بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

چگونه برای حیاط خود دیوار بسازید؟

ساخت و یا بازسازی یک دیوار برای باغ خانه معمولا کار مشکلی نیست در اینجا لیستی از کار هایی  که باید انجام دهیم را اورده ایم:

ساخت دیوارها وابستگی زیادی به اب و هوا دارند به طور مثال در هوای بارانی و سرد نباید برای ساخت دیوار اقدام کرد.

دیواری که در عکس مشاهده می کنید در جولای ۲۰۰۷ ساخته و رنگ امیزی شده است و چون ما در مقابل باران از ان مراقبت کردیم خیلی طولانی تر از زمان پیش بینی شده دوام داشت.

ساخت و یا بازسازی یک دیوار
ساخت و یا بازسازی یک دیوار

تخریب دیوار قبلی در صورت وجود

در عکس زیر مشاهده می کنید که یک دیوار باغ در کنار دیوار بیرونی یک ساختمان ساخته شده است که به علت فاصله ای که هنگام ساخت بین این دو قرار گرفته و به اصطلاح تکیه کردن دیوار باغ به دیوار خانه دیوار باغ تخریب شده است.

دیوار باغ تخریب شده
دیوار باغ تخریب شده

در تصویر مشاهده می کنید که دیوار قدیمی در چاله ای به عمق ۱۵۰میلی متر قرار داشته است. برای ساخت دیوار جدید باید سطح زیرین کاملا تراز باشد. برای اینکار می توانید از یک بونکر(مخلوط کن سیمان) استفاده کنید. با استفاده از این روش دیوار شما مقاومت بسیار بیشتری خواهد داشت.

پیریزی دیوار
پیریزی دیوار

یک راهکار خوب برای جداکردن ملک خود از مکان های عمومی استفاده از فنس به جای دیوار است ک این فنس ها را میتوان از شرکت های داربست اجاره کرد.

جداکردن ملک خود از ملک مشا
جداکردن ملک خود از ملک مشا

 

شروع ساخت دیوار

در تصویر زیر چون به دیوار همسایه متصل می شویم تمام ردیف ها را از سمت راست شروع به چیدن می کنیم پس تمام بلوک ها در محدوده ی زمین خودمان قرار خواهد گرفت.

در تصویر مشاهده می کنید که من ردیف اول را چیده و سپس ردیف های دیگر را روی آن می چینم.

هرگز سعی نکنید که تمام دیوار را یکباره تمام کنید چون وزن بلوک های بالای اگر قبل از خشک شدن بلوک های پایین قرار گرفته باشند باعث فشار زیاد به بلوک های پایین می شود.

چیدن بلوک ها
چیدن بلوک ها

جلوگیری از نفوذ آب

برای زمانی که باران شروع به باریدن می کند حتما نایلون یا چیزی که در مقابل نفوذ  آب جلوگیری می کند همراه داشته باشید .اگر بلوک ها خیس شده باشند اطمینان حاصل کنید که قبل از سفت شدن بتن بلوک ها خشک شده باشند این فرایند ممکن است چند روز طول بکشد و خسته کننده شود.

جلوگیری از نفوذ آب
جلوگیری از نفوذ آب

قسمت آبی دیوار همسایه که ما تا آنجا دیوار خواهیم ساخت و قسمت سبز محل قرارگیری در خواهد بود. کار را با ساخت بتن شروع می کنیم سپس لایه به لایه روی هم می چینیم و روی آنها را با بتن و ملات میپوشانیم(ترکیب بتن و ملات باید ۱ به ۲ باشد).

ابتدا اطمینان حاصل کنید که ردیف اول مستقیم و خوب چیده شده باشد سپس ردیف های بعدی را روی ان بچینید.

شروع دیوار چینی
شروع دیوار چینی

هر بلوک را پس از اتمام چک کنید سپس به بلوک دیگر بروید. در این نمونه ما از سمت راست شروع کردیم که این باعث اتصال راحت تر دیوار جدید به دیوار قدیم می شود. برای اینکار از تراز استفاده کنید.

تراز کردن
تراز کردن

تمام کردن ردیف اول

 

اطمینان حاصل کنید که تمام بلوک ها روی هم و روی خط مستقیم باشند و تمام انها با بتن پوشیده شوند سپس ردیف یا بلوک بعدی را بچینید.

تمام بلوک ها روی هم و روی خط مستقیم
تمام بلوک ها روی هم و روی خط مستقیم

ساخت ردیف های بعدی دیوار

زمانی که ردیف دوم را اغاز می کنیم بایستی با یک نصف بلوک کارکنیم و از فیکس بودن ان با ردیف پایین و قرار گرفتن در یک ردیف مستقیم اطمینان حاصل کنیم.

ساخت دیوار
ساخت دیوار

در زیر نمونه ای از آن را مشاهده میکنید.

شروع ردیف دوم
شروع ردیف دوم

 

ردیف ها را نوبتی ادامه دهید و اطمینان حاصل کنید ک در یک ردیف مستقیم باشند.

ردیف های بعدی
ردیف های بعدی

ردیف ها را پشت سر هم با یک بلوک کامل و سپس یک بلوک نصفه تا بالا ادامه دهید. تا زمانی که به ارتفاع مورد نظر خود برسید.

ردیف های بعدی
ردیف های بعدی

دیوار کامل شده

 

تصویر زیر دیوار کامل را به شما نشان میدهد.

اتمام دیوار
اتمام دیوار