بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

انواع لامپ LED

لامپ های LED و مقایسه آن با لامپ های دیگر

لامپ LED چیست و چگونه کار میکند؟

LED مخفف (light emitting diode) دیود ساطع کننده نور است. میزان نوری که لامپ های LED دارند ۹۰% بیشتر از لامپ های رشته ای است. ال ای دی ها چطور کار میکنند؟  جریان الکتریکی از یک میکرو چیپ رد شده و یک منبع نور کوچک را روشن میکند که ما آن را ال ای دی مینامیم که در نتیجه نوری که میبینیم به وجود می آید. برای اینکه مشکلی در کارایی لامپ بوجود نیاید گرمای تولید شده توسط لایه ای که در تصویر زیر مشاهده میکنید جذب میشود. نام این لایه heat sinks است.

heat sink
heat sink

طول عمر لامپ های LED

عمر مفید لامپ های ال ای دی به صورتی متفاوت اعلام میشوند. LED ها معمولا نمیسورند و خراب نمیشوند. نور این لامپ ها به مرور زمان کم میشود. تاریخ انقضاء این لامپ هارا زمانی اعلام میکنند که نور لامپ به ۳۰% نور اولیه خود برسد. که برای مثال ۲۵۰۰۰ ساعت روی بسته درج میشود.

LED ها چگونه در نور پردازی استفاده میشوند

به علت اندازه این لامپ ها میتوان به شکل های مختلفی  آن هارا طراحی کرد. یک نوع طراحی همان طراحی لامپ های رشته ای قدیمی(مدل کلاسیک) است. در تصاویر زیر انواع لامپ های LED را مشاهده میکنید.از LED در تزئین دکور مغازه ها نیز استفاده میشود. ال ای دی ها فرصتی را برای نوآوری شما در طراحی فراهم میکند.

انواع طراحی لامپ LED
انواع طراحی لامپ LED

 

انواع طراحی لامپ LED
انواع طراحی لامپ LED

LED ها و مدیریت گرما

همانطور که گفته شد لایه ای (heat sinks) که در لامپ هست گرمای ال ای دی را گرفته و از داغ شدن آن جلوگیری میکند. کنترل گرمای لامپ بسیار در طول عمر تاثیر دارد. هر چه دمای آن بالا رود هم کارایی پایین آمده و هم عمر و نور دستگاه کم میشود.

نور لامپ های LED چه تفاوتی با لامپ های رشته ای و فلورسنت دارد

ال ای دی ها از جهت های زیادی با فلورسنت ها و رشته ای ها تفاوت دارند. LED ها قابلیت هدایت دارند. یعنی نور و گرما در جهتی که هدایت شده است منتشر میشود. ولی در دو لامپ دیگر نور و گرما در جهت های مختلف پخش میشوند.این بدان معنی است که لامپ های LED از انرژی به صورت بسیار کارامد استفاده میکنند. همینطور به معنی این است که مهندسی پیچیده ای نیاز است تا نور در تمام جهات مورد نیاز تابیده شود.

 

هدایت نور در LED ها
هدایت نور در LED ها

رنگ های موجود دو رنگ مهتابی(سفید) و آفتابی(زرد) است. برای تولید نور سفید LED های رنگی مختلف با فسفر پوشیده یا ترکیب شده تا رنگ سفیدی که در خانه استفاده میشود بوجود آید. فسفر یک ماده مایل به زرد است که LED را پوشانده است. از LED ها به صورت گسترده در لامپ های هشدار دهنده استفاده میشود. برای مثال در کامپیوتر ها یا هشدار دهنده رنگی بالای صفحه گوشیتان.

در لامپ های فلورسنت جریان به دو سر لامپ متصل شده که گاز درون لامپ را ملتهب میکند. این فرآند باعث ایحاد نور ماوراء بنفش(UV) شده که با برخورد به پوشش فسفر درون لامپ به نوری که شما مشاهده میکنید تبدیل میشود.

لامپ های رشته ای نیز جریان را از یک رشته رد کرده و آن را داغ میکند تا نور سفیدی از خود ساطع کند. ۹۰% انرژی در لامپ های رشته ای به گرما تبدیل میشود.

لامپ های LED در طول عمر – میزان مصرف و گرمای تولیدی نسبت به لامپ های دیگر برتری دارند.

 

انواع لامپ های ال ای دی از نظر طراحی:

 

مدل استوانه ای
مدل استوانه ای

مدل روبال
مدل رویال

مدل کلاسیک
مدل کلاسیک

مدل کارا
مدل کارا

مدل شمعی
مدل شمعی

انواع لامپ های ال ای دی را در سایت ابزار مارت میتوانید مشاهده کنید.