بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

اتولوله چیست و نکات ایمنی استفاده از آن

اتولوله و نکات ایمنی استفاده از آن

اتولوله (دستگاه جوش لوله سبز) برای اتصال انواع لوله های سبز ( PE ، PP-R و PB) و پروپیلن استفاده میشود. این محصول در گروه محصولات تاسیساتی قرار میگیرد. اتولوله ها معمولا با وسایل جانبی مانند دستکش، متر، آلن، قیچی لوله بر، لقمه با سایز های متفاوت و پیچ گوشتی همراه هستند.

لوله سبز و پروپیلن
لوله سبز و پروپیلن

لقمه

اتو لوله سبز دارای یک یا دو المنت برقی است و لقمه هایی که به شکل نری و مادگی کاربرد دارند.لقمه ماده برای ورود لوله و لقمه نر برای اتصال و ایجاد حرارت و گرم کردن لوله استفاده می شود. بر اساس اندزه لوله باید لقمه مناسب انتخاب شود. در هنگام خرید اتولوله مورد نظر باید توجه کنید کدام سایز های لفمه را نیاز دارید. در هنگام اتصال لقمه باید تمیز باشد. برای نصب لقمه ها از اچار مخصوص (الن) استفاده کنید.

نحوه استفاده

 1. ابتدا لوله را به اندازه دلخواه به وسیله قیچی لوله بر به اندازه دلخواه برش دهید.
 2. بعد دستگاه اتو لوله را روی پایه مخصوص قرار دهید و لقمه مناسب با قطر لوله را انتخاب کنید.
 3. لقمه ها را تمیز کنید و روی راکت لوله به شکلی که تماس کامل بین المنت و لقمه باشد،نصب کنید.لقمه ها را با آچار مخصوص به راکت محکم کنید.
 4. پس از اتصال دستگاه جوش لوله سبز به برق و گرم شدن اتو تا ۲۶۰ درجه،و خاموش شدن چراغ ترموستات که به معنی آماده به کار بودن دستگاه می باشد.
 5. با استفاده از آچار آلن میتوانید لقمه هارا به خوبی ببندید و دستگاه را روشن کنید.
 6. با استفاده از المنت های دستگاه دمای مورد نظر خود را تنظیم کنید.
 7. برای شروع، هر دو کلید (کلید روشن و خاموش) بالای دستگاه را روشن کنید(هر کلید برای یه المنت است) سپس دیمر را روی حرارت دلخواه می گذاریم. پس از مدتی به دمای تنظیم شده می رسد.
 8. بعد از گرم شدن این دو قطعه،آن ها به راحتی . بدون چرخش در هم فرو ببرید و به هم متصل کنید.حتما به شکل صحیح و با زاویه مناسب دو قطعه را در هم قرار دهید چرا که بعد از سرد شدن امکان جدا کردن آن ها وجود ندارد.
 9. برای اطلاع کامل از زمان جوش و مدت سرد شدن می توانید جدولی که مرتبط با اطلاعات جوش هست را بخوانید.معمولا در دفترچه دستگاه قرار دارد.اما به طور کلی،اگر اتصال را با دست لمس می کنید،نباید احساس داغی و گرمای زیادی کنید.
 10. پس از استفاده،دمای دستگاه به علت تماس با لوله جامد پایین می آید. در این هنگام ترموستات دستگاهبطور خودکار مجددا دما را بالا می برد.

اگر لوله ها از نوع پروپیلن هستند به این شیوه عمل کنید:

بعد از مراحل اتصال به برق و اندازه زدن لوله ها به این شیوه عمل کنید.در اتصال لوله های پروپیلن فقط باید اتصالات قطعات به صورت لبه به لبه انجام شود.در ابتدا از هر دو قطعه و به یک اندازه به وسیله اتو یک لایه بردارید و بعد از آن با قرار دادن راکت حرارتی در مقابل لوله ها و گرم شدن آن ها،دوسر لوله را به هم فشار دهید.

بعد از اینکه کار با دستگاه تمام شد،دستگاه را خاموش کنید و از برق بکشید و اجازه دهید دستگاه خنک شود.لقمه ها و راکت حرارتی را بعد از خنک شدن تمیز کنید تا ذرات سوخته باعث نقص در کار نشود.

به این نکته توجه کنید که با استفاده از دستگاه جوش لوله سبز دیگر نیازی به استفاده از هیچگونه چسبی ندارید.

همانطور که در مورد ۹ اشاره شد جدولی مانند جدول زیر در دفترچه راهنمای محصول موجود است.

جدول راهنمای جوش
جدول راهنمای جوش

توجه ۱:

به این دلیل که برند های مختلف تفاوت هایی با هم دارند حتما دفترچه راهنمای محصول را مطالعه فرمائید.

توجه ۲:

تنها پس از پایان کار میتوانید هر دو کلید را خاموش کنید و در هنگام جوش نیازی به روشن و خاموش کردن کلید ها نیست، زیرا دما از طریق ترموستات به صورت خودکار تنظیم می شود.

نکات ایمنی استفاده از دستگاه:

 • برای محافظت از پوشش راکت، پس از استفاده یا هنگام خنک شدن، آن را روی پایه دستگاه قرار دهید.
 • از بین رفتن لایه تفلون لقمه هاباعث کاهش کیفیت جوش میشود. از روی ایجاد هر خراش روی آن جلوگیری کنید.
 • پس از اتمام کار، وقتی هنوز لقمه ها گرم است، میتوانید با یک دستمال مرطوب روی لقمه ها را تمیز کنید تا بقایای پلاستیک لوله و خاک روی آن نماند.
 • برای حفظ ایمنی، هنگام استفاده از دستگاه از دستکش استفاده کنید.
 • برای طول عمر بیشتر، تنها پس از داغ شدن دستگاه پیچ ها را محکم کنید.
 • با این دستگاه زیر بارش باران کار نکنید، نباید آب وارد دستگاه شود.
 • در صورت خرابی عایق، سریعا دستگاه را خاموش کنید.
 • در صورت بروز هر گونه مشکل، به هیچ وجه دستگاه را باز نکنید تا به دستگاه شک الکتریکی وارد نشود یا مدار های آن آسیب نبیند.

 

خرید اتولوله
خرید اتولوله

در اخر ویدیویی از شرکت رونیکس را مشاهده میکنید.