بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

جمعه سفید ابزار مارت

تاریخچه جمعه سیاه

تاریخچه جمعه سیاه

تاریخچه جمعه سیاه
تاریخچه جمعه سیاه

اولین استفاده از جمعه سیاه

اولین باری که از واژه جمعه سیاه (Black friday) استفاده شده نه به عنوان تعطیلاتی برای خرید بلکه یک بحران بازار طلای آمریکا در تاریخ ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ بود. دو نفر از بی رحم ترین سرمایه گذاران وال استریت جی گولد و جیمز فیسک (Jay Gould and Jim Fisk) تصمیم گرفتند تا جایی که میتوانند طلای ملی را بخرند تا با بالاترین قیمت ممکن آن را به فروش برسانند دولت آمریکا که از این موضوع خبر نداشت برای ثابت نگهداشتن قیمت طلا حجم زیادی طلا به بازار تزریغ. در آن روز جمعه سپتامبر توطعه اشکار شد که باعث سقوط سهام شد و همه افراد از وال استریت تا کشاورزان ورشکسته شدند.

خرده فروش ها از وضعیت قرمز به سیاه

در داستانی دیگر خرده فروش ها زیان خود را با رنگ قرمز و سود را با رنگ سیاه نشان میدهند. از انجایی که عید شکر گذاری روز جمعه است و مردم مبلغ زیادی را برای خرید در این عید پس انداز میکنند به همین دلیل وضعیت خرده فروش ها از قرمز به سیاه تغییر وضعیت میدهد.

جمعه سیاه پلیس فیلادلفیا

اما می رسیم به داستان واقعی و ریشه اصلی عبارت جمعه سیاه؛ ماجرا از این قرار است که در دهه ۱۹۵۰ میلادی پلیس در شهر فیلادلفیا از این عبارت برای توصیف بی نظمی هایی استفاده می کرد که بعد از روز شکرگزاری و به خاطر هجوم حاشیه نشین ها و توریست ها به نواحی شهری به منظور خرید رخ می داد. به همین خاطر هم پلیس های فیلادلفیا غالبا نمی توانستند آن روز را مرخصی بگیرند و در خانه استراحت کنند بلکه باید شیفت های کاری طولانی را سپری می کردند تا جمعیت و ترافیک اضافه شهرها را مدیریت نمایند.

این بی نظمی ها و شلوغی ها همچنین سارقان را به فروشگاه ها می کشاند تا سهم خود از سود بالای مغازه ها را بگیرند و بیشتر بر دردسرهای نیروهای پلیس اضافه نمایند.

زمان گذشت و تا سال ۱۹۶۱ میلادی بر میزان محبوبیت «جمعه سیاه» در فیلادلفیا اضافه گردید. به همین خاطر فروشندگان این منطقه بر آن شدند تا نام آن را از بلک فرایدی به بیگ فرایدی یا جمعه بزرگ تغییر دهند و از این طریق کمی از بار منفی اسم این روز بکاهند. مدت زمان زیادی طول کشید تا این عبارت در سرتاسر خاک آمریکا فراگیر شود و تا سال ۱۹۸۵ میلادی این اتفاق تحقق نیافت.

اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی بود که خرده فروشان به راهی برای بازآفرینی بلک فرایدی و تبدیل نمودن آن به رویدادی دست یافتند که به جای معنا و مفهوم منفی بار مثبت را در ذهن مخاطبان ایجاد می کرد. نتیجه، مفهوم «قرمز به مشکی» بود که پیشتر به آن اشاره کردیم و منظور در واقع این بود که روز بعد از جشن شکرگزاری فرصتی را پیش روی فروشگاه های آمریکا قرار می داد تا به سوددهی دوباره برسند.داستان جمعه سیاه عاقبت در نظر مردم کمرنگ و کمرنگ تر شد تا اینکه ریشه های تاریک آن به ندرت به دست فراموشی سپرده شد. از آن زمان تاکنون حراج یکساله سرتاسری در روز بعد از جشن شکرگزاری به یک رویداد چهارروزه تغییر یافت و دیگر حراج های سالانه را تحت الشعاع قرار داد.

کشته ها و مجروحان خط اول

کشته ها و مجروحان خط اول
کشته ها و مجروحان خط اول

در جمعه های سیاه تا به حال ۱۰ نفر کشته و ۱۱۱ مجروح شده اند.

جمعه سفید

در امارات متحده عربی، فروشگاه آنلاین قدرتمند (souq) این روز را اولین بار برگزار کرد. در سال ۲۰۱۴، این فروشگاه ادعا کرد که به لطف ۱۰ هزار پیشنهاد ویژه خود توانسته میلیون‌ها کاربر اینترنتی را به سایت خود جذب کند. با وجود معروف بودن این روز به بلک فرایدی، (souq) صفت سفید را متناسب فرهنگ مردم محلی دانست. امروزه در کنار عبارت جهانی بلک فرایدی، در حوضه خلیج فارس عبارت وایت فرایدی یا جمعه سفید رسمیت بیشتری یافته.

جمعه سفید ابزار مارت