بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

شمشادزن و نحوه استفاده از آن

شمشادزن و نحوه استفاده از آن

سالم نگه داشتن درختچه ها و شمشادها با شمشادزن انجام میگیرد. این نکات را برای استفاده از شمشادزن های دستی و برقی به طور ایمن و موثر برای رشد درختچه های خود دنبال کنید.

  • شمشادزن را به منبع تغذیه اش متصل کنید

از یک ۳شاخه ایمن برای اتصال شمشادزن به منبع الکتریسیته استفاده کنید. از یک سیم ارتباطی برای شمشادزن استفاده کنید که جابجایی و نزدیکی آن به شما را فراهم کند. در زمان کوتاه کردن شمشادها سیم را پشت خود و تیغه را در جلو و بالا نگه دارید.

  • تصمیم بگیرید که شکل مورد نظرتان برای شمشادها چگونه باشد

سالم ترین شکل برای شمشادها حالت A دارد که اجازه میدهد تا نور خورشید به سطح زمین برسد. این باعث رشد سالم ریشه ها و ساقه های اصلی می شود. اگر شمشادهایتان قبلا در قسمت پایین باریک تر از قسمت بالا کوتاه شده، آن را در تابستان که پر از برگ است دوباره به شکل صحیح اصلاح و کوتاه کنید. شمشادهای همیشه سبز را در آخر تابستان اصلاح کنید و شمشادهای با رشد سریع را در تیر و شهریور کوتاه کنید.

  • راهنمای استفاده از شمشادزن

تا زمانی که با حرکت، لرزش ها و سایر مشخصات شمشادزن آشنا شوید از شمشادزن در پایین ترین سرعتش استفاده کنید. همیشه از آن با ۲ دست استفاده کنید. برای شمشادهایی با بالای گرد و دایره ای، شمشادزن را به صورتی که تیغه اش صاف باشد به سمت بالای شمشاد حرکت دهید تا شمشاد را در ارتفاعی که میخواهید بیارایید. شمشادزن را از پایین به بالا به شکلی حرکت دهید که شاخه هایی که ناخواسته از طرفین رشد کرده اند را کوتاه کنید. به یاد داشته باشید که از داخل نزدیک بخش های پایینی شمشاد را کوتاه نکنید. برای ایجاد بالای گرد و دایره ای در شمشاد، شروع به کوتاه کردن به سمت بالا در حدود ۷ سانت کنید. تیغ شمشادزن را به دور از بدن خود به طرف مرکز شمشاد در زاویه کمی برای ایجاد منحنی حرکت دهید. همین حرکت را در سمت دیگر شمشاد تکرار کنید.

  • کوتاه کردن رشد اضافی در داخل شمشاد

هنگامی که بخش های بیرونی شمشاد را تمیز و کوتاه میکنید، میتوانید ببینید که چه بخش هایی در داخل شمشاد رشد اضافی و شاخه های پیچ خورده دارند و نیاز به کوتاه کردن است. دستکش کار بپوشید و از ابزارهای دستی کوچک برای کوتاه کردن بخش های داخلی شمشاد استفاده کنید.شاخه های خشک شده را کوتاه کنید تا فضای رشد شاخه های تازه و جدید در  جایی که میخواهید ایجاد شود.

  • وقتی که پروسه تمام شد اضافه های آن را جمع و جور و تمیز کنید

تمام شاخه های بریده شده را با چنگک چمن جمع آوری کنید و آن ها را در یک چرخ دستی قرار دهید. آن ها را در کاغذ های زباله ی قابل بازیافت بسته بندی کنید.

  • نکات ایمنی

شمشاد ها را تا سطحی کوتاه کنید که با ایمنی کامل از سطح زمین به آن می رسید. از نردبان متحرک برای کوتاه کردن بخش های بالایی شمشاد استفاده نکنید. از شمشادزن برقی زمانی که باران می آید استفاده نکنید. برای اینکه آفتاب انتهای بریده شده شاخه ها را نسوزاند شمشاد ها را صبح زود یا بعدازظهر کوتاه کنید.

در پایان میتوانید لیستی از شمشادزن ها را با برندهای متفاوت در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.