بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

راهنمای مبتدی ابزار برقی

راهنمای مبتدی ابزار برقی

به فکر هدیه دادن ابزار هستید. یا میخواهید وسایل دست سازی درست کنید. این مقاله کاملا برای افراد تازه وارد نوشته شده است. بخش های تعمیر و نگهداری خانه – ساخت و ساز – کار با چوب – کار با فلز و صنایع دستی را پوشش خواهیم داد.

درباره هر ابزار توضیحات پایه ای – قابلیت ها و نکات خریدی بیان میشود. اگر این مطلب برای شما مفید بود خوشحال میشیم اون رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بزارید.

۱-دریل برقی:

دریل چکشی مدل M0801K ماکیتا
دریل چکشی مدل M0801K ماکیتا

چه کاربردی دارد؟

یک دریل برقی برای سوراخکاری در سنگ – سیمان – فلز – چوب – شیشه – پلاستیک – آجر و کاشی مورد استفاده قرار میگیرد. طیف گسترده ای از مته ها با طول های متفاوت بر اساس قطعه ای که میخواهید سوراخکاری کنید وجود دارد. برای آشنایی با انواع مته میتوانید مقاله انواع مته را مشاهده کنید.

چگونه کار میکند؟

مته در سه نظام دریل نصب می شود و دریل آماده سوراخکاری خواهد بود. دو نوع سه نظام موجود است. اولین نوع سه نظام آچاری که با آچار باز و بسته شده و نوع دوم که سه نظام اتوماتیک است با دست باز و بسته میشود. دریل ها با یک سه نظام عرضه میشوند که شما در صورت تمایل میتوانید آن را تعویض کنید. سه نظام به شما این امکان را میدهد تا مته را محکم نگه داشته و مته منحرف نشود و به شما امکان سوراخکاری بهتر را میدهد. سه نظام های اچاری مته را به صورت محکم تری نگه میدارند. سه نظام ها از نظر حداکثر قطر دریلی را که میتوانند نگه دارند به دسته های ۱۰- ۱۳و ۱۶ میلی متر . دسته بندی میشوند. این عدد قطر ته مته است که در سه نظام قرار میگیرد. برای مثال در سه نظام ۱۳ میلی متری هر مته ای که قطر مقطع آن کمتر است ۱۳ میلی متر است را میتوانیم در سه نظام نصب کنیم. در مته ها دو عدد دیگر وجود دارد که یکی طول مته است در حالتی که مته در سه نظام نیست. و عدد دیگر طول کارگیر که حداکثر طول سوراخکاریی است که با آن مته میتوان انجام داد. در مواردی که میخواهید سوراخکاری در زاویه های نا متعارف انجام دهید میتوانید از رابط ۹۰ درجه استفاده کنید. برای خرید مته و دریل میتوانید به سایت ابزار مارت مراجعه کنید. توان دریل نیز فاکتور بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد برای بررسی توان مورد نیاز برای کار شما میتوانید به مقاله های راهنمای خرید دریل شارژی و برقی خانگی و نجاری مراجعه کنید. اگر میخواهید از دریل خود به عنوان پیچگوشتی استفاده کنید دستگاه باید دارای دیمر باشد یا کلید گازی داشته باشد.

مواردی که باید در نظر بگیرید:

داشتن قابلیت کنترل سرعت – چپگرد و راست گرد – ترکمتر – دیمر و ….. میتواند روی کیفیت کار شما تاثیر داشته باشد. برای داشتن اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله انتخاب دریل مناسب مراجعه کنید.

۲-دریل شارژی:

دریل چکشی شارژی مدل GSB120-LI بوش
دریل چکشی شارژی مدل GSB120-LI بوش

چه کاربردی دارد؟

دریل شارژی مانند دریل برقی برای سوراخکاری در مصالح مختلف قابل استفاده است. علاوه بر آن دریل های شارژی قابلیت پیچگوشتی را دارند که میتوانید پیچ ها را با این دریل ها باز و بسته کنید. دریل شارژی مانند دیگر ابزار شارژی این امکان را به شما میدهد که بدون سیم به کار خود ادامه دهید و دیگر به پریز احتیاجی نخواهید داشت. دریل های شارژی میتواند در شرایط کاری سخت بیشتر به کار آید. بالای نردبان روی سقف و هر جای دیگری که فکرش را بکنید. از نظر کار با یک دست دریل شارژی دارای مزیتی است نسبت به دریل برقی. توان دستگاه های شارژی نسبت به دستگاه های برقی پایین تر است حتما به این نکته توجه کنید. باتری دریل های شارژی در دو مدل نیکل کادمیوم و لیتیوم یون تولید میشود. باتری نیکل قدیمی تر است و دیگر منسوخ شده است این باتری ها باید کاملا خالی شوند تا بتوان آن هارا شارژ کرد و زمانی که کاملا پر شد میتوانید آن را از شارژ دربیارید. باتری های لیتیوم یون شارژی بیشتری نگه میدارند و شارژ کردنشان راحت تر است. اگر از دستگاه ممتد استفاده نکنید در باتری های نیکلی باتری خراب میشود ولی در باتری های لیتیوم یون فقط امکان ضعیف شدن باتری وجود دارد.

زمان کار مشخصی نمیتوان برای باتری مشخص کرد این زمان به حجم کار شما بستگی دارد. اگر دیواری بتنی را سوراخکاری کنید میزان شارژدهی کمتری خواهید داشت نسبت به سوراخکاری دیوار سفالی.

اگر میخواهید دیواری بتنی را سوراخکاری کنید داشتن قابلیت چکشی مورد نیاز خواهد بود.

چگونه کار میکند؟

دریل های شارژی در مدل ۱۰ و ۱۳ میلی متری موجود هستند. باتری این دستگاه ها از ۱۰.۸ ولت شروع شده و تا ۳۶ ولت هم موجود است. ولتاژ بیشتر به معنای شتاب و قدرت بیشتر برای سوراخکاری است. از طرف دیگر ولتاژ بیشتر یعنی وزن بیشتر.

مواردی که باید در نظر بگیرید:

مانند دریل برقی باید به قابلیت کنترل سرعت – چپگرد و راست گرد – ترکمتر – دیمر و …. توجه کنید.

۳- عمودبر:

عمودبر
عمودبر

چه کاربردی دارد؟

اره عمودبر برای برش چوب – پلاستیک – فلز و دیگر مواد قابل استفاده است. اره چوب و فلز برای عمود بر موجود است که بر اساس قطعه ای که میخواهید برش دهید باید نوع اره خود را انتخاب کنید. از آنجایی که تیغه اره باریک و نازک است میتوان برش هاس دایره ای در قطعه های ورقه ای ایجاد کرد. اره عمود بر حداکثر برای برش ورقه های چوبی با ضخامت ۴۰ میلی متر کاربرد دارد.

مواردی که باید در نظر بگیرید:

قابلیت کنترل سرعت روی کلید برای شروع و پایان برش بسیار مفید است. برخی از عمود بر ها دارای کنترل سرعت به صورت جدا است که میتواند بسیار اذیت کننده باشد. زمانی که نیاز به برش با ضخامت های بیشتر است اره میزی و فارسی بر کاربرد بهتری خواهد داشت. اره میزی برای برش هایی با طول زیاد کاربرد بیشتری دارد.

۴-اره گرد بر:

چه کاربردی دارد؟

گردبر یک اره با توان بالا است (۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ وات) که دارای تیغه ۱۸۴ میلی متر به بالا است. توانایی برش به صورت ممتد تا ضخامت ۹۰ میلی متری را دارد. به علت تیغه محکم تر گردبر برش های چهار گوش بهتری را میتواند بوجود آورد. دندانه های بزرگ گرد بر باعث افزایش سرعت برش میشود که نسبت به اره عمود بر میتواند برش های بلند تر  و دقیق تری در ضخامت های بیشتر بزند. اره گردبر میتواند روی یک ریل قرار گرفته و یا با کمک خطکشی که روی آن است برش های دقیق بدهید.

مواردی که باید در نظر بگیرید:

در خرید گرد بر باید به توان – امکان برش ۴۵ درجه و اتصال مکنده توجه کرد. با قابلیت برش ۴۵ درجه میتوانید برش هایی با زاویه ۴۵ درجه از دو طرف ایجاد کنید. قابلیت مکنده نیز خاک اره بوجود آمده را از روی قطعه کار جمع میکند تا دیدی بهتر را هنگام برش برای شما فراهم آورد.

 

۵-فرز مینیاتوری :

این ابزار برای کارهای خانگی با فرز انگشتی در یک رده قرار می گیرد. فرز انگشتی در صنعت به طور مثال در ریخته گری مواد برای شکل دهی به قطعات پس از ریخته گری و یا ترمیم شکل قالب فلزات استفاده می شود. این ابزار می تواند برای بریدن , خالی کردن درون قطعه , حکاکی کردن , تیز کردن , پلیسه گیری و.. مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه کار دستگاه :

فرزهای مینیاتوری همانند دریل ها هستند ولی ظریفتر که برای کار با یک دست طراحی شده اند. آنها موتور الکتریکی با توانایی چرخش با سرعت بالا تا ۳۵۰۰۰ دور در دقیقه را دارند که این چرخش را به گیره ای منتقل میکند که قابلیت اتصال به انواع و اندازه های  مختلف ابزار جانبی را دارد.

لیست ابزار جانبی قابل اتصال به فرز میناتوری :

  1. سری فرزهای مینیاتوری در اندازه ها و شکل های مختلف که برای سوراخکاری و پرداختکاری و پلیسه گیری و… استفاده می شوند.
  2. صفحه های فرز که برای تمیزکاری یا برش چوب و پلاستیک (و فلزات در لایه های نازک) استفاد می شود.
  3. ابزار پرداخت کاری ابزارهای ریزی هستند که برای پرداخت کردم فلزات جهت رسیدن به سطح خوب و صیقلی استفاده می شوند
  4. صفحات برش آهن (ر ضخامت های کم) و برای برش چوب و پلاستیک.
  5. ابزار برش الماسه که برای برش آهن مورد استفاده قرار می گیرد.
  6. پلاستیک وسیم های نرم که جهت تمیزکاری سطح استفاده می شوند.
  7. سری های مخصوص برش با سرعت بالا ک برای پرداختکاری یا سوراخکاری در فلزات نرم و پلاستیک و چوب مورد استفاده قرار می گیرند.
  8. سری کاربید تنگستن که برای برای برش فولاد ضد زنگ و فولاد سخت شده و چدن و سرامیک ها طراحی شده اند.
  9. سری الماسه شیشه بر برای حکاکی کردن و برش شیشه و سرامیک و فلزات سخت
  10. سری های کوچک دریل.

توجه داشته باشید که سری های بلندتر از ۱ اینچ و سری های انحنا دار مناسب فرز مینیاتوری نیست چون این فرز برای کارهای ظریف همچون ساخت جواهرات استفاده می شوند.

فرز مینیاتوری مدل 4000-4/65 درمل
فرز مینیاتوری مدل ۴۰۰۰-۴/۶۵ درمل

۶–فرز همه کاره :

فرز همه کاره نوعی ابزار برقی است که موتور داخلی یک نوسانگر را به نوسان در می آورد که با زاویه به عقب و جلو حرکت می کند.

چندین نوع از ابزار مختلف می توانند به فرز همه کاره متصل شوند که عبارتند از:

۱ –سری برنده که برای بریدن چوب و پلاستیک و فلزات غیر آهنی استفاده می شود.

۲ –تیغه های بی متال برای برش فلزات آهنی

۳ _کارتک طراحی شده برای تمیز کردن سطح دیوارها از سیمان اضافه

۴ _تیغه های پوشش داده شده برای برش کاشی و پرداخت کاری سنگ ها

۵ _تیغه پرداختکاری برای  پرداخت چوب و پلاستیک

یک فرز همه کاره در جایی که اره های معمولی و اره های منبت کاری نمی توانند کار کنند کارایی دارد.این دستگاه تیغه هایی دارد که می تواند نسبتا آرام و با دامنه حرکت بالا حرکت کند که در صورت تنظیم نبودن به وسیله ضربه خواهد زد.

فرز همه کاره در سمت دیگر تیغه هایی دارد که با سرعت بالا(۱۰۰۰۰ نوسان بر ثانیه ) و با دامنه حرکت کم و در یک زاویه کوچک حرکت می کند بنابرین ابزارها دامنه حرکت کمی در جهت عمود به قطعه کار دارند.

فرز همه کاره برای تمیزکاری نیز استفاده می شود ولی استفاده اصلی آن برش زاویه دار است.

فرز همه کاره شارژی مدل PMTS10-12V تروتک
فرز همه کاره شارژی مدل PMTS10-12V تروتک

۷- اره پروفیل بر

اره پروفیل بر همانند اره فارسی بر است با این تفاوت که این اره برای برش ۹۰ درجه استفاده می شود. یک دیسک صفحه برنده با قطر حدود ۱۴ اینچ عمل برش را انجام می دهد.

احتمالا این ابزار در مصارف خانگی کاربرد زیادی ندارد زیرا مانند اره فارسی بر توانایی برش های زاویه دار را ندارد که هنگام کار همانند ساخت درها لازم و ضروری است.

اره پروفیل بر مدل CM355C ای پی ان

۸-اره افقی بر:

کاربرد:

اره افقی بر یک ابزار مفید برای برش چوب،پلاستیک و فلز است.این ابزار مانند اره عمود بر است ولی معمولا قدرت بیشتر و تیغه بلندتری(تا ۸ اینچ) دارد.این ابزار همچنین دراز و باریک است و می توان با دو دست برای کنترل بهتر نگه داشته شود.

این اره مفید برای برش طول چوب و تراز کردن سطوح،کف تخته ای،لوله پلاستیکی،نوار فلزی و کار تخریب است.

چیز هایی که باید در نظر بگیرید:

وقتی بک اره برقی می خرید،سراغ دستگاهی با توان کمتر از ۸۰۰ وات نروید چرا که هنگام برش بخش های ضخیم تر چوب به مشکل بر می خورید.امکان تغییر و کنترل سرعت در بزش نیز یک ویژگی مفید و موثر است.

اره افقی بر مدل US400XE آاگ
اره افقی بر مدل US400XE آاگ

۹-دستگاه های سنباده:

این دستگاه جهت هموارسازی چوب،از بین بردن رنگ و پرداخت سطح فلز به کار می رود. ۲ نوع عمده از این دستگاه ها وجود دارد: سنباده های نواری و سنباده های لرزان

سنباده نواری:

نوار سنباده به صورت دایره ای و پیوسته توسط موتور چرخانده می شود.نوارهای سنباده درجه سختی های مختلفی دارد که قابل تعویض نیز هستند و هم برای پرداخت اولیه و هم پرداخت نهایی مناسب اند.

این دستگاه بخاطر عملکرد خاصش خاک چوب را از چوب دور کرده و موقع کار کردن(بر خلاف سنباده لزران)گیر نمی کند.همچنین بخاطر غلطک هایی که دارد سخت می توان گوشه ها را سنباده زد.پهنای نوار آن معمولا ۲ تا ۴ اینچ است.

سنباده لرزان:

این دستگاه از صفحه سنباده استفاده می کند.وقتی این صفحه نصب شد دستگاه آن را به صورت لرزشی می چرخاند.احتمال گیر کردن کاغذ سنباده نسبت به سنباده نواری بیشتر است.انواع مستطیل شکل آن ها مناسب برای سنباده زدن گوشه ها هستند.

نمونه مشتی این دستگاه هم وجود دارد که چون سایز کوچکی دارد و سبک است می توان با یک دست با آن کار کرد.

صفحه سنباده برای مینی فرزها:

پد پشتی پلاستیکی و صفحه های دایره ای شکل سنباده زنی لوازم جانبی مینی فرز ها است که از آن ها برای نقاطی که نمی توان از سنباده های نواری و لرزان استفاده کرد به کار می رود.

سمباده لرزان گرد مدل EX150ES آاگ سمباده لرزان گرد مدل EX150ES آاگ
سنباده لرزان گرد مدل EX150ES آاگ

سنباده زن نواری مدل DWP352VS دیوالت
سنباده زن نواری مدل DWP352VS دیوالت

۱۰-دریل های با سیستم مته گیر SDS:

نحوه کار :

دریل و مته ای که با سیستم SDS کار میکنند چند مزیت نسبت به دریل های معمولی دارند. اولین مزیت سیستم تعویض راحت مته در دریل های SDS می باشد به این صورت که سر دریل را به عقب کشیده و انتهای مته در سوراخ سر دریل قرار می گیرد با رها کردن سر دریل شیارهای دریل روی شیار های موجود روی مته چفت شده و مته روی دریل محکم می شود. برای جدا کردن مته نیز همان گونه سر دریل را به عقب کشیده و مته به راحتی خارج می شود.مزیت بعدی این دریل و مته ها شیار های موجود روی دریل هاست که در سرعت و قدرت های بالا جلوی چرخش مته درون دریل را می گیرد و باعث محکم ایستادن مته ها می شود. این مزیت در بتن کن ها که با قدرت بالاتری برای سنگ تراشی کار می کنند برای محکم نگه داشتن مته وضربات چکشی بسیار مفید است.

سه نظام SDS
سه نظام SDS

توجه داشته باشید:

دریل های SDS می توانند برای موارد استفاده جز سنگ تراشی یا بتن کنی فقط روی چرخش تنظیم شوند و یا اینکه برای بتن کنی روی حالت چکشی-چرخشی تنظیم شوند.

در بعضی دریل ها نیز می تواند فقط روی حالت چکشی و بدون چرخش تنظیم شود, این دریل ها در محدوده ی توان ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ وات قرار دارند و برای سرعت کم و نیروی بالا طراحی و آماده شده اند.

یک سیستم مکانیکی یا الکترونیکی روی این دریل ها وجود دارد که حد نهایی نیروی دریل را کنترل میکند (مخصوصا برای زمان هایی ک مته درن دیوار گیر کرده باشد) که در صورت نبودن آن زمانی که مته دون دیوار گیر کرده باشد و شما محکم دریل را نگرفته باشید می تواند دریل را از دست شما رها شده و کنترل آن از دست شما خارج شود, این نیرو میتواند به قدری زیاد باشد که در صورت محکم گرفتن دریل باعث چرخش شانه شما شود.

دریل بتن کن ماکیتا با سه نظام SDS
دریل بتن کن ماکیتا با سه نظام SDS

سه نظام هایی نیز وجود دارد که روی دریل های SDS قرار می گیرد و می توان  روی آن ها از مته های معمولی استفاده کرد.

سه نظام تبدیل SDS به معمولی
سه نظام تبدیل SDS به معمولی

۱۱-اره فارسی بر:

نحوه کار:

این اره برای برش طول چوب ار ۲ تا ۹ اینچ استفاده می شود> این ابزار اساسا شبیه یک اره گرد بر است اما تیغه آن ضخامت بیشتری دارد. موتور و تیغه روی بازویی نصب شده که از انتها به پایه دستگاه لولا شده و برای برش چوب باید دسته را به سمت پایین بیاوریم.

این ابزار یک برش دقیق را به شما ارائه می دهد که می توانید چوب را تا زاویه ۴۵ درجه برش دهید. فارسی بر ها به شما امکان برش های اریب و کج را می دهند. یک فارسی بر ۱۰ اینچی کشویی یک سرمایه گذاری عاقلانه حتی برای کسانی است که می خواهند خودشان در منزل یا کارکاه خانگی کار برش را انجام بدهند. عمل کشویی اجازه می دهد که تخته چوب را ۲ تا ۹ اینچ برش دهد. برای برش های چهارگوش روی چوب های سبک مثل چوب هاب ریلی و قاب عکس، یک ۸ اینچی که کشویی نباشد نبز کافی است.

توجه داشته باشید:

هیچ وقت از یک تیغه کند برای اره گرد بر و فارسی بر استفاده نکنید، تیغه های کند ممکن است در چوب گیر کنند و منجر به یک حادثه شوند.

اره فارسی بر کشویی 255 میلیمتری MS255T ای پی ان
اره فارسی بر کشویی ۲۵۵ میلیمتری MS255T ای    پی ان

۱۲-مینی فرز ها:

نحوه کار:

مینی فرز ها یک ابزار ارزشمند برای برش فلزات،پلاستیک،ورق،سنگ تراشی مثل سنگ،آجر،بتون و کاشی است. همچنین می توانید برای سنباده زدن موارد گفته شده نیز استفاده کنید.

برای برش فلز از دیسک های مصرفی که از مواد ساینده ساخته شده است استفاده می شود. این دیسک ها در سایز های ۴ تا ۹ اینچ با قطر های مناسب در دسترس هستند. برای برش سنگ، بتون و کاشی می توان از صفحه ساب و الماسی استفاده کرد. دیسک های الماسی عمر طولانی تری دارند ولی گران ترند. مینی فرز ها ابزار های راحت و در دسترسی هستند که کار برش را آسان می کنند. مطمئن شوید که ابزارتان لبه های تیزی داراست.

لوازم جانبی های متعددی مثل پد های سنباده زنی و برس برای این ابزار موجود است برای از بین بردن رنگ و زنگ می توانند استفاده شوند.

مینی فرز BEWS18-125 آاگ شارژی
مینی فرز BEWS18-125 آاگ شارژی