بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

لوازم ضروری و ایمنی خودرو

لوازم ضروری و ایمنی خودرو

ابزاری هستند که شما برای موقعیت های خاص، هنگام تعمیر خودرو، باتری به باتری کردن و تعویض لاستیک نیاز دارید. در این مقاله به معرفی این ابزار پرداخته و کارایی هر کدام را بیان میکنیم.

ابزار ضروری

 • جعبه کمک های اولیه

کیف کمک های اولیه
کیف کمک های اولیه

هنگام رخ دادن یک تصادف، قبل از رسیدن آمبولانس باید نگهداری های اولیه را انجام دهید. در بسیاری از حوادث در صورت به همراه داشتن جعبه کمک های اولیه حتی نیازی به آمبولانس نیست و میتوانید خود مشکل را حل کنید. در بدترین شرایط اگر در نقطه دوری هستید با استفاده از گاز استریل، باند و… که در کیف موجود است میتوانید از خونریزی جلو گیری کنید تا زمانی که کمک برسد یا خود را از آن وضعیت خارج کنید.

کپسول آتشنشانی
کپسول آتشنشانی

داشتن یک کپسول آتشنشانی در ماشین بسیار ضروری است. در صورت آتش گرفتن هر یک از قسمت های ماشین، شما با یک کپسول کوچک میتوانید از میزان زیادی خسارت جلوگیری کنید. برای ماشین کپسول آتشنشانی یک کیلویی یا دو کیلویی پودری کافیست.

 • چکش شکننده شیشه

چکش اضطراری
چکش اضطراری

هنگامی که داخل ماشین گیر کرده اید. یک چکش مخصوص شکستن شیشه به کمک شما خواهد آمد و  با شکستن شیشه میتوانید از ماشین خارج شوید و خود را نجات دهید.

 • کابل اتصال باتری

کابل اتصال باتری
کابل اتصال باتری

به احتمال زیاد تا به حال باتری خودرویتان خالی شده است یا کسی را دیده اید که این اتفاق برایش افتاده باشد. در چنین شرایط با داشتن یک کابل اتصال باتری میتوانید با خودروی دیگر باتری به باتری کنید تا بتوانید به تعمیرگاه رفته و مشکل باتری خودرا برطرف کنید.

 • مثلث های هشدار دهنده

مثلث خطر شبرنگ
مثلث خطر شبرنگ

هنگام توقف اضطراری کنار جاده برای جلوگیری از برخورد ماشین های عبوری با شما از مثلث های هشدار دهنده میتوانید استفاده کنید. بسیاری از تصادفات به علت دیده نشدن ماشین کنار جاده رخ داده است با این مثلث های شب رنگ خطر این تصادفات را بسیار کاهش دهید.

 • سیم بکسل

سیم بکسل
سیم بکسل

در هنگام خرابی خودرو خود یا دیگران ب شکلی که خودرو دیگر نمیتواند حرکت کند استفاده از یک سیم بکسل برای جا به جایی بسیار کارآمد است.

 • چراغ قوه

چراغ قوه
چراغ قوه

برای عوض کردن لاستیک نگاه کردن داخل موتور خودرو و هر کار دیگری که در شب بخواهید انجام دهید به یک چراغ قوه نیاز دارید. در خرید چراغ قوه به منبع انرژی آن توجه کنید که قابلیت اتصال به فندکی یا شارژ را دارد یا خیر.

 • جک

جک روغنی دو تن
جک روغنی دو تن

برای تعویض چرخ خودروی خود به یک جک و یک آچار چرخ نیاز دارید. با استفاده از جک وزن ماشین را به جک منتقل کرده تا بتواندی لاستیک را عوض کنید. برای ماشین های سواری جک دو تن استفاده میشود و برای ماشین های شاسی بلند به علت ارتفاع بیشتر ماشین از زمین جک های ۵ تن مورد استفاده قرار میگیرد.

 • آچار چرخ

آچار چرخ
آچار چرخ

با استفاده از آچار چرخ در هنگام پنچری لاستیک را باز کرده و میتوانید تعویض کنید.

 • زنجیر چرخ

زنجیر چرخ
زنجیر چرخ

از دست دادن کنترل ماشین در جاده های برفی مانند یک کابوس است. داشتن زنجیر چرخ یکی از ملزومات سفر است. در فصل زمستان در صورت نداشتن زجیر چرخ ممکن است در کولاک و جاده بمانید و با شرایط بسیار سختی روبه ور شوید.

 • کمپرسور فندکی

کمپرسور فندکی
کمپرسور فندکی

اگر در سفر لاستیک ها کمباد شده باشند با کمپرسور میتوانید آن را باد کنید و به مسیر خود ادامه دهید. کمپرسور یک وسیله تفریحی نیز هست میتوانید توپ، استخر بادی و هر چیز دیگری را باد کنید.

 • بیلچه

بیلچه چندکاره ارتشی
بیلچه چندکاره ارتشی

زمانی که ماشینتان در گل گیر میکند میتوانید با استفاده از یک بیلچه گل کنار پرح را کنار بزنید و با گذاشتن یک چوب زیر آن ماشین را از گل در بیاورید. بیلچه برای کمپینگ و پبکنیک نیز بسیار کارآمد است.

 • ضد یخ

در فصل سرما ریختن ضد یخ در رادیاتور بسیار ضروری است. اینکار باعث میشود آب در رادیاتور یخ نزند و به نقطه جوش نیز نرسد.

 • بطری خالی

در صورت تمام کردن بنزین به یک بطری و شلنگ نیاز دارید تا از ماشین دیگری بنزین بگیرید یا به پمپ بنزین رفته و بنزین تهیه کنید. داشتن یک بطری آب در ماشین نیز سودمند است که در مواقع جوش آوردن ماشین نیاز است.

لوازم ضروری و ایمنی خودرو
لوازم ضروری و ایمنی خودرو