بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

نگهداری از ماشین چمن زنی برای داشتن چمن عالی

نگهداری از ماشین چمن زنی برای داشتن چمن عالی

رشد و نگهداری چمن زیبا و شیک نیازمند مراقبت و استفاده از ابزار مناسب برای آن است. انتخاب ماشین چمن زنی مناسب برای زمین شما و همچنین نگهداری مناسب از دستگاه میتواند داشتن چمنی یکدست را تضمین کند. یک دستگاه ماشین زنی مناسب میتواند چمن را به خوبی کوتاه کند و منظره ای یکدست از آن ارایه کند.

اولین نکته ای که در هنگام خرید یک دستگاه ماشین چمن زنی باید در نظر داشت زمین و منطقه ای است که باید چمن آن کوتاه شود. آیا زمین شیب دار است و یا دارای سطح صاف است؟ چه نوع ماشین چمن زنی میتواند با کمترین فشار و هزینه کار را به خوبی انجام دهد؟ و نکته دیگر راحتی نگهداری از دستگاه برای کارکرد حداکثری دستگاه است.

در صورتی که شما بخواهید چمن ها را در یک سطح شیب دار کوتاه کنید بهترین نوع ماشین چمن زنی برای این کار ماشینی با دسته فرمان بلند است زیرا با استفاده از این ماشین میتوانید راحت تر ماشین را هل دهید و یا از بالای شیب برگردانید. نوع دیگر ماشین های چمن زنی مالچ شارژی و برقی است. ماشین های چمن زنی مالچ (mulch) آلودگی کمتری دارند و رطوبت چمن را حفظ میکنند. ماشین های چمن زنی مالچ چمن ها را کوتاه میکنند و آن ها را به جای اینکه در محفظه ای نگه دارند دوباره به صورت پودر شده بر روی چمن میریزند در این روش مواد از چمن های کوتاه شده دوباره به خاک باز میگردند. نوع سوم ماشین های چمن زنی، ماشین های چمن زن چرخشی (reel) هستند. این ماشین ها سازگار با محیط زیست هستند و آلودگی ایجاد نمیکنند و کار با آن ها را راحت است.

بعد از آنکه نوع ماشین مورد نیاز خود را برای خرید انتخاب کردید، در مورد شرایط نگهداری آن مطالعه کنید. یک برنامه مراقبت و نگهداری منظم از ماشین میتواند عمر آن را برای مدت زمان طولانی افزایش دهد و همچنین قدرت و کیفیت بالاتری در کوتاه کردن چمن داشته باشد. بهار هر سال باید قسمت های مختلف ماشین چمن زن تمیز و تعمیر شوند. شمع جرقه زن دستگاه نیز باید تمیز و یا در صورت نیاز برای روشن شدن بهتر دستگاه  تعویض شوند. پیچ و مهره های دستگاه نیز باید چک شوند و در صورت نیاز سفت شوند.

قسمت زیرین دستگاه که در تماس با چمن است نیز باید به طور کامل تمیز شود تا باقیمانده چمن ها و آلودگی ها از آن جدا شود. تمیز کردن چمن و آلودگی از این قسمت همچنین میتواند از شیوع بیماری در چمن ها جلوگیری کند. برای تمیز کردن قسمت زیرین ابتدا باید تانک گاز تخلیه شود علاوه بر این اطمینان پیدا کنید که کلید جرقه و استارت دستگاه متصل نباشد. پس از آن دستگاه را برعکس کنید و با یک اسپری آب آن را تمیز کنید. با اینکار شما میتوانید باقیمانده چمن ها را از دستگاه به راحتی جارو کنید. پس از اتمام کار اطمینان پیدا کنید که دستگاه کاملا خشک شده است تا به هیچ قسمتی از دستگاه آسیب وارد نشود.

مراقبت و نگهداری از دستگاه همچنین شامل چک کردن فیلتر های هوا و روغن نیز میشود. فیلترهای  هوا باید به طور منظم تمیز و یا تعویض شوند. قبل از جدا کردن فیلتر برای تعویض، نوع فیلتر که از نوع کاغذی است یا فوم را بررسی کنید. روغن در ماشین چمن زنی برای روانکاری موتور به کار میرود. قبل از انجام عملیات در مورد نوع و میزان روغنی که دستگاه نیاز دارد مطالعه کنید.

قسمت مهم دیگر در مورد ماشین چمن زنی، تیز کردن تیغه ها است که متناسب با میزان کارکرد دستگاه هر یک یا دو ماه باید انجام شود. تیغه های تیز چمن ها را تمیز و دقیق انجام میدهند. اینکار به راحتی با باز کردن تیغه از دستگاه و تیز کردن آن با یک سوهان انجام میشود.

زمانی که فصل هرس چمن ها تمام شد، چند گام برای نگهداری زمستان باید حتما برداشته شود. توصیه میشود که روغن و گاز دستگاه تخلیه شوند و قسمت های دیگر نیز تمیز شوند.

در پایان میتوانید لیستی از ماشین های چمن زنی با برندهای متفاوت را در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.