بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

روز کارگر

روز جهانی کارگر(روز کارگر)

نامگذاری روز کارگر

روز جهانی کارگر یا روزکارگر International Workers’ Day جشنی است که توسط طبقه کارگر در روز اول ماه مه(۱۱ اردیبهشت) برگزار می شود.

حزب‌های کمونیست، سوسیالیست و آنارشیست و اتحادیه‌های کارگری در بسیاری از کشورهای جهان این روز را با برگزاری تظاهرات و راهپیمائی‌های خیابانی برگزار می‌کنند. این روز، یادمانِ شورشِ کارگران آمریکایی در اول ماه مه ۱۸۸۶ در شیکاگو است.

ده‌ها سال است که به این مناسبت در این روز، در کشورهای مختلف (به استثنای ایالات متحده، کانادا و چند کشور کوچک) مراسم ویژه برگزار می‌شود. ایالات متحده و کانادا نخستین دوشنبه هر سپتامبر (شهریور ماه) را به عنوان «روز کارگر» برگزار می‌کنند.

تاریخچه روز کارگر

در سال ۱۸۸۶ بر اساس درخواست کارگران قرار بود ساعت کاری از ۱۰ ساعت به ۸ ساعت کاهش یابد. اما در روز اول می این طرح اجرا نشد. کارگران شروع به اعتراض کردند. بعد از چهار روز با ارسال ۱۲ هزار پلیس برای کنترل کارگران اتفاق ناگواری رخ داد. معترضان شهر شیکاگو که تعدادشان حدود ۹۰ هزار نفر بود در «میدان بیده = Haymarket» جمع شده بودند. رهبران اتحادیه کارگری بر گاریی سوار بودند. پلیس برای متفرق شدن کارگران به سمت این گاری رفتند. انفجاری در کنار گاری رخ میدهد و یک مامور و چند کارگر کشته میشوند و چند تن دیگر زخمی. بعد از این اتفاق ماموران به سمت معترضان شلیک میکنند. تعداد کشته شده ها در دسترس نیست ولی افراد زیادی مجروح شدند.  پلیس با اعمال خشونت موفق شد جمعیت را پراکنده‌سازد. در پی این حادثه، هشت تن به عنوان مسبّب دستگیر شدند که پنج نفر از آنان کارگر مهاجر آلمانی و یکی هم آلمانی تبعه آمریکا بود. دادگاه یکی از این دستگیرشدگان را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد و بقیه محکوم به اعدام شدند که فرماندار ایالت مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد. یکی از محکومان به اعدام، پیش از اجرای حکم خودکشی کرد و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند.

با رسیدن اخبار مربوط به این تظاهرات، کشتار و اعدام به سایر کشورها، در گوشه و کنار جهان مراسم یادبود برگزار و هر سال هم تکرار شد که به تدریج اول ماه مه، روز جهانی کارگر عنوان گرفت. چون اعدام‌شدگان شیکاگو عمدتاً آلمانی بودند، در سال ۱۹۳۳ حزب نازی آلمان روز اول ماه مه را روز ملی و تعطیل عمومی اعلام کرد.

البته نباید نقش اتحادیه های کارگری را دست کم گرفت. قبل از این موضوع سرمایه داران اجازه تشکیل اتحادیه های کارگری را به کارگران نمیدادند. با تشکیل این اتحادیه ها قدرت کارگر ها بیشتر شده و امکانات بیشتری کسب کردند. با بر گزاری این تظاهرات تعداد کودکان کار کمتر شده و وضعیت اقتصادی و رفاهشان ارتفاء پیدا کرد.

 

روز کارگر
روز کارگر

در روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۲۵ (اول ماه مه ۱۹۴۶ میلادی) تظاهرات کارگران در کرمانشاه مورد حملهٔ پلیس قرار گرفت. در این تظاهرات ۱۴ کارگر کشته و ۱۲۰ کارگر زخمی شدند. این کارگران نخستین جانباختگان اول ماه مه در ایران هستند. در حمله پلیس استانبول به تظاهرات کنندگان در این روز در سال ۱۹۷۷، ۳۴ کارگر ترک کشته شدند، در عراق هم توسط حزب کمونیست عراق هرسال مراسم و تظاهرات روز کارگر در بغداد و سایر شهرهای عراق برگزار می‌شود.

روز کارگر به می دی (may day) و لیبر دی (labor day) نیز معروف است.

 

ویدیویی را مشاهده میکنید که به صورت مختصر اتفاقات روز کارگر را بیان میکند.