بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه

برای انتقال داده از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگرتحت شبکه، فرآیندی نرم افزاری و سخت افزاری باید طی شود. مثلا کدگذاری و دسته بندی شود، مقصد مشخص شود و در نهایت به یک داده قابل انتقال تبدیل و از طریق کابل شبکه منتقل شود. در واقع کابل شبکه رابط بین دستگاه ها در شبکه است و فقط می تواند صفر و یک را منتقل کند.

کابل شبکه ۸ سیم داخلش هست که توسط یک سوکت RJ45 مخفف (Registered Jack) به کارت شبکه دستگاه ها وصل می شود تا اطلاعات بین دو دستگاه جابجا شود.

کابل شبکه
کابل شبکه
سوکت RJ45
سوکت RJ45
سوکت RJ45
سوکت RJ45

داخل کابل شبکه یا کابل LAN:

کابل شبکه ۸ سیم با رنگ های مختلف دارد: ۴ تا رنگ اصلی و ۴ تا رنگ فرعی. رنگ های اصلی سبز، آبی، نارنجی و قهوه ای و رنگ های فرعی ترکیب رنگ های اصلی با رنگ سفید  است مانند سفید سبز. هر رنگ اصلی و فرعی تشکیل یک زوج می دهند. مثلا رنگ سبز و رنگ سفبد سبز می شود یک زوج که به هم پیچیده می شوند. رنگ اصلی برای ارسال سیگنال مثبت و رنگ فرعی برای  ارسال سیگنال منفی است.

انواع کابل شبکه:

سه نوع کابل شبکه (Ethernet Cable) یا (LAN Cable) اصلی داریم: کابل شبکه کواکسیال Coaxial، کابل شبکه فیبر نوری و کابل شبکه زوج به هم تابیده ( Twisted Pair ).

کابل کواکسیال به دلیل عدم انعطاف و محدودیت اندازه، فیبر نوری به دلیل گران بودن که بیشتر برای مقاصد نظامی و گسترده به کار می رود، از زوج به هم تابیده برای مصارف خانگی و متداول استفاده می شود.

کابل شبکه به دو نوع شیلد دار (STP) مخفف (Sheilded Twisted Pair) و بدون شیلد (UTP) مخفف (Unsheilded Twisted Pair) تقسیم می شود. شیلد به منظور جلوگیری از نویز های خارجی و داخلی به کار می رود. شیلد می تواند دور زوج سیم ها، دور کل سیم ها و دور ۴ تا سیم بسته شود. برای کاهش بیشتر نویز ها می توان دور کل سیم ها و دور زوج سیم ها بسته شود.

کابل شبکه UTP و STP
کابل شبکه UTP و STP

دسته بندی کابل شبکه:

کابل شبکه بر اساس سرعت و پهنای باند و خصوصیات الکترونیکی به دسته های مختلفی تقسیم می شود. به دسته Category می گویند که به طور مخفف Cat نوشته می شود. مثل Cat 6 که به معنای کابل شبکه از دسته ششم هست.

هر نسل جدیدی که معرفی می شود پهنای باند بیشتر و نویز پذیری کمتری دارد. مثلا یکی از تفاوت های میان Cat 5 و Cat 6 این است که سیم های کابل Cat 6 بیشتر به هم پیچیده شدند تا نویز پذیری کمتر باشد. توجه داشته باشید که سرعت شبکه تابع کمترین سرعت انتقال در کل شبکه است یعنی اگر دستگاهی در شبکه سرعتش کم باشد شبکه از آن سرعت تبعیت کرده و سرعت کلی شبکه کم می شود. بنابراین حتما نیاز نیست شما جدید ترین کابل را بگیرید چون باید بقیه تجهیزات شبکه شما از سرعت و امکانات آن کابل پشتیبانی کند.

نحوه انتقال دیتا توسط کابل شبکه:

دو مدل انتقال دیتا داریم یا با ۴ تا سیم یا با ۸ تا سیم. در مدل ۴ سیمه (Cat 5) از ۲ سیم برای انتقال دیتا و ۲ سیم هم برای دریافت استفاده می شود. در این حالت پهنای باند تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه ساپورت می شود. برای پهنای باند ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه به بالا مجبوریم از هر ۸ سیم (Cat 6-7) استفاده کنیم. در این حالت ۴ سیم برای ارسال و ۴ سیم برای دریافت دیتا استفاده می شود.