بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چمن زن و چگونگی کار با ماشین چمن زنی

چمن زن و چگونگی کار با ماشین چمن زنی

چمن زن و کار کردن با ماشین چمن زنی خیلی کار پیچیده ای نیست، اما ممکن است هنگام نخستین استفاده و یا کار با مدل جدید کمی گیج کننده باشد. در این مطلب دستورالعمل های اولیه چگونگی کار با ماشین چمن زنی از ابتدا تا انتها آورده شده است. متناسب با هر نوع دستگاه دستورالعمل خاص همان دستگاه ارایه شده است که در مورد دستگاه های دیگر ممکن است کاربرد نداشته باشد.

  • ماشین چمن زن گازوییلی

قبل از روشن کردن دستگاه، اطمینان حاصل کنید که هیچ نشتی روغن و گاز در دستگاه وجود ندارد و همچنین شمع دستگاه به خوبی کار میکند و هیچگونه نشانه ای از خوردگی و یا ضربه بر روی آن وجود ندارد. همچنین میزان سوخت دستگاه را چک کنید و در صورت نیاز آن را دوباره شارژ کنید.

موتور دستگاه را آماده کنید. زمانی که میخواهید این کار را انجام دهید، میزان کمی از سوخت را داخل کاربراتور ریخته تا مطمین شوید میزان احتراق مورد نیاز برای شروع به کار دستگاه انجام میشود.

سیم هندل دستگاه را بکشید، اکثر ماشین های چمن زنی دارای سیم هندل هستند که برای روشن شدن نیاز به کشیدن آن دارند. زمانی که شما اینکار را انجام دادید تیغه دستگاه شروع به چرخیدن میکند، در صورتی دستگاه به طور صحیح کار انجام دهد و تیغه با سرعت مناسب بچرخد، جرقه تولید میشود که باعث احتراق سوخت در کاربراتور میشود. اکثر ماشین های چمن زن دارای یک دکمه بزرگ ایمنی هستند که باید هنگام کار انداختن هندل دستگاه آن هم فشار داده شود. در صورتی که هنگام کشیدن هندل آن را رها کرده باشید دستگاه به طور خودکار خاموش میشود. در هنگام کار کردن به هیچ وجه دور از دستگاه حرکت نکنید. در صورتی که بر روی یک سطح شیب دار حرکت میکنید بهتر است که به جای بالا و پایین رفتن از شیب به سمت کناره ها و به صورت افقی حرکت کنید، زیرا در صورتی که به سمت بالا و پایین حرکت کنید، ریسک صدمه خوردن بسیار بالا است.

  • ماشین چمن زن الکتریکی 

قبل از شروع به کار، بررسی کنید که تمام اتصالات به طور صحیح بدون هیچگونه پیچیدگی و ساییدگی و یا خوردگی متصل شده باشند. در صورتی که دستگاه با باتری کار میکند، باتری دستگاه باید قبل از استفاده به طور کامل شارژ شود. در صورتی که با استفاده از پریز انرژی آن تامین میشود اطمینان حاصل کنید در سیم دستگاه هیچگونه پیچ خوردگی وجود نداشته باشد و سیم به طور صحیح و محکم در دو سر قرار گرفته باشد. اکثر ماشین های چمن زنی الکتریکی تنها با فشار دادن یک دکمه روشن میشوند.

  • خودرو چمن زن (riding mower)

شبیه به ماشین های چمن زنی دیگر، ابتدا خودرو چمن زن خود را از نظر آسیب های وارده و همچنین هرگونه نشتی بررسی کنید و در صورت نیاز دوباره آن را پر کنید. راندن خودرو چمن زن شبیه دیگر ماشین های دنده ای است. برای روشن کردن آن ابتدا باید کلاچ را گرفته و دنده را در حالت خلاص قرار داده، سپس دوباره کلاچ را گرفته تا زمانی که پدال گاز را فشار دهیم، برای تعویض دوباره دنده باید کلاچ را فشار داده و آن را نگه دارید. هر زمانی که کلاچ رها شود بدون اینکه پدال گاز فشار داده شود و یا بالعکس دستگاه خاموش میشود.

برای کوتاه کردن زمین های غیر هم سطح ماشین چمن زن را در بالاترین حد خود قرار دهید. در پیچ ها و سطوح شیب دار با سرعت کم حرکت کنید. به دلیل وزن بالای این دستگاه باید در سطوح شیب دار به صورت بالا و پایین حرکت کند زیرا در صورتی که در سطح شیبدار به سمت کناره ها حرکت کند امکان واژگون شدن دستگاه وجود دارد.

  • دستورالعمل های کلی

چه از ماشین های چمن زن عادی و یا خودرو آن استفاده میکنید بهتر است به این نکات نیز توجه شود. همیشه هرگونه سنگ، کلوخ و ضایعات دیگر را از سطح زمین  پاک کنید زیرا امکان آسیب زدن به دستگاه و تیغه های آن وجود دارد. اگر از محفظه استفاده میکنید برای جمع آوری چمن ها حتما آن را به صورت منظم تخلیه کنید. همیشه دستورالعمل استفاده از دستگاه را پیش از استفاده نخست از دستگاه مورد مطالعه قرار دهید.

در پایان میتوانید لیستی از انواع ماشین های چمن زنی را با برندهای متفاوت در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.