بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

۵ مشکل معمول با سیستم‌های حرارتی (و نحوه تعمیر و جلوگیری از آن)

زمانی که هوای بیرون سرد است، همه‌ی افراد حس آمدن به خانه گرم و دلپذیر را دوست دارند. بر این اساس آخرین چیزی که هرکسی میخواهد این است که به خانه بیاید و متوجه شود که سیستم حرارتی خانه خود معیوب است و دچار اشکال شده است. اما متاسفانه این اتفاق بارها رخ می‌دهد! زمانی که شما به خانه‌ای سرد وارد می‌شوید و یا زمانی که سیستم حرارتی خانه شما درست عمل نمیکند. در این مطلب چگونگی شناسایی عیب سیستم حرارتی و تصمیم برای اینکه آیا میتوان به تنهایی آن را تعمیر کرد و یا نیاز به یک متخصص است آورده شده است.

 • مشکل اول- دمش باد سرد توسط گرم کننده (هیتر)
  این دقیقا مشکلی اساسی است که نیاز به تعمیر و رفع کردن دارد و مشکلی قابل توجه در روزهای سرد زمستان خواهد بود! زمانی که شما متوجه شدید که وسیله گرمایشی شما باد سرد میدمد، در ابتدا ترموستات را بررسی کنید که درست عمل می‌کند و در حالت “فقط فن” قرار ندارد. با فرض اینکه این مورد درست است، ریشه این مشکل را میتوان به چند مورد مربوط دانست که در زیر آورده شده است.
  اولین مورد را می‌توان به کثیفی فیلتر هوا مربوط دانست. این فیلترهای هوا به مرور زمان کثیف می‌شوند، آلودگی‌ها را جذب می‌کنند و در صورتی که به موقع تمیز نشوند بر روی کارایی سیستم حرارتی تاثیر می‌گذارند و آن را کاهش می‌دهند. با تعویض فیلتر هوا شروع کنید در صورتی که مشاهده می‌کنید که مشکل شما با این تغییر کوچک حل می‌شود.
  در صورتی که فیلتر هوای کثیف موجب بروز این مشکل نبود، قسمت بعدی که باید مورد بررسی قرار گیرد دودکش است. نشتی دودکش مشکلی است که تقرببا غیر قابل مشاهده است، اما این قسمت میتواند به عنوان یک مشکل ناخوشایند عمل کند. برای فهمیدن این مطلب که دودکش نشتی دارد به اتاق مربوط به دودکش و یا هرجای دیگر که دودکش قرار دارد بروید و به دور آن به دقت حرکت کنید، در صورتی که هر گونه دمش باد را در اطراف دودکش مشاهده کردید مشخص می‌شود که نشتی وجود دارد و باید دوباره به خوبی اطراف دودکش پوشانده شود تا از نشتی دود جلوگیری شود.
  در صورتی که هنوز هم مشکل حل نشده است، شمع دستگاه را چک کنید. این قسمت در کوره قرار دارد و مطمئن شوید که روشن است. در صورتی که خاموش است آن را را روشن کنید، شیر فلکه گاز را چک کنید و مطمئن شوید که روشن است. در صورتی که شیر گاز باز است اما شمع دستگاه همچنان روشن نمی‌شود و یا روشن نمی‌ماند با یک متخصص تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.
  در صورتی که تمام راه‌های بالا را امتحان کردید اما همچنان مشکل حل نشده است، کمبود سوخت می‌تواند عامل بروز مشکل باشد. فارغ از اینکه به چه روشی سیستم حرارتی شما تامین انرژی می‌کند آن سیستم نیاز به انرژی دارد لذا باید منبع تغذیه آن مورد بررسی قرار گیرد و انرژی آن به حد نیاز برای روشن شدن دستگاه برسد تا مشکل حل شود.
 • مشکل دوم- گرم کننده (هیتر) خاموش نشود
  این مشکل در خلاف جهت مشکل قبلی است که در مورد آن صحبت شد، اما با این وجود این مورد هم مسئله است! این مشکل را میتوان به تنظیم اشتباه ترموستات مربوط کرد که باید به جای حالت اتوماتیک (auto) در حالت روشن (on) قرار گیرد. در صورتی که این موضوع عامل بروز مشکل نباشد، این بدان معنی است که ترموستات خراب شده است، سیم کشی آن مشکل پیدا کرده است و یا دمنده کوره به خوبی کار نمی‌کند.
  برای تعیین مشکل که مربوط به کدامیک از موارد بالا است، سیم‌های ترموستات را امتحان کنید و مطمئن شوید تمام سیم‌ها به همان صورتی که باید باشند متصل شده اند. بعد از آن ترموستات را به طور کامل ریست کنید و دوباره آن را را روشن کنید تا ببینید تغییری ایجاد میکند.
  در صورتی که این مورد کمکی نکرد، بدان معنی است که مشکل از دمنده است، اگر اینگونه بود با یک متخصص تماس بگیرید تا بررسی‌های لازم و عیب یابی آن انجام شود.
 • مشکل سوم – قسمتی از خانه به خوبی گرم نشود
  خیلی غیر معمول نیست که قسمت‌هایی از خانه به حدی که باید گرم شوند، گرم نشوند. زمانی که این موضوع مشکل ساز شد، راه‌هایی برای برطرف شدن آن وجود دارد. این مشکل می‌تواند به این موضوع مربوط شود فیلترهای هوا کثیف باشند و نیاز به تمیز کردن و یا جایگزینی داشته باشند. علاوه بر این، این مشکل میتواند این موضوع را خاطر نشان کند که دودکش شما دچار مشکل شده است و نیاز است که از متخص گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع ( Heating, Ventilation and Air Condition (HVAC)) کمک گرفته شود تا مطمئن شوید که گرما به صورت همسان پخش می‌شود.
 • مشکل چهارم- وجود بوی سوختگی
  بوی سوختگی در خانه میتواند مشکل بسیار حساس و جدی باشد. این مشکل میتواند از یک گرم کننده (هیتر) دودزا باشد. و در صورتی که شما بوی دود را احساس کردید، سریعا گرم کننده خود را خاموش کنید و آن را سریعا از برق بکشید. به گرم کننده نگاهی بیندازید و حضور گرد و یا هر گونه ذرات مسدود کننده را چک کنید. در صورتی که با هریک از این ذرات مواجه شدید آن را را به طور کامل تمیز کنید. سپس فیلترهای هوای خود را تعویض کنید در صورتی که میتواند موجب ایجاد بوی سوختگی شود. دوباره گرم کننده خود را به برق بزنید و آن را را روشن کنید در صورتی که همان مشکل قبلی دوباره مشاهده شد با یک متخصص تماس بگیرید.
 • مشکل پنجم- فن خراب شده باشد
  در صورتی که فن موجود بر روی کوره و منبع گرم کننده دستگاه شما به نظر میرسد که خراب شده است، اولین کاری که باید انجام دهید (که احتمالا آن را حدس میزنید!) چک کردن ترموستات است که بر روی تنظیمات مورد نظر قرار دارد یا خیر. سپس باید فیلترهای هوا بررسی شود. در صورتی که ذرات بر روی آن باقی مانده باشند جریان هوا را محدود میکنند و باعث میشوند فن دستگاه به خوبی کار نکند. در صورتی که متوجه شدید که فیلتر هوا کثیف است آن را تمیز کنید و یا در صورت نیاز به طور کامل آن را تعویض کنید. پس از آن نوبت به فیوزها می‌رسد بررسی کنید که فیوزها به همان صورتی که باید باشند قرار گرفته باشند. در صورتی که بازهم مشکل وجود داشت به نظر میرسد مشکل پیچیده تر باشد و باید با متخصص اینکار تماس بگیرید.