برای دست و مچ

وزن کم

امکان پاره شدن کاغذ سمباده

جایگیری مناسب در دست

تعویض وقت گیر کاغذ سمباده

محکم شدن کاغذ سمباده بوسیله گیره

بی حسی دست در اثر استفاده زیاد

عالی برای کار در بین روکش ها

نیاز به ایجاد سوراخ هایی در کاغذ سمباده برای جمع آوری گرد و غبار

 

چگونه از یک سمباده لرزان تخت استفاده کنیم!؟

روی رگه ها تا جای ممکن کار کنید. سمباده لرزان را در طول کار در حرکت نگه دارید و الگوی حرکت چرخشی را در هنگام مواجهه با رگه ها رعایت کنید. این حرکت برای از بین بردن نشانه های ایجاد شده ناشی از حرکت سمباده است. برای بررسی نهایی از لمس کردن با دست استفاده کنید.

چگونه از یک سمباده لرزان دایره ای استفاده کنیم؟!

هنگام کار کردن روی ماده سمباده لرزان را در حرکت نگه دارید. چراکه عدم حرکت آن و نگه داشتن بر روی یک سطح، امکان ایجاد یک ناهمواری را به دنبال دارد.

به سبب اینکه هر دو سمباده لرزان سبک هستند و کارکرد راحتی دارند، بسته به نوع کاربری می توان دستگاه مناسب خود را انتخاب کنید.

در هنگام خرید به دنبال چه ویژگی بگردیم؟!

باید مدل های محتلف دستگاه های مربوطه را باهم مقایسه کنید. به این معنی که مدل های مختلف سمباده لرزان دایره ای را با خود و سمباده لرزان تخت را نیز با خود مقایسه کنید. پس قبل از رفتن به مغازه نوع دستگاه مورد نیاز خود را مشخص کنید.

احساس راحتی کار را در درجه اول قرار دهید. هنگام کار با دستگاه باید دست شما احساس راحتی داشته باشد. بهتر است در هنگام خرید دستگاه را روشن کنید و از میزان ارتعاش و صدایی که ایجاد میکند مطلع بشوید.

به دنبال ویژگی های بیشتری هستید؟ پول خود را به هدر ندهید. به طور مثال برخی از سمباده لرزان ها دارای قابلیت کنترل متغیر سرعت هستند که در عمل این ویژگی کاربرد چندانی ندارد. اما قفل ماشه کاربرد خوبی دارد. قفل کردن در هنگام استفاده می توان خستگی دست را کاهش دهد.

چه مدل باید بخرید!؟

یک متخصص صنایع چوب و نجاری که به شکل حرفه ای کار را دنبال می کند، امکان دارد هر دونوع دستگاه سمباده لرزان را خریداری کند. هر کدام از دستگاه ها دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود می باشند. برای کاربران مبتدی که آخر هفته ها کار با دستگاه را انجام می دهند و پروژه های کوچکی چون تعمیر مبلمان دارند، دستگاه سمباده لرزان با سطح مقطع دایره ای توصیه می شود. داشتن یک سمباده لرزان با سطح مقطع مستطیل شکل، برای کسانی که صرفا یک دستگاه قدرتمند نیاز دارند، توصیه می شود.

 

در پایان میتوانید لیستی از سمباده لرزان با برندهای متفاوت را در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.